Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_1_2015_06_4-5

СОРТОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ КОНЮШИНИ ЛУЧНОЇ В УКРАЇНІ

Гузь К.Ф., старший науковий співробітник,

Сень В.О., старший науковий співробітник,

Шкорбот Т.М., науковий співробітник

Український інститут експертизи сортів рослин

м. Київ, Україна

 

СОРТОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ КОНЮШИНИ ЛУЧНОЇ В УКРАЇНІ

 

Одним із основних завдань агропромислового комплексу України є формування сталої і високоякісної кормової бази для галузі тваринництва, що безпосередньо пов’язано зі збільшенням продуктивності інтенсивних сортів конюшини лучної та підвищенням якості корму за рахунок факторів інтенсифікації. Конюшина лучна — є однією з найбільш продуктивних куль­тур на зношуваних землях. За умов достатнього забезпечення водою дою її врожаї практично не поступаються урожаям люцерни по­сівної.

Одним із шляхів розв’язання цієї проблеми є забезпечення тваринництва кормовим протеїном за рахунок розширення площ багаторічних бобових трав, в тому числі і за рахунок конюшини лучної.

Вже відомо, що листостеблова маса конюшини лучної характеризується високою перетравністю, значним вмістом вітамінів, особливо каротину і мінеральних речовин. Охоче  поїдається худобою і добре відростає після скошування та випасання.

Сорт Поліс. Оригінатор – ННЦ “Інститут землеробства НААН”, Київська дослідна станція ННЦ “Інститут землеробства НААН”.

Автори – Драч М.П., Радченко Т.В., Скоробагатько Т.Н.,  Єфіменко Г.М., Шевчук Л.Г., Назарова Н.С., Матійчук Г.О.Сорт внесено у Реєстр сортів рослин України в 1996 р. Сорт створено методом вибіркової поліплоїдизації гетерозигот, цитологічних доборів та схрещування 23 кращих  є у тетраплоїдних клонів. Сорт ранньостиглий, на відміну від звичайних диплоїдних сортів має збільшену кількість генетичного матеріалу – подвійне число хромосом (28 проти 14 у диплоїдів). Це зумовило збільшення всіх вегетативних органів, що першочергово впливають на врожайність кормової маси. Квітки рожево-червоні, зібрані у великі суцвіття-головки, листя темно-зелене і більш округле, ніж у диплоїдних сортів. Насіння також збільшене за розміром і кругліше. Стебла потовщені, але м’які і соковиті, добре поїдаються тваринами. У сорту Поліс яскравіше виражені ознаки, що принаджують комах- запилювачів: забарвлення і запах квіток, на 30% підвищена нектаропродуктивність. Змінена будова квітки – за однакової довжини, квіткова трубочка в 1,5 рази ширше, ніж у диплоїдних сортів, що забезпечує високе зав’язування насіння в першому і другому укосах. Внаслідок цього врожайність насіння сягає більше 2 ц/га з першого і 3 ц/га з другого укосів. За рівнем азотфіксації (140 кг/га біологічного азоту) перевищує диплоїдні сорти стандарти  (100-120 кг/га). Період продуктивного довголіття сорту досягає більше 3 років, що означає збирання повноцінних урожаїв кормової маси та насіння протягом 3 років у противагу 1,5-2-річному використанню диплоїдних сортів. Вміст білка в зеленій масі досягає 18%, перетравність кормової маси складає 90-95%.

Навесні та після скошування рослини сорту дружно відростають, добре витримують випасання, через що його рекомендовано для пасовищного і сінокісного використання в польовій, кормовій та лукопасовищній сівозмінах. У конкурсному сортовипробуванні сорт Поліс перевищив стандарт Кумач за врожайністю зеленої маси на 77 ц/га (12%), сіна на 14 ц/га (10%) і насіння на 0,54 ц/га (25%) при врожайності стан-дарту відповідно 617 ц/га, 135 і 2,27 ц/га, максимальна врожайість кормової маси за три укоси досягає 1000 ц/га, насіння – 3,5 ц/га.

