Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_1_2015_10_30

МОДЕРНІЗАЦІЯ ТИПОВИХ КУКУРУДЗООБРОБНИХ ЗАВОДІВ

Стюрко М. О., науковий співробітник

Бондарь Л. М., науковий співробітник

ДУ Інститут сільського господарства степової зони НААН України,

м. Дніпропетровськ, Україна

 

МОДЕРНІЗАЦІЯ ТИПОВИХ КУКУРУДЗООБРОБНИХ ЗАВОДІВ

 

Використання високоякісного насіння є необхідною агротехнологічною умовою вирощування кукурудзи та збільшення врожаю цієї культури. Численні досліди наукових установ і досвід кращих господарств свідчить про те, що сівба якісним насінням підвищує врожай зерна кукурудзи на 18-20 %. Для отримання високоякісного насіння виключно важливе значення має його післязбиральна обробка, зокрема техніка та технології, що використовуються із цією метою [1].

В Україні післязбиральна обробка проводиться в системі кукурудзообробних заводів та насінницьких господарств, які мають відповідну матеріально-технічну базу, здебільшого типову технологічну схему обробки насіння, починаючи від стадії приймання качанів до складування готової продукції [5].

Типова схема післязбиральної обробки має включати низку операцій і регламентів, серед яких належне місце займають доробка, сушіння і обмолот качанів, очищення, сортування і калібрування насіння, його зберігання і хімічна обробка, які повинні враховувати біолого-технологічні показники культури у процесі обробки зерна, залежно від яких формується якість насіння. [2, 3, 4].

Метою роботи було вивчення технологічних параметрів і процесів післязбиральної обробки насіння кукурудзи, дослідження експлуатаційних характеристик роботи машин і обладнання, аналізу технології післязбиральної обробки насіння кукурудзи в умовах типового кукурудзообробного заводу. Розробити техніко-технологічну схему лінії очищення-сортування, яка зберігатиме і підвищуватиме сортові і посівні якості насіння гібридів кукурудзи

та її батьківських форм.

Дослідження проводились на гібридах селекції ДУ Інститут сільського господарства степової зони НААН України: Дніпровський 181 СВ, Хмельницький, Солонянський 298 СВ, Збруч та самозапиленої лінії КТ 021С.

Післязбиральна обробка кукурудзи на заводі включала наступні процеси: доробку качанів (доочищення і сортування), сушіння і обмолот качанів, очищення, сортування, калібрування та збагачення насіння, його протруєння і пакування. Завод є типовим, оскільки має стандартний набір машин та технологічного обладнання.

В умовах типового кукурудзообробного заводу встановлено техніко-технологічні операції та фактори, які особливим чином впливають на якісь насіння кукурудзи в процесі її обробки. До суттєвого погіршення якості насіння призводить обмолот качанів та сепарування, причинами погіршення є макро- і мікротравмування. Обладнання, задіяне на зазначених операціях, підлягає першочерговій модернізації і заміні на нове.

У зв’язку із встановленими особливостями процесу очищення–сортування в умовах кукурудзообробного заводу, та з метою удосконалення, нами проведено дослідження існуючого нового обладнання. Із його використанням розроблено техніко-технологічну схему лінії очищення-сортування, яка повинна зберігати і підвищувати сортові і посівні якості насіння гібридів кукурудзи та її батьківських форм.

Принципова техніко-технологічна схема лінії очищення-сортування насіння продуктивністю 8(4)т/год.:

1 – бункер приймальний;

2 – 2, 5, 7 – норія для насіння;

3 – сепаратор БСХМ – 16;

4 – аспіратор БСХ – 100.20;

6 – стіл гравітаційний ПСС;

8 – апарат дозування порцій насіння;

9 – машина мішко зашивна;

10 – конвеєр транспортування мішків.

До нових машин слід віднести такі: сепаратор БСХМ-16, аспіратор БСХ-100.20, пневмостіл ПСС. Також у технологічній схемі задіяні нові тихохідні норії із пластиковими ковшами.

Передбачається, що за рахунок нового обладнання буде покращуватись режим очищення – сортування залежно від біологічних і фізико – механічних властивостей насіння кукурудзи. Дослідження лінії буде продовжено у період збирання і післязбиральної обробки насіння кукурудзи а також інших культур врожаю 2015-2016 рр.

 

Список використаних джерел

  1. Кирпа, М.Я. Післязбиральна обробка і якість насіння кукурудзи [Текст] / М. Я. Кирпа // Бюлетень Ін-ту зернового господарства. – 2001. – № 17. – С. 31-35.
  2. Кирпа, М. Я. Енергозаощаджувальні способи сушіння насіння кукурудзи [Текст] / М. Я. Кирпа, Л. І. Рева, М. О. Стюрко // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Дніпропетровськ, 2012. – № 2. – С. 71-76.
  3. Кирпа М. Я. Термостійкість та схожість насіння гібридів кукурудзи залежно від режимів їх сушіння [Текст] / М. Я. Кирпа, М. О. Стюрко // Селекція і насінництво. – Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків, 2014. – Вип. 106. – С. 127-133.
  4. Станкевич, Г. М. Сушіння зерна [Текст] / Г. М. Станкевич, Т. В. Страхова, В. І. Атаназевич, – К. : Либідь, 1997. – 352 с.
  5. Кирпа, Н.Я.  Особенности подготовки семян кукурузы в условиях типичного кукурузообрабатывающего завода [Текст] / Н. Я. Кирпа, М. А. Стюрко, Л. Н. Бондарь // Современный научный вест ник : научно-теоретический и практический журнал. Серия : Сельское хозяйство. Химия и химические технологии. Физика. Экология. – Белгород: Руснаучкнига, 2014. – №46 (242). – С. 17-23.
  6.  
Категорія: Секція/Section_1_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 522 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0