Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

ПІДХОДИ ЩОДО ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЧНОЇ УПРАВЛІНСЬКОЇ ЗВІТНОСТІ

Скрипник Н.В., к.е.н., доцент

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

м. Чернівці, Україна

 

ПІДХОДИ ЩОДО ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЧНОЇ УПРАВЛІНСЬКОЇ ЗВІТНОСТІ 

 

Основним продуктом стратегічного управлінського обліку є стратегічна управлінська звітність. Однак, незважаючи на те, що останнім часом питанням організації та ведення стратегічного управлінського обліку приділяється підвищена увага, питання, пов'язані з формуванням стратегічної управлінської звітності, є недостатньо дослідженими. Суттєвою проблемою в даний час є те, що теоретичні основи формування управлінської, в тому числі стратегічної звітності в повній мірі не розроблені, зокрема, питання визначення складу форм і форматів управлінської звітності, набору показників та їх оцінки.

Багато авторів вважають, що відсутня необхідність розробки відповідних теоретичних положень, тому управлінський облік будується кожним підприємством за своїм власним унікальним зразком з урахуванням потреб власних менеджерів в інформації, а внутрішня управлінська звітність має індивідуальний характер. Слободняк І.А., розглядаючи проблеми формування бухгалтерської управлінської звітності та не заперечуючи її індивідуальності, висловлюється про необхідність розробки теоретичних основ формування обліково-аналітичної інформації внутрішньої бухгалтерської звітності і вважає, що необхідні спільні теоретичні положення, методологія процесу формування обліково-аналітичної інформації бухгалтерської управлінської звітності, дотримуючись яких і вибираючи з наявних альтернатив найбільш обґрунтовані для конкретного підприємства варіанти, можна буде говорити про формування якісної інформаційної бази для прийняття управлінських рішень [1].

Типовість основних бізнес-процесів, факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, об'єктів стратегічного управлінського обліку, вимог до якості інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень дозволяє зробити висновок про можливість розробки єдиної методології формування стратегічної управлінської звітності. Основою будь-якої методології є понятійна база. У системі стратегічного управлінського обліку необхідно чітко визначити сутність стратегічної управлінської звітності, а також категорій форма звітності та формат. Сутність стратегічної управлінської звітності необхідно розкрити таким чином, щоб зрозумілою була мета формування звітності та її зміст. Основою для формування сутності стратегічної управлінської звітності можуть послужити визначення фінансової, бухгалтерської, внутрішньої та управлінської звітності.

Специфіці стратегічного управлінського обліку більш за все відповідає визначення сутності управлінської звітності, дане І.А. Слободняк [1]. На відміну від інших, автор, характеризуючи масштаби інформаційної бази, робить наголос не тільки на внутрішнє середовище, але і на зовнішнє.

Даний огляд дозволяє окреслити суттєві елементи поняття «стратегічна управлінська звітність»:

1) це система взаємопов'язаних показників;

2) склад звітності формують облікові і розрахункові показники, фінансові та не фінансові;

3) показники звітності повинні бути представлені у вигляді відповідних форм, затверджених до застосування внутрішніми регламентами підприємства;

4) показники звітності повинні бути представлені у форматі, зручному для сприйняття користувачем звітності;

5) зміст звітності має бути достатнім для характеристики зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства, результатів його діяльності, ефективності реалізації стратегії підприємства, оптимальності обраної стратегії;

6) це мобільна, динамічна система, яка оперативно реагує на зміну зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства, його стратегії та інформаційних запитів системи управління;

7) це інформаційна база для прийняття стратегічних управлінських рішень, спрямованих на підтримку конкурентоспроможності підприємства в довгостроковій перспективі. У сукупності дані елементи дозволяють визначити сутність категорії «стратегічна управлінська звітність» [2].

На нашу думку стратегічна управлінська звітність - це мобільна система взаємопов'язаних фінансових і не фінансових стратегічних показників, отриманих у процесі обліку та аналізу, представлених у вигляді сукупності форм звітності в зручному для сприйняття форматі, що характеризують ефективність реалізації стратегії підприємства в специфічних умовах макро- і мікросередовища, що дозволяє приймати стратегічні управлінські рішення щодо оптимізації стратегії зростання конкурентоспроможності підприємства в довгостроковій перспективі і оперативно реагує на зміну стратегії підприємства та інформаційні запити системи управління.

В рамках даного визначення нами використані поняття форма звітності та формат. Під формою стратегічної управлінської звітності мається на увазі сегмент системи взаємопов'язаних фінансових і не фінансових стратегічних показників, отриманих у процесі обліку та аналізу, представлених у відповідному форматі, зручному для сприйняття та оцінки стану конкретного об'єкта стратегічного управління або групи взаємозалежних об'єктів. Форма звітності може складатися з одного і більше розділів. Розділ форми стратегічної управлінської звітності - це система взаємопов'язаних показників, що характеризують окрему сторону об'єкта стратегічного управління. Формат стратегічної управлінської звітності - це спосіб розташування показників звітності, що дозволяє більш оперативно і економічно задовольняти потреби внутрішніх користувачів в інформації про стан об'єктів стратегічного управління. Основною метою стратегічної управлінської звітності є інформаційне забезпечення керівництва підприємства з питань вироблення стратегії зростання конкурентоспроможності підприємства в довгостроковій перспективі і її оптимізації при зміні умов макро  і мікросередовища [3, 4].

Для досягнення зазначеної мети в системі стратегічної управлінської звітності вирішуються наступні завдання:

1) поточний контроль за станом макро і мікросередовища функціонування підприємства, результатів діяльності підприємства в цілому і його окремих сегментів;

2) перетворення інформаційних потоків в систему взаємопов'язаних показників;

3) оцінка ефективності реалізації стратегії підприємства в цілому і його окремих сегментів;

4) інформаційна підтримка процесу прийняття стратегічних управлінських рішень щодо оптимізації стратегії зростання конкурентоспроможності підприємства в довгостроковій перспективі;

5) коригування стратегії підприємства, внесення змін до системи ключових показників стратегічного планування і бюджетування.

Отже, за результатами дослідження та порівняння визначень бухгалтерського, управлінського та внутрішнього обліку, наведених чинними нормативними актами та різними авторами, нами визначено суттєві елементи поняття «стратегічна управлінська звітність» та дано власне визначення її сутності, мети, завдань та функцій, що дасть змогу забезпечити єдність її формування і розуміння з боку усіх категорій користувачів.

 

Список використаних джерел

  1. Слободняк, И. А. Бухгалтерская управленческая отчетность как система учетно-аналитической информации о деятельности организации [Текст] / И. А. Слободняк // Международный бухгалтерский учет. – 2011. – № 19. – С. 11-22.
  2. Про затвердження положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» : Наказ МФУ від 31 березня 1999 р. № 87 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rada.gov.ua
  3. Нападовська, Л. В. Управлінській облік [Текст] : підруч. / Л. В. Нападовська. – К. : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2010. – 648 с.
  4. Кузнецова, С. А. Управлінська бухгалтерська звітність: проблеми створення [Текст] / С. А. Кузнецова // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 11. – С. 15–24.
Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 1074 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0