Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

ОЦІНКА РІВНЯ СТРЕСОСТІЙКОСТІ ВІТЧИЗНЯНИХ БАНКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ЗАКОРДОННОГО ДОСВІДУ

Тищенко О.І., к.е.н., доцент

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Сєвєродонецьк, Україна

 

ОЦІНКА РІВНЯ СТРЕСОСТІЙКОСТІ ВІТЧИЗНЯНИХ БАНКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ЗАКОРДОННОГО ДОСВІДУ

 

Невизначеність ситуації на фінансовому ринку, що спостерігалась протягом останнього року, негативно вплинула на ліквідність та платоспроможність банків (протягом 2014 року обсяг високоліквідних активів зменшився на 3,76%, що дорівнює 6,08 млрд. грн.). Отже банки в України стали більш вразливими до виникнення різких диспропорцій між попитом і пропонуванням ліквідних коштів, що спричинило виникнення ризику незбалансованої ліквідності [1].

Проведене у 2014 році в рамках меморандуму з МВФ стрес-тестування вітчизняних банків визначило значне погіршення якості активів та дієздатність лише п’яти з п’ятнадцяти кредитно-фінансових установ, що неодмінно позначилося на стані їхньої ліквідності [2]. Отже оцінка вразливості банків до впливу негативних факторів, що спричиняють виникнення ризику ліквідності стає основним завданням системи ризик-менеджменту банку.

На сьогодні існує безліч методів оцінки ліквідності та ризику ліквідності. Аналіз ліквідності з позиції менеджера банку проводиться з використанням методів вертикального, горизонтального, порівняльного та факторного аналізу. Для аналізу ризику ліквідності додатково застосовують аналіз розривів ліквідності (gap-аналіз), метод вартісного аналізу (VАR), стрес- та бек-тестування.

Кожний з цих методів розкриває тільки окремий аспект ліквідності банку, тому для ефективного управління банки повинні здійснювати аналіз ліквідності на основі тих методів, які враховують їх особливості з одночасною умовою дотримання економічних нормативів. Одним з таким є метод стрес-тестування.

Відповідно до Постанови НБУ № 460 від 06.08.2009 р. стрес-тестування розглядають як метод кількісної оцінки ризику, який полягає у визначенні величини неузгодженої позиції, яка наражає банк на ризик, та у визначенні шокової величини зміни зовнішнього фактора – валютного курсу, процентної ставки тощо. Поєднання цих величин дає уявлення про те, яку суму збитків чи доходів отримає банк, якщо події розвиватимуться за закладеними припущеннями [3].

Не дивлячись на окремі позитивні моменти щодо застосування стрес-тестування в банках України, на практиці існує безліч перешкод для його ефективного розвитку в українських банках [4]. До них належать: висока вартість проведення, не уніфікованість методики та алгоритму проведення, відсутність достатнього досвіду.

Відсутність в Україні закріплених на законодавчому рівні стандартів термінології, підходів та інструментів управління ризиками викликає необхідність адаптації та запозичення міжнародної практики, у тому числі російської.

Отже, оцінимо рівень стресостійкості з використанням методики, що застосовується в практиці російських банків на прикладі одного з недокапіталізованих банків й таких, що мають проблеми з ліквідністю – ПАТ «Уникредитбанку».

Оцінка рівня ліквідності за запропонованим підходом [5] здійснюється на підставі розрахунку ряду показників за двома сценаріями: несуттєве погіршення розрахункових показників (у межах 10%) та істотне погіршення розрахункових показників (у межах 30%).

Проведемо розрахунки за запропонованою методикою проведення стрес-тестування у три етапи. На першому етапі розрахуємо ряд показників, що характеризують ризик ліквідності (таб.1).

