Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

СУТНІСТЬ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ В КОНТЕКСТІ ЕКОНОМІКО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ

Миськів Л.П., к.е.н., асистент

Національний університет біоресурсів і природокористування України

м. Київ, Україна

 

СУТНІСТЬ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ В КОНТЕКСТІ ЕКОНОМІКО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ

 

В сучасних ринкових відносинах із певними трансформаціями в економіко-соціальній і політичній сферах України, відмічено значний ріст правопорушень та вчинення економічних злочинів суб’єктами господарювання, які знаходять своє відображення в бухгалтерському обліку. Для проведення експертизи та виявлення порушень потрібні певні знання, якими не володіють правознавці, тому не можуть зробити кваліфіковану оцінку економічної та бухгалтерської інформації, що відображається у матеріалах справи, яка є спеціальною сферою знань експерта-бухгалтера. Одним з найпоширеніших видів в судово-економічній сфері, що належить до судових експертиз є судово-бухгалтерська експертиза (далі СБЕ). Експертиза є самостійною процесуальною формою отримання і перевірки (уточнення) наявних речових доказів.

Відповідно до Закону України «Про судову експертизу» від     25.02.1994 року № 4038-ХІІ, розкрито сутність судової експертизи, але чіткого визначення щодо судово-бухгалтерської експертизи немає. Отже, дослідження сутності СБЕ в економіко-правовому регулюванні є дискусійним питанням та завжди знаходиться в полі зору ряду науковців та практиків, що підтверджує актуальність та підвищує значимість її розвитку.

Вагомий внесок у розкриття змісту та сутності СБЕ, її методологічну, організаційну та практичну значимість зробили вчені-економісти та експерти-правознавці зокрема, Білуха М. Т., Мумінова-Савіна Г. Г., Стельмах Н. Є., Жук В. М. та інші. Але потрібно відзначити те, що науковцями не досягнуто єдиної чіткої думки щодо визначення сутності СБЕ, тому виникає потреба поглибленого дослідження.

Важливим інструментом запобігання економічних злочинів, виявлення правопорушень та здійснення профілактичних заходів є СБЕ. Остання виступає невід’ємною складовою системи правосуддя в Україні. Економічний зміст її полягає в реалізації комплексу знань у галузі бухгалтерського обліку, економічного аналізу, фінансів, аудиту, ревізії, що й виокремлює СБЕ в самостійний вид судових експертиз.

В «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» від 08.10.1998 року, виділено перелік основних завдань експертизи документів про економічну діяльність підприємств і організацій. Але на нашу думку, головними завданнями СБЕ є встановлення недоліків в організації бухгалтерського обліку, контролю, які сприяли чи могли сприяти завданню матеріальної шкоди або перешкоджали її своєчасному виявленню, доведення або спростування обставин, які, як правило, виражаються в заподіянні великої шкоди громадянам, організаціям або державі та пов'язані з отриманням доходу у великому розмірі. При цьому в ході експертизи встановлюється невідповідність між відображеними в документах економічних даних, причини, які викликають сумнів та обставини, що спричинили правопорушення. Без даних бухгалтерської експертизи важко дати об’єктивну оцінку стану і результатам господарської діяльності підприємства, висновкам інших контролюючих органів про цю діяльність. Тому, бухгалтерська експертиза в правовому забезпеченні є найважливішою і необхідним аспектом при винесенні справедливих рішень суддями, постанов слідчими та працівниками прокуратури.

Можна частково погодитись з думкою Стельмах Н. Є., що «метою призначення судово-бухгалтерської експертизи слідчим або судом є встановлення фактичних обставин справи, які неможливо з'ясувати без застосування спеціальних (для юридичної сфери) знань. В цьому випадку судово-бухгалтерська експертиза може стати одним із засобів  захисту фізичних осіб і  суб'єктів господарювання від необґрунтованого обвинувачення в здійсненні злочину та захисту їх інтересів у господарських спорах [5]

На нашу думку, основним критерієм, що стоїть перед експертом в розгляді економічних злодіянь є розкриття сутності судово-бухгалтерської експертизи.

Так, професор В. М. Жук підкреслює, що судово-бухгалтерською експертизою повинні займатися сертифіковані фахівці мобільних наукових установ, адже це відповідає умовам розвитку вітчизняного інституційного середовища й науки [6, с. 414]. Зокрема, В. М. Жук дає своє визначення, «судово-бухгалтерська експертиза – це дослідження фахівцями із професійними знаннями бухгалтерського обліку бухгалтерських документів, регістрів, оперативної, статистичної, фінансової звітності, що проводиться в ході досудових слідчих дій і судових процесів та є наслідком конфліктних ситуацій господарської діяльності підприємства та інституційного середовища навколо нього» [6].

