Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_10_30

ДІАГНОСТИКА ФОРМУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ, ЯК ОСНОВИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Ротань Н. В., старший викладач

Одеський національний політехнічний університет

м. Одеса, Україна

 

ДІАГНОСТИКа ФОРМУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ, ЯК основи конкурентоспроможності підприємства

 

Нова система свiтогосподарських зв’язкiв, основою якої є розвинена економiка знань, iнтенсивний розвиток науки, техніки та технологiй, змушує генерувати новi джерела конкурентних переваг сучасних підприємств. Людський потенцiал, знання, інфраструктурні та ринкові активи стають прiоритетом розвитку  підприємств. Саме iнвестицiї у нематерiальні, неявні  активи та ефективне їх використання сьогоднi є ключовою запорукою конкурентоспроможності  підприємства.

Метою дослідження є узагальнення наукових підходів до формування інтелектуального капіталу та побудова моделі діагностики інтелектуального капіталу підприємства.

В умовах ринкової економіки основою успіху підприємства у конкурентній боротьбі є його ресурси та компетенції, як складові інтелектуального капіталу. Саме вони лежать в основі формування конкурентних переваг і забезпечення конкурентоспроможності. Тому процес формування інтелектуального капіталу підприємства слід розглядати, як результат взаємодії його складових.

Питанням формування та функціонування інтелектуального капіталу приділялась увага ще науковцями класичної школи політекономії. На сучасному етапі різні аспекти формування та розвитку інтелектуального капіталу вивчали Д.Белл, Г.Беккер, Є. Брукінг, П.Друкер, Л.Едвінссон, Д.Клейн, Х.Мак-Дональд, М.Мелоун, О.Бутнік-Сиверський, А.Гальчинський, А.Гапоненко, С.Панчишин, А.Чухно, та ін.

Сьогодні наукові підходи до формування інтелектуального капіталу (чи окремих його складових) потребують теоретичного узагальнення та поглибленого аналізу, а також урахування ефективності використання інтелектуального капіталу при оцінюванні конкурентоспроможності підприємства.

Аналіз результатів наукових досліджень дозволяє стверджувати, що більшість науковців виділяють три основних складових інтелектуального капіталу: людський, структурний та клієнтський (споживчий) капітал. Вважаємо, що у структурі інтелектуального капіталу підприємства доцільно виділяти такі складові: людський капітал, організаційний капітал та капітал взаємодії.

Побудова власної параметричної структури інтелектуального капіталу підприємства надаватиме реальну можливість керівництву на практиці вирішувати цілий ряд проблем, пов’язаних з управлінням інтелектуальним капіталом та його функціями в стратегічному розвитку організації.

Отже,  вирішальною умовою ефективності діяльності підприємств є втілення на практиці теоретичних засад формування інтелектуального капіталу.

Ефективно використані інтелектуальні ресурси є запорукою раціонального впровадження та застосування новітніх технологій висококваліфікованими працівниками. Тому вважаємо доцільним проводити  діагностику формування інтелектуального капіталу підприємства за визначеною моделлю, яка складається з таких етапів:

І етап – встановлення мети діагностики (визначення чи є інтелектуальний капітал у підприємства);

ІІ етап – вибір методів дослідження (здійснюється на основі аналізу внутрішнього та зовнішнього середовища організації);

ІІІ етап – діагностика інтелектуального капіталу (включає формування системи показників, збір та обробку даних);

ІV етап – встановлення рівня сформованості інтелектуального капіталу підприємства

V етап – формування конкурентних переваг.

Запропонована модель діагностики формування інтелектуального капіталу є цілком обґрунтованою, бо динамічний розвиток підприємства потребує постійного пошуку альтернативних напрямів та інструментів підвищення ефективності функціонування та конкурентоспроможності.

Отже, в сучасних умовах господарювання підприємствам необхідно впроваджувати низку заходів щодо вдосконалення організації формування та діагностики інтелектуального капіталу. Досягнення конкурентних переваг вирішальним чином залежить від ефективності управління інтелектуальними ресурсами, які формуються, обробляються і використовуються в процесі діяльності підприємства.

 

Список використаних джерел

  1. Швиданенко, Г. О. Інтелектуальні ресурси підприємства, які функціонують у зовнішньому середовищі [Текст] / Г. О. Швиданенко, Гусєва І. Ю.// Проблеми економіки. – 2012. – №4. – С. 181–186.
  2. Комліченко, О. О. Аналіз сучасних підходів до визначення сутності інтелектуального капіталу [Текст] / О. О. Комліченко, Н. В. Ротань // Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України: матеріали VІІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 29-30 листоп. – 2012. –  Вип. 2.
Категорія: Секція/Section_3_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 592 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0