Таблиця 1

Результати розрахунку показників оцінки рівня ризику ліквідності

Показники

Умовна позначка

Результати показників ризику ліквідності, %

При несуттєвому погіршенні розрахункових показників

При суттєвому погіршенні розрахункових показників

Відношення високоліквідних активів і залучених коштів

Кавсл/зк

12,87

10,0

Миттєва ліквідність

Кмл

48,19

37,48

Поточна ліквідність

Кпл

100,15

77,89

Структура залучених коштів

Кзк

15,73

18,58

Залежність від міжбанківського ринку

Кмбк

36,57

42,23

Ризик власних вексельних зобов’язань

Рвз

0,52

0,61

Небанківські кредити

Кнб

143,10

184,0

Ризик великих кредитів

КР

82,15

86,40

 

Другий етап проведення стрес-тестування в банку характеризується привласненням кожному з коефіцієнтів певних балів в залежності від отриманих результатів (табл. 2).

Таблиця 2

Результати бальної і вагової оцінки показників ліквідності

Показник

Бальна і вагова оцінки показників ліквідності

Бали

При несуттєвому погіршенні розрахункових показників (в межах 10%)

При суттєвому погіршенні розрахункових показників (в межах 30%)

Кавсл/зк

1

2

2

Кмл

1

1

3

Кпл

1

1

3

Кзк

1

1

2

Кмбк

4

4

2

Рвз

1

1

2

Кнб

2

3

2

КР

2

2

2

 

На останньому етапі проведення процедури стрес-тестування для оцінки ризику ліквідності розрахуємо загальне середнє зважене значення коефіцієнтів. Так при як несуттєвому так і суттєвому погіршенні розрахункових показників отримані результати (4,6 бала та 5,0 балів відповідно) свідчать про погану стресову стійкість банку.

Таким чином, за результатами проведено стрес-тестування ризику ліквідності в ПАТ «Уникредитбанку» визначено, що за умов розвитку подій за двома сценаріями стресова стійкість банку є незадовільною, оскільки середнє зважене значення коефіцієнтів ліквідності перевищує максимальну встановлену межу в 3,3. На отримані результати негативно вплинула надмірна залежність банку від міжбанківських кредитів й нераціональне їхнє розміщення та значне перевищення розміру наданих кредитів клієнтам над сумою залучення коштів. Такі зміни спричинили неспроможність банку своєчасно та в повному обсязі відповідати за своїми зобов’язаннями.

Отже в цілому слід зазначити, що запозичена методика проведення стрес-тестування є дієвою, оскільки її результати підтвердили незалежні висновки НБУ, достатньо простою щодо використання та не вимагає значних фінансових витрат. Нажаль отримані результати підтвердили не готовність навіть великих банків до протистояння зовнішнім негативним факторам та їхню недостатню платоспроможність.

 

Список використаних джерел

  1. Аналітичний огляд банківської системи України за 2014 рік [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rurik.com.ua/documents/research/bank_system_4_kv_2014.pdf
  2. Стресс-тест МВФ прошли только 5 крупнейших банков [Електроний ресурс] – Режим доступа: http://odnako.su/news/finance/-173085-stress-test-mvf-proshli-tolko-5-krupneyshih-bankov (дата звернен­ня: 22.05.2015). — Назва з екрана.
  3. Про схвалення Методичних рекомендацій щодо порядку проведення стрес-тестування в банках України [Електронний ресурс] : постанова Правління Національного банку України від 06.08.2009 р. № 460. – Режим доступу: http://zakon. rada.gov.ua/ (дата звернен­ня: 22.05.2015). — Назва з екрана.
  4. Что тестирует стресс-тест [Электронный ресурс]. – Режим доступа : podrobnosti.ua/economy/2010/07/.../ 704469.html (дата звернен­ня: 22.05.2015). — Назва з екрана.
  5. Сорокина И.О. Подходы к стресс- тестированию в российских банках: оценка операционного риска и риска ликвидности [Електронный ресурс]. – Режим доступа: http://cyberleninka.ru/article/n/podhody-k-stress-testirovaniyu-v-rossiyskih-bankah-otsenka-operatsionnogo-riska-i-riska-likvidnosti (дата звернен­ня: 22.05.2015). — Назва з екрана.
Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 1021 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0