Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_1_2015_10_30

ПІДВИЩЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ БУРЯКОЗБИРАЛЬНИХ МАШИН

Борис М.М., к.т.н., доцент кафедри машиновикористання в АПК,

Підлісний В.В., к.т.н., доцент кафедри машиновикористання в АПК

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Кам’янець-Подільський, Україна

 

ПІДВИЩЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ БУРЯКОЗБИРАЛЬНИХ МАШИН

 

Тенденцією останніх років - є створення й широке застосування бурякозбиральних комбайнів із великовантажними бункерами місткістю 20...30т, а підбирачі-навантажувачі не отримали великого поширення. Хоча, з точки зору продуктивності процесу збирання, комбайнове збирання не є раціональним, тому що об'єднує несумісні технологічні операції збирання. Викопування коренеплодів проходить при швидкості поступального руху машин до 9км/год, відокремлення гички до 6км/год, підбирання коренеплодів з валка можливе при швидкості до 12км/год. Поряд з цим операції викопування коренеплодів, відокремлення гички та підбирання є за своєю суттю операціями неперервного типу, тоді як операції транспортування до краю поля та розвантаження носять циклічний періодичний характер.

Тому необхідно дослідити доцільність застосування певного способу збирання з відповідним парком машин для різних умов збирання: загальна площа посіву; відстань перевезень до цукрового заводу; прийнятих строків збирання; механічного складу ґрунту; вологості ґрунту; рельєфу полів; конфігурацій полів; наявності під’їзних шляхів з одного чи з двох країв поля; наявності вільних тракторів (що пов'язано із специфікою вирощування певного спектру культур та обґрунтуванням відповідного складу машинно-тракторного парку).

Нами розроблено математичні моделі комбайнового і роздільного способів збирання цукрових буряків із різною шириною захвату. Цільовою функцією моделювання вибрано продуктивність процесу.

Для спрощення схеми розрахунку будемо вважати, що останній бункер проходу може бути недовантаженим до 10%. Умови збирання - поле горизонтальне, врожайність - 6кг/м2 (60т/га), довжина гону 1000м, місткість бункера 30т. Режими роботи машин - швидкість поступального руху комбайна та копача-валкоутворювача - 6км/год, швидкість руху бункера-підбирача при підбиранні до 12км/год, пропускна здатність системи очищення до 80кг/с, мінімальний час поворотного маневру - 1хв, маневру до кагати та розвантаження бункерів - 1,5хв.

Порівняємо шестирядний комбайн і роздільний спосіб збирання. Варіацією ширини захвату (6, 12, 18, 24, 30 рядків) шляхом утворення валка можливо створити раціональні режими збирання при різних характеристиках поля: вологості ґрунту, довжині гону, урожайності, та ін. Також необхідно враховувати регульований часовий розрив між операціями, що при сонячній погоді та підвищеній вологості ґрунту полегшує процес очищення коренеплодів від ґрунту. Отже валкова технологія, з цієї точки зору є більш адаптованою до різних умов збирання.

Внаслідок проведеного моделювання нами отримано наступні результати. Найменш доцільно використовувати підбирач-накопичувач у шестирядному варіанті, але і при цьому варіанті продуктивність збирання може зрости приблизно на 20% за рахунок роз'єднання процесів викопування і транспортування, що виключає вимушені простої викопуючих робочих органів під час розвантаження бункера комбайна.

Доцільно використовувати підбирач-накопичувач з 2-3 копачами-валкоутворювачами можливістю утворювати валок із декількох проходів. У порівнянні з 6-рядним комбайном продуктивність роздільного способу збирання виростає в залежності від рядності комплексу до 100%.

 

Список використаних джерел

1. Експериментальні дослідження машини для відокремлення гички цукрових буряків [Текст] / В. Т. Надикто, М.М. Борис // Механізація і електрифікація сільського господарства. – 2014. – №99 (2). – С.142-151.

2. Адамчук, В.В. Механіко-технологічні передумови зменшення втрат маси коренеплодів в процесі їх збирання [Текст] / В.В. Адамчук, А.М. Борис, В.М. Булгаков, М.М. Борис // Проблеми енергоефективності та автоматизації в промисловості та сільському господарстві : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції . – Кіровоград: КНТУ, 2015. – 112-119 с.

Категорія: Секція/Section_1_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 547 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0