Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_2_2015_06_4-5

ВПЛИВ ГІДРОРОЗРИВУ НА ВОДНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПРИ ВИДОБУТКУ СЛАНЦЕВОГО ГАЗУ

Андрущенко Н.О., студент

Національний технічний університет України «КПІ»

м. Київ, Україна

 

ВПЛИВ ГІДРОРОЗРИВУ НА ВОДНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПРИ ВИДОБУТКУ СЛАНЦЕВОГО ГАЗУ

 

На сьогодні існує проблема видобутку сланцевого газу методом гідравлічного розриву пласта, що завдає негативного впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей.  Значні ризики пов’язані із забрудненням підземних та поверхневих вод, в результаті виливів рідини для гідророзриву, що має хімічну основу.

Гідравлічний розрив пласта (ГРП) останнім часом став одним з  найкращих методів видобутку сланцевого газу.

Після додавання хімічних сполук чиста вода перетворюється на отруйну суміш, яку під високим тиском нагнітають у свердловину, це деформує материнську породу. Перед промисловим видобутком газу технологія передбачає викачування частини рідини на поверхню. Цю відпрацьовану рідину для ГРП складно очистити і в більшості випадків вона є радіоактивною. Саме її зберігання у відкритих котлованах в 70% випадків призводить до забруднення ґрунтових вод [1]. Не рідко відбувається витік цієї рідини через труби свердловини безпосередньо в ґрунти.

На один гідророзрив пласту використовується декілька тисяч тон так званої фрекінг-речовини. Кількість води, що використовується для одного гідророзриву, становить 5-25 мільйонів літрів [2]. При цьому за рік на одній свердловині здійснюється близько 10 гідророзривів, а відпрацьована фрекінг-речовина регулярно замінюється на нову.

З економічної точки зору, процес ГРП потребує значних капіталовкладень, які матимуть великий термін окупності або не окупитися взагалі.

Існують і небезпечні ризики пов’язані з потраплянням шкідливих речовин в горизонти питних вод. По-перше, під час нагнітання робочих розчинів для гідророзриву високим є ризик утворення гідравлічного фільтраційного зв’язку із виходом токсичних сполук в горизонти питних та мінеральних вод. По-друге, при гідророзриві відбувається активне виділення газу та утворюється емульсія, яка завдяки своїй низькій вазі та в’язкості, проникає в область тектонічних розломів, забруднюючи підземні води. [3]

Для зменшення ризиків забруднення водного середовища внаслідок видобування сланцевого газу необхідно:

  • проведення постійного систематичного моніторингу хімічного складу води поблизу ділянки видобутку;
  • в місцях з високим ризиком забруднення підземних вод необхідно обмежити використання методу гідророзриву;
  • контролювати якість обсадки та цементування свердловини;
  • контролювати процес проведення ГРП, недопущення перевищення кількості робочої рідини, уникнення розливів шкідливих речовин.

Отже, видобування сланцевого газу є вагомим фактором ризику забруднення підземних та поверхневих вод, а тому вимагає належного регулювання та моніторингу за станом навколишнього середовища. Забруднення водного середовища хімічними речовинами, які використовуються при гідророзриві, відбувається внаслідок їх розливів на поверхні землі або через порушення технології проведення гідророзриву.

 

Список використаних джерел:

  1. Грецький М. Технологія гідророзриву пластів : прихована екологічна небезпека чи звичайна практика видобувної галузі? [Текст] / М. Грецький, О. Міскун, О.Лукін // Видобуток нетрадиційного газу в Україні : омріяна енергетична незалежність чи жахлива екологічна катастрофа? : матеріали конференції (26 вересня, 2013 р., м. Київ). – С. 29.
  2. Иванов, С.И. Интенсификация притока нефти и газа к скважинам [Текст] / С.И. Иванов. – М. : ООО «Недра-Бизнесцентр», 2006. – 565 с.
  3. Всеукраїнська антифрекінгова асоціація : [сайт] : укр. версія. – Режим доступу : http://gasland.net.ua (дата звернення 29.06.15). – Назва з екрана.
Категорія: Секція/Section_2_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 771 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0