Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_06_4-5_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_06_4-5

ВИКОРИСТАННЯ GRETL ДЛЯ ПОБУДОВИ ПРОГНОЗУ ОБСЯГІВ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

Бажан Л.І., к.е.н., с.н.с., завідувач відділу, Чистик О.М., аспірант

Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій

НАН України та МОН України

м. Київ, Україна

 

ВИКОРИСТАННЯ GRETL ДЛЯ ПОБУДОВИ ПРОГНОЗУ ОБСЯГІВ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

 

У сфері фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони України передбачене невідкладне фінансування бюджетних програм за статтями, пов’язаними із забезпеченням національної безпеки і оборони України та забезпечення бюджетного фінансування потреб національної оборони на рівні не менше трьох відсотків від запланованого обсягу валового внутрішнього продукту на відповідний рік [1]. У Державному бюджеті України на 2015 рік фактичні бюджетні асигнування для Міністерства оборони України передбачено у загальній сумі 40 231,0 млн. грн. ( у тому числі 39 411,5 млн. грн. за загальним фондом і 819,5 млн. грн. – за спеціальним фондом).

У зв’язку із зростанням чисельності особового складу Збройних Сил України після прийняття Закону України «Про чисельність Збройних Сил України», проведенням заходів часткової мобілізації, у 2015 році Міністерству оборони України для задоволення невідкладних потреб додатково необхідно 7,7 млрд. грн., у тому числі:

3,9 млрд. грн. — на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України;

1,8 млрд. грн. — на речове забезпечення військовослужбовців;

1,3 млрд. грн. — на харчування особового складу;

432,5 млн. грн. — на виплату грошової допомоги сім’ям загиблих та пораненим військовослужбовцям, які брали участь в антитерористичній операції;

181,8 млн. грн. — для облаштування навчальних центрів, полігонів, польових таборів і блокпостів;

120,0 млн. грн. — на виплату грошової компенсації за піднайом жилих приміщень військовослужбовцями.

Відповідно до нової Стратегії національної безпеки України формування та розвиток сектору безпеки і оборони, який має забезпечити адекватне і гнучке реагування на загрози, раціонально використовуючи можливості і ресурси, є пріоритетом політики національної безпеки. При цьому необхідно забезпечити: удосконалення бюджетної політики у сфері забезпечення національної безпеки і оборони України шляхом поетапного збільшення співвідношення бюджетних видатків органів сектору безпеки і оборони на розвиток, бойову підготовку і оперативну діяльність відповідно до практики держав – членів НАТО [2].

Одним з найбільш прогресивних напрямків дослідницького процесу даних є економетричний аналіз Результатом розвитку даної сфери аналізу є поява різних програм, що дозволяють проводити обчислення в рамках економетричного моделювання.

Gretl (GNU Regression Econometrics Time-series Library) - це крос-платформний програмний пакет для економетричного аналізу, написаний на мові програмування C, який реалізує основні економетричні процедури та методи.

Серед важливих можливостей Gretl, можна виділити:

  • оцінка параметрів за допомогою методу найменших квадратів (OLS), методу максимальної правдоподібності (ML), узагальненого методу моментів (GMM);
  • виділення сезонності за допомогою вбудованих пакетів ARIMA і TRAMO / SEATS (Time series Regression with ARIMA noise, Missing values and Outliers / Signal Extraction in ARIMA Time Series);
  • створення моделей часових рядів (авторегресія змінного середнього (ARMA), авторегресія інтегрованого змінного середнього (ARIMA), узагальнена авторегресія умовної гетероскедастичності (GARCH),
  • векторна авторегресія (VAR), векторна модель корекції помилок (VECM);
  • побудова моделей з обмеженими залежними змінними: логіт (logit), пробіт (probit), тобіт (tobit), інтервальна регресія.
  • скриптова мова сценаріїв з підтримкою циклів для реалізації методу Монте-Карло та ітераційних процедур оцінки[3].

Ситуації, в яких доводиться вдаватися до принципів адаптації при побудові прогнозних моделей, зазвичай пов’язані з нестабільною динамікою модельованих процесів. Відсутність закономірностей у змінах динаміки вимагає підходів, відмінних від тих, які використовуються при побудові аналітичних моделей. Якщо інформація про закономірності зміни динаміки модельованих процесів відсутня, то побудова моделі має ґрунтуватися на правдоподібних припущеннях про можливе характері цих змін.

Розроблення моделі прогнозу обсягів фінансових ресурсів для забезпечення безпеки України з використанням GRETL забезпечує побудову прогнозу із наперед визначеними границями довірчого інтервалу, що обмежуються обсягом бюджетних призначень визначених у Законі України Про Державний бюджет України на відповідний рік.

 

Список використаних джерел

1. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 вересня 2014 року "Про комплекс заходів щодо зміцнення обороноздатності держави та пропозиції до проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України [Текст] : офіц.текст : за станом на 3 листопада 2014 року / Указ Президента України  від 03.11.2014р. № 842/2014 // Офіційне інтернет-представництво Президента України. – Режим доступу : http://www.president.gov.ua/documents/18396.html (дата звернення 26.05.15). – Назва з екрана.

2. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року Про Стратегію національної безпеки України [Текст] : офіц.текст: за станом на 26.05.2014 року / Указ Президента України  від від 26.05.2015р. № 287/2015  // Офіційне інтернет-представництво Президента України. – Режим доступу : http://www.president.gov.ua/documents/19521.html (дата звернення 26.05.15). – Заголовок з екрана.

3. Куфель, Т. Эконометрика. Решение задач с применением пакета программ GRETL [Текст] / Т.Куфель. – Горячая линия-Телеком, 2007. – 200 с.

Категорія: Секція/Section_3_2015_06_4-5 | Додав: clubsophus (2015-06-03)
Переглядів: 844 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_06_4-5
Секція/Section_2_2015_06_4-5
Секція/Section_3_2015_06_4-5
Секція/Section_4_2015_06_4-5
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0