Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_1_2015_10_30

АГРОТЕХНІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ОБРОБІТКУ ЗОНИ РЯДКА

Грубий В.П., к.т.н., доцент кафедри машиновикористання в АПК

Ткаченко О.В., здобувач кафедри машиновикористання в АПК

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Камʼянець-Подільський, Україна

 

АГРОТЕХНІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ОБРОБІТКУ ЗОНИ РЯДКА

 

З усього комплексу агротехнічних заходів по догляду за посівами просапних сільськогосподарських культур особливе значення відводиться обробітку ґрунту в міжряддях. Сільськогосподарське виробництво в наш час нагромадило певний досвід і сформулювало основні агротехнічні цілі їх проведення: знищення бур’янів, покращення умов розвитку кореневої системи рослин, відновлення фізичного стану ґрунту тощо.

В дослідженнях по вирощуванню просапних сільськогосподарських культур, поряд з проведенням боронувань, хімічної боротьби з бур’янами і шкідниками, автори в основному підтверджують необхідність проведення трьох-чотирьох розпушень ґрунту в міжряддях. Особливо підкреслюється важливість проведення розпушень в початковий період розвитку рослин механічним руйнуванням ґрунтової кірки і подрібнення поверхні ґрунту в зоні рядка. В цей період щільність ґрунту повинна знаходитись в межах 0,9...1,3 г/см3. при достатній розпушеності ґрунту прискорюється процес розростання молодого кореня, наприклад цукрових буряків, його „линька”, більш успішно проходить виживання рослин від коренеїду [1].

З переходом сільськогосподарського виробництва на комплексну механізацію, особливо в при висіві на кінцеву густоту, з особливою силою постало питання перед дослідниками і виробниками по розробці нових прийомів боротьби із забур’яненням посівів просапних сільськогосподарських культур. Дослідження показують, що критерієм ефективності обробітку ґрунту в міжряддях являється знищення бур’янів в зоні рядка. Практика підтверджує, що бур’яни на посівах в залежності від їх кількості , можуть знизити продуктивність буряків в 2-3 рази або навіть зовсім знищити посіви [1].

В дослідженнях Матушкіна С.І. і Іващенка О.О. робиться висновок, що спільна вегетація цукрових буряків і бур’янів до 30 днів не призводить до суттєвих недоборів коренеплодів [2]. Збільшення цього періоду до 80 днів сильно пригнічує і знижує врожайність майже в два рази. Вказується також, що при утриманні посівів в чистому стані протягом 80 днів, знову пророслі бур’яни не впливали на продуктивність цукрових буряків. Це говорить про необхідність боротьби з бур’янами в початковій фазі їх розвитку.

Оцінювальним показником роботи просапних агрегатів при обробітку ґрунту в міжряддях є ширина необробленої смуги в зоні росту рослини – захисна зона. В нашій країні рихлять ґрунт культиваторами в міжряддях з захисними зонами 0,18 – 0,20 м, оброблюючи трохи більше 50 % площі, а на іншій площі застосовують ручну працю або хімічні засоби [3].

Скорочення затрат ручної праці на вирощування просапних сільськогосподарських культур при знищенні бур’янів механічним способом пов’язано з вирішенням подвійної задачі. Перша – зменшення установочних захисних зон і робота безпосередньо прямим контактом в зоні рядка, що призводить до прорідження посівів і потребує підвищеної норми висіву насіння. Друга – наявність більше 5...6 рослин буряків на 1 м рядка потребує застосування ручної праці на проріджування. При цьому для зниження затрат ручної праці необхідно шукати таке поєднання методів боротьби, яке без прямого контакту в зоні рядка дозволило б знищити бур’яни з мінімальними (допустимими) пошкодженнями рослин цукрових буряків [2].

Таким чином, на основі агротехнічних вимог і проведеного аналізу можна сформулювати основні положення для досягнення агротехнічного ефекту в застосуванні механічного засобу (просапного культиватора) для боротьби з бур’янами в зонах рядків просапних сільськогосподарських культур в початковий період вегетації:

  • середня глибина розпушення не повинна перевищувати глибини заробки насіння просапних сільськогосподарських культур і бути не більше 50 мм, а середньоквадратичного відхилення від фактичної глибини розпушення не повинно перевищувати + 5 мм;
  • розпушення ґрунту біля рядка рослини, обмеженої біологічною захисною зоною повинно забезпечувати повне знищення підрізаних бур’янів, яке виключає їх приживання (допускається не більше 5 %);
  • загальна кількість рослин знищених підрізанням, присипаних з сильно пошкодженою кореневою системою і листовим апаратом не повинно перевищувати 8 %.

Вищевказані вихідні вимоги можуть служити основою для вибору такої технології обробітку ґрунту в міжряддях посівів просапних сільськогосподарських культур, яка максимально відповідала б агротехнічним цілям в створенні сприятливих умов росту і розвитку рослин. Найбільш виправдано в початковий період вегетації наблизитись до рослин за рахунок точного копіювання осьової лінії рядка обмеженої шириною крони.

 

Список використаних джерел

1. Буряківництво. Проблеми інтенсифікації та ресурсозбереження [Текст] : монографія / [В. Зубенко, М. Роїк, О. Іващенко та ін.]; під заг. ред. акад. УААН і РАСГН, д. с.-г.н., проф. В. Зубенка. – [2-е, доп. вид. укр. мов.]. – К.: НВП ТОВ «Альфа-стевія ЛТД», 2007. – 496 с. (Серія «Інтенсивне землеробство»).

2. Грубый, В.П. Обоснование технологического процесса и параметров рабочих органов для обработки защитных зон рядков сахарной свеклы [Текст] : Дис. канд. техн. наук. Киев, 1993. – 253 с.

3. Погорелый, Л.В. Свеклоуборочные машины: История, конструкция, прогноз [Текст] / Л.В. Погорелый, Н.В. Татьянко. – К. : Феникс, 2004. – 232 с.

Категорія: Секція/Section_1_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 666 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0