Сорт Полісянка.(Розробник – ННЦ «ІЗ НААН» Автори – Драч М.П., Радченко Т.В., Скоробагатько Т.Н.). Сорт пройшов державне сортовипробування (2006-2009 рр.) і занесений до державного Реєстру сортів рослин придатних до поширення в Україні на 2010 рік.Створений шляхом гібридизації багаторічних біотипів сорту Поліс з тетраплоїдами, одержаними методом вибіркової поліплоїдизації  гетерозигот. Тетраплоїдний сорт (2п=4х=28). Цитологічно стабільний, вирівняний. Сорт ранньостиглий. Тривалість вегетаційного періоду від початку весняної вегетації до першого укосу 65-70 днів, до повної  стиглості насіння – 105 днів. Кущ  прямостоячий, висота 80-90 см., стебло потовщене, м'яке і соковите.  Насіння крупне округло-овальне, маса 1000 насінин 2.6-3.0 гр.  забарвлення  насіння багатобарвне (жовте, фіолетове, оливкове та ін.). 

У конкурсному випробуванні урожайність кормової маси складала 650-700 ц/га, насіння 2.5 ц/га. У виробничих випробуваннях урожайність кормової маси склала 550-600 ц/га, насіння 2 ц/га.

За роки випробування на ДСВ він  (статистично-достовірно) перевищував стандарт за урожайністю сухої речовини і насіння, а також  за тривалістю використання. Даний сорт  володіє підвищеною стійкістю до несприятливих погодно-кліматичних умов.  На основі чого його можна використовувати на кормову масу 2-3 роки, на  насіння – 2 роки. Даний сорт спроможний накопичувати азоту у ґрунті 160-170 кг/га. Пропонується його використовувати як монокультуру так, і в травосуміші.  З метою збалансування корму по білкам, вуглеводам  і протеїну його доцільно висівати разом із пажитницею багатоквітковою. При цьому така травосуміш успішно може використовуватись на зелений корм, сіно, сінаж, а також на лукопасовищах.

Сорт Агрос-12. Оригінатор: Носівська – дослідна станція Чернігівського Інституту АПВ УААН. Занесений до реєстру сортів рослин України з 1993 року. Придатний для  вирощування у Лісостеповій та Поліській зонах . Біологічни особливості. Кущ прямостоячий, має сильну кущистість. Стебло заввишки 80-90 см, середньої  товщини, високооблиственне. Маса 1000 насінин – 2 г. Сорт  швидко відростає навесні після скошування .

Характеризується високою урожайністю зеленої маси в усіх укосах. Дає два укоси на сіно, може використовуватися протягом 3 років. Ранньостиглий, стійкій до хвороб, урожайність насіння – 3 ц/га, урожайність зеленої маси – 1100 ц/га, урожайність сіна  244 ц/га. Агротехніка вирощування . Висівати насіння можна як навесні, так і влітку (15 липня – 21 серпня) . Передпосівний обробіток ґрунту повинен бути спрямований на знищення якомога більшої кількості бур’янів, накопичення та утримання вологи, створення умов для одержання дружних сходів. Оптимальна глибина загортання насіння – 1,5 см. Норма висіву насіння 15 кг/га при рядковому посіві. До і після посіву необхідно провести прикочування ґрунту.

 

Список використаних джерел

1. Рабинович, В.М. Многолетние травы [Текст] / В. М. Рабинович, И. И. Власюк. – К. : Урожай, – 1972. – 95 с.

2. Сергеев, П. А. Культура клевера на корм и семена [Текст] / Сергеев П. А., Харьков Г. Д., Новоселова А. С. – М. : Колос. – 1973. – 288с.

3.  Шайтанов, О. Л. Многолетние клевера эффективно очищают почву от грибной инфекции / О. Л. Шайтанов, М. И. Хуснуллин, Р. А. Шурхно // Кормопроизводство. – 2008. – № 2. – С.16–19.

4. Якимовец, П. В. Земледелие и селекция в Беларуси [Текст] : Сборник научных трудов. Вып. 40. / П. В. Якимовец, А. Э. Лукашева [Редкол.: М. А. Кадыров и др. ]. – НАН Беларуси, Ин-т земледелия и селекции. – Минск. – 2004. – 294 с.

Категорія: Секція/Section_1_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 1153 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0