Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_2_2015_10_30

ВИЗНАЧЕННЯ ВМІСТУ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ У СУЦВІТТЯХ, ЛИСТІ ТА КОРЕНЯХ ЧОРНОБРИВЦІВ РОЗЛОГИХ, ЩО ЗРОСТАЛИ У ЕКОЛОГІЧНО НЕСПРИЯТЛИВИХ УМОВАХ

Малюгіна О. О., здобувач; Смойловська Г. П., к. фарм. н, старший викладач

Науковий керівник: Мазулін О. В., д. фарм. н, професор;

Запорізький державний медичний університет

м. Запоріжжя, Україна

 

ВИЗНАЧЕННЯ ВМІСТУ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ У СУЦВІТТЯХ, ЛИСТІ ТА КОРЕНЯХ ЧОРНОБРИВЦІВ РОЗЛОГИХ, ЩО ЗРОСТАЛИ У ЕКОЛОГІЧНО НЕСПРИЯТЛИВИХ УМОВАХ

 

Чорнобривці (Tagetes L.) – широко розповсюджений по всьому світу вид родини Asteraceae. Цей вид привертає увагу світової наукової спільноти завдяки багатому хімічному складу і, хоча і не включений до міжнародної, європейської та жодної національної фармакопеї, розглядається у якості перспективної лікарської рослинної сировини для отримання нових фітопрепаратів [1, 2].

Лікарська рослинна сировина – переважно цілі, фрагментовані або ламані рослини частини рослин, водорості, гриби, лишайники у необробленому, зазвичай висушеному, іноді свіжому вигляді. Лікарську рослинну сировину одержують культивуванням або збором дикорослих рослин. Для гарантування якості рослинної сировини суттєвими є належні умови культивування, збору, сушіння, здрібнення та зберігання [3].

Державна фармакопея України 1 видання регламентує вміст у рослинній сировині таких важких металів, як  свинець, ртуть та кадмій [3].

З огляду на вищезгадане, визначення вмісту важких металів у різних органах чорнобривців розлогих має велике практичне та наукове значення.

Метою дослідження було визначення вмісту важких металів у суцвіттях, листі та коренях чорнобривців розлогих низькорослої форми сорту «Голдкопфен» (T. patula L. nana var. «Goldkopfen»), зібраних у екологічно несприятливих умовах.

Для дослідження були обрані висушені до повітряно-сухого стану суцвіття, листки та корені чорнобривців розлогих низькорослої форми сорту «Голдкопфен», що зростали у екологічно несприятливих умовах на території м. Запоріжжя. Визначення кількісного вмісту та якісного складу важких металів проводили методом атомно-абсорбційної спектроскопії.

Результати визначення вмісту важких металів у різних органах чорнобривців розлогих наведені у табл. 1

Таблиця 1

Вміст важких металів у різних органах чорнобривців розлогих, що зростали у екологічно несприятливих умовах

Досліджуваний параметр

Вміст важких металів

Вимоги загальної статті ДФУ І, мг/кг

Суцвіття

T. patula L. nana var. «Goldkopfen», мг/кг

Лист

T. patula L. nana var. «Goldkopfen», мг/кг

Корені

T. patula L. nana var. «Goldkopfen», мг/кг

Вміст свинцю

≤5,0

5,0

9,0

7,0

Вміст ртуті

≤0,1

<0,1

<0,1

<0,1

Вміст кадмію

≤1,0

<0,1

<0,1

<0,1

 

Результати проведених досліджень різних частин рослинної сировини чорнобривців розлогих низькорослої форми сорту «Голдкопфен», що зростають у екологічно несприятливих умовах, свідчать про схильність до накопичення свинцю у листі (до 9,0 мг/кг) та коренях (до 7,0 мг/кг) рослин. При тих же умовах зростання, вони не накопичують ртуть та кадмій (вміст до <0,1 мг/кг).

На підставі проведених досліджень можна зробити наступні висновки:

1. Досліджено накопичення важких металів у суцвіттях, листі та коренях чорнобривців розлогих низькорослої форми сорту «Голдкопфен».

2. Чорнобривці розлогі низькорослої форми сорту «Голдкофен» схильні до накопичення сполук свинцю у листі>коренях>суцвіттях при зростанні у екологічно несприятливих умовах та потребують обов’язкової перевірки на вміст важких металів.

 

Список використаних джерел

  1. Phytochemicals and Their Biological Activities of Plants in Tagetes L. [Text] / XU Li-Wei, C. Juan, QI Huan-yang, SHI Yan-ping // Chibese Herbal Medicines. – 2012. – № 4 (2). – P. 103–117.
  2. Priyanka, D. A brief study on marigold (Tagetes species): a review [Text] / D. Priyanka, T. Shalini, V. Kumar Navneet // International Research Journal Of Pharmacy. – 2013. – № 4 (1). – P. 43–48.
  3. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів». – 1-ше вид. – Доповнення 4. – Харків : Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», 2011. – 540 с.
Категорія: Секція/Section_2_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 615 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0