Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

ПЕРСПЕКТИВИ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

Романюк І.М., к.е.н., науковий співробітник

ДУ «Інститут економіки та прогнозування

Національної академії наук України»

м. Київ, Україна

 

ПЕРСПЕКТИВИ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ

 

У 2014 р. відбулися суттєві зміни в зовнішньоторговельних відносинах України з окремими країнами світу, зокрема з традиційними зовнішніми торговельно-економічними партнерами, що було викликано загостренням проблем у політичних і торговельно-економічних відносинах із Росією. Крім того, на розвиток зовнішньої торгівлі значний вплив мали несприятлива кон’юнктура на ключових для України світових ринках, коливання світових валют та сировинних цін, нестабільність курсу національної валюти, нераціональна структура вітчизняного експорту, в якому домінують сировина та продукція з низьким рівнем переробки, низька конкурентоспроможність українських товарів та послуг тощо [1].

Згідно статистичних даних за результатами 2014 р. сальдо зовнішньоторговельного обороту України склало -468,3 млн. дол., при цьому відбулося значне скорочення обсягів експорту – на 9,4 млрд. дол. США, або на 13,5% порівняно з попереднім роком. Зокрема, експорт до країн СНД скоротився на 7,2 млрд. дол. США, до країн Азії – на 1,5 млрд дол. США [2].

Виходячи з прогнозних тенденцій розвитку зовнішньоторговельної політики України, диверсифікації її геополітичних та регіональних пріоритетів, важливим є вирішення питання переорієнтації експорту та пошуку нових зовнішніх ринків збуту вітчизняної продукції відповідно до вимог і наявних ніш світового ринку.

Одним з таких потенційних зовнішніх ринків є ринки країн Латинської Америки, які згідно прогнозних оцінок МВФ є швидкозростаючими ринками [3].  Латинська Америка – великий економічний регіон, на який припадає близько 9% світового ВВП. Близько третини ВВП регіону припадає на Бразилію, ненабагато від неї відстає Мексика, потім йдуть Аргентина, Колумбія, Чилі, Венесуела.

Згідно статистичних даних латиноамериканський регіон поки що не входить до складу основних торговельних партнерів України. Так за даними 2014 р. його частка в загальному обсязі зовнішньої торгівлі України складала 1,3%, зокрема в українському експорті – 1,0%, а в імпорті – 1,6%. До п’ятірки основних зовнішньоторговельних партнерів України в Латиноамериканському регіоні входять Бразилія, на яку припадає 27,2% українсько-латиноамериканського товарообороту, Мексика (18,2%), Аргентина (6,7%), Куба (6,3%) і Колумбія (5,1 %) [2].

Протягом 2011-2014 рр. основними товарними групами експорту вітчизняних товарів в зазначені країни були: зернові культури, добрива, палива мінеральні, фармацевтична продукція, каучук і гума, екстракти дубильні, чорні метали, реактори ядерні, котли, машини та електричні машини, засоби наземного транспорту, крім залізничного, літальні апарати.

Слід зазначити, що сьогодні розвиткові торговельно-економічних відносин між Україною і країнами Латинської Америки перешкоджають повільне формування тісних комерційних зв'язків, слабке кооперування українських і латиноамериканських фірм, домінування в економічних відносинах традиційної торгівлі за явного відставання інвестиційного та виробничо-технологічного співробітництва тощо.

Перспективи торговельного-економічного співробітництва України з окремими країнами Латинської Америки наведені в табл. 1.

Нарощуванню обсягів експорту українських підприємств на ринках країн Латинської Америки сприятимуть такі заходи, як: відкриття представництв українських підприємств у країнах Латинської Америки;  активна участь українських підприємств у виставково-ярмаркових заходах, що відбуваються в країнах регіону; започаткування контактів між делегаціями галузевих експертів, а також ініціювання представниками ділових кіл укладення угод між ТПП з відповідними підприємницькими латиноамериканськими об’єднаннями.

Таблиця 1

Перспективи торговельно-економічного співробітництва між Україною і країнами Латинської Америки

Країна

Товарні групи і напрями промислової кооперації, що є перспективними

 

Бразилія

- волоконно-оптичні кабелі, алюміній та його сплави;

- графіт та вироби з нього;

- марганець;

- добрива;

- вуглецева сталь, вуглецеве волокно;

- консерванти;

- обмін технологіями і досвідом з виробництва інсуліну

Мексика

  • вантажні вагони, потяги;
  • верстати накатні та кромко загинальні, преси для штампування днищ, колісні диски тощо;
  • мінеральні палива;
  • продукція хімічної промисловості;
  • вироби з чорних металів;
  • насіння та зернові;
  • добрива

Куба

  • зернові культури;
  • мінеральні добрива;
  • літальні апарати та двигуни до літальних апаратів;
  • пасажирські та товарні вагони;
  • залізничні рейки;
  • автобуси міського та міжміського сполучення;
  • трактори, комбайни та інша техніка для агропромислового комплексу та запчастини до них;
  • радіолокаційне та інше обладнання для аеропортів;
  • обладнання та устаткування для альтернативної енергетики;
  • інше обладнання та устаткування

Аргентина

Парагвай

Уругвай

Чилі

  • енергетика: реалізація спільних українсько-латиноамериканських проектів із збільшення потужностей діючих ГЕС, спорудження нових електрогенеруючих об’єктів, оснащення національної мережі ліній електропередач сучасним трансформаторним обладнанням;
  • авіація: створення складального виробництва з використанням технологій марки „Антонов”;
  • залізничний транспорт

Перу

  • добрива, зокрема сечовина,
  • металопродукція,
  • машинне обладнання,
  • автомобілі,
  • залізничний транспорт,
  • сільськогосподарська техніка.

 

З метою розвитку торговельного-економічного співробітництва України з країнами Латинської Америки сьогодні важливою є робота уряду, дипломатичних представництв, торгово-промислових палат щодо встановлення сприятливого торговельного режиму між Україною та країнами Латиноамериканського регіону; цілеспрямованого вивчення та освоєння найбільш перспективних для українських експортерів товарних ринків та закріплення своїх позицій на них; політичної, фінансової, інформаційної та правової підтримки державою процесу просування українських товарів на латиноамериканські ринки; значного підвищення в структурі українського експорту частки товарів із високим ступенем доданої вартості, особливо продукції машинобудування і високотехнологічного виробництва; формування ефективних систем захисту економічних інтересів України в Латинській Америці.

 

Список використаних джерел

1. Внешнеэкономическое сотрудничество Украины: состояние, перспективы развития, угрозы и риски [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://bintel.com.ua/ru/article/vneshekonom/>

  1. 2. Державна служба статистики України. Країни за товарною структурою зовнішньої торгівлі у 2011–2014 р. [Електронний ресурс]: [сайт] : україн. версія / Держстат України. — Текст. і граф. дані. — К. : Держстат України, 1998-2015. — Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/ (дата звернен­ня: 18.05.2015). — Назва з екрана.

3. Review of Emerging Markets [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://www.barings.com/ucm/groups/public/documents/marketingmaterials/020978.pdf>

 

Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 2042 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0