Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_10_30

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОМИСЛОВОСТІ НА МІКРОРІВНІ (НА ПРИКЛАДІ РОЖИЩЕНСЬКОГО РАЙОНУ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ)

Маковецька Л.О., к. г. н., доцент кафедри,  Пташник Ю.О., студент магістеріуму географічного факультету

Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки

м. Луцьк, Україна

 

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОМИСЛОВОСТІ  НА МІКРОРІВНІ (НА ПРИКЛАДІ РОЖИЩЕНСЬКОГО РАЙОНУ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ)

 

Інтеграційні процеси економічної системи України потребують ефективної розбудови таких ринкових відносин, в яких суб'єкти господарювання змогли б збільшувати свої конкурентні переваги, покращувати якість життя населення, задовольняючи їхні потреби. Економічний потенціал Волинської області забезпечує стабільне функціонування і соціально-економічний розвиток регіонів, а також є основою для їхнього високого конкурентного статусу за умови раціонального та ефективного його використання [1].

Модернізованість промислового виробництва, успішний менеджмент і маркетинг, трудовий потенціал, ефективна логістика у поєднанні з вигідним економіко-географічним положенням – основа конкурентоспроможності промисловості  Рожищенського району Волинської області.

Донедавна Рожищенський район був відомий завдяки таким галузям і підприємствам: сільськогосподарському машинобудуванню (завод «Рожищесільмаш» –  випускав машини та обладнання для кормовиробництва), харчовій промисловості (хлібопекарні, потужні сироробний і маслоробний заводи, консервний цех), легкій промисловості (Рожищенська прядильно-ткацька фабрика - прядіння бавовняної пряжі,  байкових ковдр тощо), деревообробній промисловості (Рожищенська меблева фабрика – виготовлення шкільних та медичних меблів) та іншим галузям, продукція яких споживалася не тільки на внутрішньому ринку, а й мала конкурентні переваги з аналогічними товарами на зовнішньому ринку [2].

Незважаючи на затяжну економічну кризу та структурні зрушення, галузі промисловості району продовжують відігравати провідну роль в економіці Рожищенського району та формують інвестиційну привабливість регіону, оскільки їхня продукція є конкурентоспроможною як на вітчизняному,  так і на зарубіжному  ринках.

На сьогодні промисловості району характерні своєрідні зміни та стабілізація, успішне налагодження виробництва, зростання обсягів виготовлення продукції, введення в дію нових виробничих потужностей тощо. Основна причина визначених процесів – розширення інтеграційних зв’язків через зростання експорту до країн Європейського Союзу: Австрії, Німеччини, Угорщини, Данії, Іспанії. 

Основними галузями спеціалізації є деревообробна, харчова, окремі підгалузі машинобудування і металообробки та інші (рис.1). За обсягом реалізованої промислової продукції станом на 2014 рік Рожищенський район успішно конкурує з іншими районами Волинської області, займаючи  четверту позицію (2,5 % ) [2].

Промислове виробництво у районі представлене заготівлею деревини та виробництві виробів з неї, виробництвом машин та устаткування, галузями харчової промисловості.

Рис.1.  Обсяг реалізованої промислової продукції за 2014 рік

На світовому ринку, завдяки збалансованості якості товару і ціни на неї, успішно конкурують до десяти промислових підприємств. Найпотужніша - деревообробна промисловість (80% від обсягів реалізованої промислової продукції), представлена рядом місцевих підприємств, найбільшими з яких є ТзОВ «Цунамі» та ПП «Л.П.С», які виготовляють дубовий шпон та паливні гранули.

Високі економічні та фінансові результати господарювання, стійкі конкурентні позиції на внутрішньому і зовнішньому ринку має харчова промисловість, представлена Рожищенським сироробним заводом  (виготовлення твердих сирів, масла), філією компанії ТОВ «Віва» (кондитерські вироби під маркою «Шокобум»).

Машинобудівні підприємства – МПП «Дельта» та ТзОВ «Хадеа Стіл Компанія» виробляють обладнання для харчової промисловості, агропромислового комплексу. На замовлення німецької фірми «Hammel» виготовляються  машини-подрібнювачі  типу VB 650 D, які призначені для подрібнення і часткового сортування крупногабаритних відходів. Обладнані електронікою у Німеччині вони надалі мають збут у багатьох країнах світу: Австрія, Данія, Швейцарія, Японія та інші.

Внутрішньорегіональним попитом користується продукція хлібопекарської та кондитерської підгалузей (ПП «Контакт», міні - пекарні), м’ясо-молочної підгалузі (СФГ «Чебені плюс», ТОВ «Гірсам», СПП «Вишеньки», ПАТ «Рожищенські ковбаси»), машинобудування та металообробки (МПП «Оксеол» – ливарне виробництво, виплавка металу. Ринок збуту продукції – підприємства Волинської області: ТОВ «Сільмаш»  (м. Ковель) – кришки, корпуса, ТОВ «Волинь Кальвіс» (м. Ковель) – колосняки).

Такі позитивні зрушення є результатом залучення додаткових інвестиційних ресурсів, що призвело до збільшення об’ємів виробництва, покращення матеріало-технічної бази та якості продукції, раціонального розподілу товарів тощо.

Питання конкурентоспроможності продукції промислових підприємств Рожищенського району – актуальна господарська проблема. Важливим при цьому залишається принцип мінімальних затрат при максимальному виробництві якісної продукції, що дозволить сформувати стійкі конкурентні позиції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

Вихід на нові ринки збуту, зміцнення конкурентних переваг продукції місцевого виробництва, залучення незайнятого населення до нових виробничих процесів забезпечить успішний соціально-економічний розвиток регіональних утворень і дозволить регіону загалом закріпити свої конкурентні позиції на зовнішньому ринку.

 

Список використаних джерел

  1. Олійник, Я.Б. Комплексно-пропорційний розвиток Волинської області в ринкових умовах [Текст] : монографія / Я.Б. Олійник, Б.П. Клімчук, М.М. Мельнійчук.  –  Луцьк, ПП Іванюк В.П., 2014. – 150 с.
  2.  Пташник, Ю.О. Суспільно-географічний аналіз промисловості адміністративного району : сучасний стан, перспективи (на прикладі Рожищенського району Волинської області) [Текст] / Ю.О. Пташник, Л.О. Маковецька // Наукові записки Сумського державного педагогічного університету. Серія географічні науки. – 2015. – №6. – С. 86-92.

 

Категорія: Секція/Section_3_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 678 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0