Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

БЕЗПЕКА ІНСТИТУЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО БАЗИСУ ГОСПОДАРСЬКОГО МЕХАНІЗМУ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ

Бойко В.В., к.е.н., докторант

Національний інститут стратегічних досліджень

м. Київ, Україна

 

БЕЗПЕКА ІНСТИТУЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО БАЗИСУ ГОСПОДАРСЬКОГО МЕХАНІЗМУ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ

 

Однією з найгостріших проблем формування господарського механізму розвитку сільських територій України протягом останніх років залишається недостатність інституційного забезпечення. Це проявляється в його недосконалості, що зумовлює наростаючий дестабілізуючий вплив загроз інституційного характеру. Причиною несформованості адекватного інституційного забезпечення господарського механізму розвитку сільських територій України є відсутність безпечного інституційно-психологічного базису формування сприятливих умов господарювання та соціально-економічного зростання в сільській місцевості. З огляду на це, актуалізується проблема розробки стратегічних напрямів подолання деструктивних впливів загроз інституційно-психологічного базису формування господарського механізму розвитку сільських територій.

Депресивний характер розвитку сільських територій, відсутність робочих місць і монофункціональність сільської економіки зумовлює міграцію сільських жителів до міських поселень у пошуках роботи та деградації людського капіталу в сільській місцевості. Такі тенденції посилюють дію дестабілізуючих впливів інституційно-психологічних чинників на господарський механізм розвитку сільських територій, передусім, в аспекті перешкоджанню процесів формування інститутів українського села, громадянського суспільства, освіти, культури, сім’ї та місцевого лідерства. Деформація інституційно-психологічних стимулів і пасивність сільського населення посилюються в умовах їх низького рівня довіри до представників місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Це ускладнює процеси утвердження осіб, здатних до самоорганізації та реалізації громадських і підприємницьких ініціатив, формування зацікавленості серед жителів у вирішенні актуальних господарських, побутових та культурних проблем сільських територій, на яких вони проживають, нівелюють стимули до залучення коштів трудових мігрантів у сільську економіку, поглиблюють соціально-економічні диспропорції культурного розвитку, стримують становлення ефективного господаря на сільських територіях та їх структурну перебудову.

Подолання таких деструктивних впливів потребує реалізації комплексу заходів з метою гарантування безпеки інституційно-психологічного базису господарського механізму розвитку сільських територій, шляхом подолання деструктивних впливів девіантної поведінки сільських жителів, розбудови інститутів громадянського суспільства, зменшення частки переважання ролі неформальних інститутів над формальних у процесі прийняття управлінських рішень, побудови організаційно-психологічних механізмів стимулювання сільської молоді до проживання в селі та її залучення до вирішення господарсько-побутових проблем, подолання інертності мислення сільського населення, підвищення інвестиційної привабливості сільських територій, пошуку лідерів та формування у них почуття відповідальності за розвиток села, відродження і збереження культурних звичаїв і традицій, притаманних конкретній сільській території, організації святкувань “Дня села”, запровадження практики періодичного проведення етнофестивалів, конференцій, виставок, ярмарків, посилення ролі інститутів школи та церкви у формуванні усталених норм поведінки та виховання сільської молоді.

Забезпечення ефективності реалізації запропонованих заходів стосовно формування безпеки інституційно-психологічного базису господарського механізму розвитку сільських територій передбачає необхідність проведення системної послідовної та взаємоузгодженої реструктуризації підходів до організації сільського розвитку на засадах раціонального природокористування.

Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 567 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0