Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ БЮДЖЕТНИХ РЕСУРСІВ НА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ТЕРИТОРІЇ

Кравчун В.А., студент

Науковий керівник: Каспрук А.Ю., асистент

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

м. Чернівці, Україна

 

НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ БЮДЖЕТНИХ РЕСУРСІВ НА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ТЕРИТОРІЇ

 

В сучасних умовах децентралізація процесів ухвалення рішень збільшує можливості участі місцевої влади у розвитку підконтрольної їй території; фіскальна децентралізація сприяє ефективному забезпеченню суспільними послугами шляхом ретельнішого узгодження видатків органів влади у відповідності до місцевих потреб і уподобань. Саме тому місцевим бюджетам, як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування, належить особливе місце в бюджетній системі нашої держави. Важлива роль відводиться місцевим бюджетам і у соціально-економічному розвитку території, адже саме з місцевих бюджетів здійснюється фінансування закладів освіти, культури, охорони здоров’я населення, засобів масової інформації; також фінансуються різноманітні молодіжні програми, видатки по упорядкуванню населених пунктів. З місцевих бюджетів здійснюються видатки на соціальний захист та соціальне страхування населення, а також фінансується розвиток галузей виробничої сфери, в першу чергу місцевої промисловості і комунального господарства.

Фінансове забезпечення соціально-економічного розвитку окремої території потребує координації всієї системи фінансових ресурсів. Тому необхідним є формування достатньої фінансової бази відповідних територій, а також регулювання розподільчих процесів в умовах ринкових відносин.

Цілі соціально-економічного розвитку регіону полягають у збільшенні доходів населення, покращенні якості освіти, стану навколишнього природного середовища, рівності можливостей, розширенні особистої свободи, збагаченні культурного життя. З метою досягнення цих цілей, органи місцевого самоврядування, опираючись на ресурси місцевих інституцій, повинні розглянути всі можливості й скерувати потрібні ресурси на соціально-економічний розвиток території.

Соціально - економічний розвиток регіонів залежить, насамперед, від фінансових ресурсів територіальних органів управління, в першу чергу – доходів місцевих бюджетів,  та їх ефективного використання.  

Питання удосконалення процесу формування доходів місцевих бюджетів та пошук резервів їх збільшення є надзвичайно актуальним в умовах розширення повноважень, якими наділяються органи місцевого самоврядування. Протягом останніх років в Україні спостерігається негативна тенденція до зменшення частки власних доходів у структурі доходів місцевих бюджетів і збільшення кількості дотаційних бюджетів. Недостатність власних стабільних джерел доходів значно обмежує вплив місцевих органів влади на соціально-економічний розвиток регіонів. Тому розширення та оптимізація джерел наповнення місцевих бюджетів є надзвичайно важливим  завданням, вирішення якого сприятиме підвищенню рівня фінан­сової незалежності органів місцевого самоврядування і якісному виконанню покладених на них завдань і функцій. [2, с. 105]

Частка місцевих бюджетів у доходах зведеного бюджету України протягом останніх років значно скоротилася, а у перерозподілі ВВП вона зовсім незначна. Це свідчить про обмеженість впливу органів місцевого самовряду­вання на соціально-економічні процеси в країні через недостатній рівень за­безпечення їх власними фінансовими ресурсами.

Ситуація, яка склалася на даний момент в економічному розвитку України, свідчить про те, що централізація в управлінні країною та її економікою безперспективна. Без децентралізації функцій щодо розвитку економіки регіон не може забезпечити налагодження взаємозв’язків територіальних інтересів із загальнодержавними. Кожний регіон, враховуючи власні економічні та соціальні потреби, визначає свою участь у спільному з іншими регіонами вирішенні міжрегіональних проблем.

Для зміцнення фінансової основи органів місцевого самоврядування і надання їм досить широких повноважень необхідно прагнути до досягнення реальної бюджетної самостійності та фінансової децентралізації через  удосконалення системи регулювання міжбюджетних відносин, посилення інвестиційної складової місцевих бюджетів, підвищення ефективності управління коштами місцевих бюджетів та посилення контролю і відповідальності за дотриманням бюджетного законодавства.

При плануванні видаткової частини місцевого бюджету доцільно враховувати структуру видатків території, яка зумовлена кількістю населення, кліматичними умовами, аграрним чи промисловим напрямом виробництва, пріоритетними напрямами розвитку економіки на цій території.

Роль місцевих бюджетів як важеля впливу на реальну економіку регіонів і фактора економічного зростання реалізується головним чином через бюджет розвитку в складі місцевих бюджетів, тому планування бюджету розвитку, ресурси якого спрямовуються на розбудову місцевої соціальної та виробничої інфраструктури, потребує особливої уваги.

Сьогодні, в умовах обмеженості фінансових ресурсів, від формування оптимального набору бізнес-проектів, що будуть реалізовані за рахунок бюджетних коштів, залежить як вирішення основних соціальних, екологічних, економічних та інших проблем, так і забезпечення соціально-економічного зростання в цілому. Саме тому, в першу чергу, потрібно підвищити ефективність відбору таких проектів та забезпечити виконання бюджету розвитку на прозорій основі без лобіювання приватних інтересів.

Введення нових напрямів використання бюджетних ресурсів, в тому числі за рахунок бюджету розвитку, дасть змогу:

- забезпечувати фінансовими ресурсами реалізацію перспективних напрямів організації нових та/або модернізацію діючих високотехнологічних виробництв;

- розширити джерела наповнення бюджету;

- скоротити відмінності в рівнях соціально-економічного розвитку регіонів;

- забезпечити матеріально-технічну базу, насамперед, установ і закладів, що займаються науковою діяльністю, підготовкою кадрів, підвищенням їх кваліфікації, медичним обслуговуванням населення. [1, с. 73]

 

Список використаних джерел

1. Кириленко, О.П. Модернізація місцевих фінансів України в умовах економічних і соціальних трансформацій: монографія [Текст] / За ред. О.П. Кириленко – Тернопіль: ТНЕУ, Економічна думка, 2008. – 376 с.

2. Сунцова, О.О. Фінансові аспекти соціально-економічного розвитку держави та її регіонів: монографія [Текст] / О.О. Сунцова. – К.: Міністерство освіти і науки України, УкрІНТЕІ, 2009. – 299 с.

Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 987 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0