Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_10_30

МОЛОДІЖНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОЕКТИ У СФЕРІ ЖИТЛОВОГО БУДІВНИЦТВА

Семіошина Т. А., студентка 4 курсу спеціальності «Міжнародна економіка»

Науковий керівник : Білоброва Т.О., к.е.н., доцент кафедри міжнародної економіки

ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

м. Полтава, Україна

 

МОЛОДІЖНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОЕКТИ У СФЕРІ ЖИТЛОВОГО БУДІВНИЦТВА

 

Сучасна тактика державного управління економікою на різних рівнях передбачає залучення якомога більшого числа учасників господарських відносин до цього процесу. Йдеться не лише про місцеві органи державної влади, а й про суб’єктів підприємницької діяльності та громадян. У періоди кардинальних змін молодь нерідко виступає найбільш активним учасником суспільно-економічних перетворень, які напряму визначають подальший розвиток регіональної економіки, зокрема, та національної у цілому.

  У наш час проблема забезпечення молоді житлом залишається невирішеною, незважаючи на численні розроблені урядом програми та пропозиції з боку підприємців та громадських активістів. Орендоване житло залишається важкодоступним для студентів та молодих сімей переважно через занадто високу орендну плату, а також через обмежену пропозицію саме тих об’єктів, які задовольняють їх потреби. Залежно від регіону, вартість оренди однокімнатної квартири коливається в межах 1-4 тис грн на місяць, що дорівнює (а іноді й значно перевищує) середньому розміру стипендії або заробітної плати (також залежно від регіону). Варто також зазначити, що на сучасному ринку орендованого житла в Україні бракує пропозиції у різному ціновому діапазоні та різної якості.

У багатьох зарубіжних країнах ця проблема вирішується багатьма способами, зокрема, шляхом якісного оновлення наявного житлового фонду зусиллями місцевих громад, активістів молодіжних та студентських організацій, органів місцевого самоврядування. Спільними зусиллями розробляються та реалізуються проекти переоснащення та капітальної перебудови об’єктів нерухомого майна, що перебувають на балансі населеного пункту. Наприклад, у Польщі (м. Краснік, Люблінське воєводство) за участі та фінансування місцевої влади, громадських організацій та підприємств проводиться утеплення, ремонт та внутрішнє переоснащення (забезпечення меблями, побутовою технікою) застарілих гуртожитків, малосімейних та багатоквартирних будинків. Новостворений житловий фонд надається в оренду за ставкою 1 злотий на рік молоді, яка працює і проживає у місті понад 2 роки (за умови утримання помешкання у задовільному стані та своєчасного погашення комунальних платежів, на які також може надаватись субсидія у випадку низького місячного доходу).

Варто відзначити, що у вирішенні проблем забезпечення житлом у розвинутих країнах нині спостерігається потужний екологічний компонент. Новобудови (або якісно покращене житло) нерідко оснащуються автономним опаленням, приладами обліку та економії води, тепла та світла. Це, в свою чергу, узгоджується зі стратегічними планами підвищення ефективності використання ресурсів, які затверджені на рівні міста, регіону та країни.

Молодіжні екологічні проекти у сфері житлового будівництва є ефективним підходом не лише для вирішення ряду проблем (забезпечення житлом і роботою студентів та молоді), але й підтримки заходів держави з розвитку економіки регіону. Прикладом є проект дохідного дому «Молодь для молоді», розроблений зусиллями студентів м. Полтава. Його метою є формування та розвиток орендного житлового фонду на місцевому рівні за активного залучення молоді. Основними завданнями проекту є створення можливості орендувати житло різної якості (на термін від 1 до 40 років), залучення місцевих фахівців з числа молоді до реалізації проекту, введення в експлуатацію якісно нового житла (яке поєднує екологічні та управлінські інновацій у цій сфері).

  Дохідні будинки − це багатоквартирні житлові будівлі, всі квартири в яких здаються в оренду. Ринок дохідних будинків дістав найбільшого розвитку в Німеччині, де 57% населення орендують житло. Лідером за цим показником є м. Берлін, де 85% мешканців проживає в орендованих квартирах. Варто також зазначити, що дохідні будинки не лише у Німеччині, а й у цілому в Західній Європі є прибутковим видом малого або середнього бізнесу. Будучи орієнтованими насамперед на місцевих мешканців, вони розташовуються у спальних районах міста, в місцях, наближених до університетів та промислових підприємств, рідше – у туристичних зонах [1].

  Згдно проекту дохідного дому «Молодь для молоді» на довгостроковій основі будуть орендовані гуртожитки збанкрутілих підприємств м.Полтава (Україна), які перебувають у комунальній власності (знаходяться на балансі міста), і відбудеться їх капітальне переоснащення, а саме:

  • встановлення сонячних батарей на даху будівлі;
  • заміна приладів опалення та газових плит на електричні;
  • утеплення будинків за використання передових екологічних технологій (в т.ч. заміна вікон і дверей тощо);
  • розбудова прилеглої території та створення інфраструктури (пральні, велопарковки, заклади харчування, спортивний зал тощо), яка відповідає потребам студентів та молодих сімей.

Проект обов’язково передбачає залучення до його розробки та реалізації активістів місцевих молодіжних екологічних громадських організацій, студентів та випускників ВНЗ, які мают фах архітектора, еколога, економіста, менеджера, будівельника та ін. Фінансування проекту може відбуватися за схемою, яка працює у згадних вище прикладах, а саме таким чином: частина коштів надається місцевою владою, частина залучається на рівні держави – решта ресурсу залучається через механізми грантів на розвиток проектів молодіжного житлового будівництва та сприяння охороні навколишнього середовища. Окремим аспектом реалізації проекту є управлінський, який передбачає не лише здачу в оренду житла різної площі та якості, але й організацію малого та середнього бізнесу. Часто такі будинки створюються у форматі житлових кооперативів, де можна: орендувати не лише житло, але й меблі та побутову техніку; об’єднуватися задля надання послуг і задоволення власнх потреб (наприклад, непрацюючі студенти доглядають за дітьми молодих батьків, які проживають у тому ж будинку у спеціально обладнаному приміщенні, розташованому на 1-му поверсі); створювати спільні простори для навчання та розвитку (т.зв. co-working spaces, які так швидко набувають популярності в Україні у наш час). Крім того, орендовані меблі, обладнання, техніка нерідко здаються у довгострокову оренду з правом викупу, що надає додаткові можливості для розвитку молодіжного підпиємництва на рівні міста.

  Молодіжні екологічні проекти у сфері житлового будівництва є перспективним напрямом співпраці місцевої влади та активних громадян з метою якісного і динамічного розвитку економіки регіону. Вони не лише дозволяють вирішити поточні проблеми, але й створюють нові перспективи розвитку існуючого потенціалу. Особливої актуальності такі проекти набувають у селищах міського типу, де існують відповідні потреби і проблеми (зокрема, працевлаштування та забезпечення житлом молоді). Досвід постсоціалістичних країн перконливо свідчить, що такий підхід є основою відчутних змін і цілком відповідає сучасним викликам – розвитку конкурентоспроможної економіки на мікро- і мезорівні, покращення стану навколишного середовища, розбудови інфраструктури малих міст, підвищення рівня життя населення.

 

Список використаних джерел

  1. 1. Открыть доходный дом в Европе [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.gazeta.ru/realty/2014/11/12_a_6299301.shtml (дата звернення : 16.10.2015 р.). – Назва з екрана.
Категорія: Секція/Section_3_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 575 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0