Судово-бухгалтерська експертиза, як зазначає Г.Г. Мумінова-Савіна «…це дослідження фінансово-господарської діяльності суб’єкта господарювання, яке в межах чинного законодавства здійснюється особою, яка володіє спеціальними знаннями в галузі бухгалтерського обліку (експертом-бухгалтером), з метою подання висновку стосовно кола питань, поставлених органами дізнання, попереднього слідства чи суду. Отже, судово-бухгалтерська експертиза — це процесуальна дія» [4, с. 38].

Проведенні наукові дослідження Стельмах Н. Є. дають змогу стверджувати, що «судово-бухгалтерська експертиза – дослідження фахівцями із професійними знаннями бухгалтерського обліку бухгалтерських документів, регістрів, оперативної, статистичної, фінансової звітності, що проводиться в ході досудових слідчих дій і судових процесів та є наслідком конфліктних ситуацій господарської діяльності підприємства та інституційного середовища навколо нього» [5].

З нашої точки зору, найбільш вдалим є визначення судово-бухгалтерської експертизи О. В. Леги, «… це процесуальна дія, яка проводиться в межах кримінально-процесуального, цивільно-процесуального і господарсько-процесуального законодавства особою, яка володіє спеціальними знаннями в галузі бухгалтерського обліку, з метою встановлення фактичних даних, що мають значення для справи» [2].

Отже, можна зазначити, що дані трактування судово-бухгалтерської експертизи є найвдаліші, бо в них висвітлюється різносторонньо поняття «судово-бухгалтерська експертиза», а також підкреслюється її роль в економіко-правовій сфері. Зокрема, можна стверджувати, що в сучасних економічних умовах господарювання виникає потреба комплексного використання правових та економічних знань для успішного вирішення економічних спорів і розкриття злочинів економічного характеру.

Поглиблене дослідження дає змогу стверджувати, що потрібно на законодавчому рівні чітко виокремити судово-бухгалтерську експертизу та зазначити її сутність, оскільки єдиної та нероздільної думки науковцями та практиками не досягнуто. Тому, на нашу думку, судово-бухгалтерська експертиза – це комплекс спрямованих слідчих дій кваліфікованим фахівцем-бухгалтером із залученням ним бухгалтерських документів, управлінської, статистичної та фінансової звітності та їх аналізу кінцевим результатом якої є надання висновку, що виступає засобом захисту інтересів фізичних та юридичних осіб.

 

Список використаних джерел

  1. Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень [Текст] : офіц. текст : станом на 22.01.2013 / Мін'юст України; Наказ, Інструкція, Рекомендації від 08.10.1998 № 53/5. – : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98 (дата звернен­ня: 18.05.2015). — Назва з екрана.
  2. Лега, О.В. Еволюція поглядів на концептуальні проблеми розвитку судово-бухгалтерської експертизи [Текст] / О. В. Лега // Економічні науки. Сер. : Економіка та менеджмент. - 2012. - Вип. 9(2). - С. 248-253. – Доступно також з мережі Інтернет : http://nbuv.gov.ua/j-pdf/ecnem_2012_9(2)__37.pdf (дата звернен­ня: 18.05.2015). — Назва з екрана.
  3. Про судову експертизу [Текст] : [закон України : офіц.текст: за станом на 01.04.2015 р.] / Верховна Рада України; Закон від 25.02.1994 № 4038-XII // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 1994. – N 28. – С.232. – Доступно з мережі Інтернет : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4038-12 (дата звернен­ня: 18.04.2015). — Назва з екрана.
  4. Мумінова-Савіна Г.Г. Судово-бухгалтерська експертиза [Текст] : навч. посібник / Г.Г. Мумінова-Савіна – К.: КНЕУ, 2003. – 202 с.
  5. Стельмах Н.Є. Економіко-правова сутність судово-бухгалтерської експертизи в ринкових умовах господарювання [Електронний ресурс] / Н. Є. Стельмах // Бухгалтерський облік Accountingand Finance, 2014. –  №4(66). – Режим доступу: file:///C:/Users/123/Downloads/Oif_apk_2014_4_11.pdf (дата звернен­ня: 18.05.2015). — Назва з екрана.
  6. Жук, В. М. Бухгалтерський облік: шляхи вирішення проблем практики і  науки [Текст] : монографія / В. М. Жук. – К. : ННЦ «Інститут аграрної економіки», 2012 – 454 с.
Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 921 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0