Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_10_30

ПРОБЛЕМИ ІННОВАЦІЙНО-ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ АПК УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

Ожелевська Т. С., к.е.н., доцент кафедри економічної теорії та конкурентної політики

Кушнір О. С., Процько В. А., студенти

Київський національний торговельно-економічний університет

м. Київ, Україна

 

ПРОБЛЕМИ ІННОВАЦІЙНО-ІНВЕСТИЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ АПК УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

 

Агропромислове виробництво України є однією з головних джерел валютних надходжень. 37 % наповнення державного бюджету валютою йде саме від експорту агропромислової продукції. Незважаючи на заяви уряду, що наразі Україна є житницею не лише Європи, але і світу, яка годує близько 140 млн. чоловік у всьому світі і її експорт протягом 2004-2015 рр. підвищився у 3,6 рази [1], за даними же Державної служби статистики України за останні 3 роки загальний український експорт стрімко скорочується: в 2013 р. він впав на 8 %, у 2014 р. - на 13,5 %, за січень-серпень 2015 р. - на 33,9 %.

Йдучи назустріч євроінтеграційним прагненням України країнами ЄС в односторонньому порядку було надано для вітчизняних експортерів автономні торгові преференції, які набрали чинності 23.04.2014 р., зокрема у вигляді надання безмитних тарифних квот на імпорт продовольства з України до ЄС, що було безпрецедентною можливістю для нашої держави значно збільшити свої валютні запаси. Але аналіз повноти використання вітчизняними експортерами агропромислової продукції наданих їм пільг за підсумками 2014 р. показав, що вітчизняні сільгоспвиробники не змогли повною мірою скористатися усіма наданими їм торговельними преференціями. Українськими експортерами повністю були використані квоти лише на пшеницю, кукурудзу, виноградний та яблучний сік, оброблені томати, ячмінну крупу і натуральний мед. На значно нижчому рівні використані квоти на м'ясо птиці (34,3%), солод та пшеничну клейковину (28,4%), висівки (11,5%), крохмаль (7,3%), часник (7,2%), цукор (2,6%), ячмінь (9,1%), овес (1,6%). Повністю не використані квоти на свинину, яловичину, молоко та вершки, тютюнові вироби, продукцію переробки зернових, яйця, сухе молоко, вершкове масло, цукрові сиропи, баранину, гриби тощо [2, с. 97-98].

Головна причина невикористання вітчизняними агроекспортерами безмитних тарифних квот - неспроможність українських виробників виконати вимоги щодо якості та безпечності продукції для отримання дозволів і сертифікатів на експорт в Європейський Союз. Навіть за відкритих Європою кордонів для української продукції АПК, сільгоспвиробники використовують мізерну частку своїх потенційних можливостей експорту. Вироби вітчизняного аграрного сектору, за винятком деяких найменувань продукції, ЄС використовує як технічну сировину, а не кінцевий продукт, що є свідченням неефективного використання економічних та природних ресурсів в аграрній галузі України. Низька якість вітчизняного продовольчого експорту підтверджується й офіційними даними Держспоживстандарту, відповідно до яких в Україні знімається з реалізації більше 50% перевіреної м’ясної, рибної та плодоовочевої продукції, майже кожна друга тонна перевірених хлібобулочних, макаронних та кондитерських виробів, борошна круп, цукру, масложирової продукції тощо [3, c. 18].

Це зумовлено низькими темпами техніко-технологічного оновлення аграрного виробництва та переробки, зростанням рівня зношеності техніки, переважанням застарілих технологій, збільшенням вартості невідновних природних ресурсів у структурі собівартості вітчизняної аграрної продукції, обмеженим доступом до фінансових ресурсів. Більша частина основних фондів АПК України була збудована та введена в експлуатацію ще за часів Радянського Союзу. Все це є наслідком неефективної інноваційно-інвестиційної політики держави за період існування унітарної держави (1991-2014 рр.). У той час, як в аграрному секторі розвинених країн світу домінують вже 5 та 6 технологічні уклади з інноваціями на основі біо- та нанотехнологій, в АПК України переважають 3 та 4 технологічні уклади, частка яких становить близько 80%, а на інновації, що належать до 5 технологічного укладу, припадає лише 6-8% від загального обсягу сільськогосподарського виробництва, на шостий - взагалі 1-3% [4, с. 55]. Якщо для розвинених країн світова криза 2008-2009 рр. стала поштовхом для інноваційного розвитку, то в Україні вона призвела до згортання інноваційно-інвестиційних процесів, особливо у вразливій аграрній сфері. За даними Державної служби статистики України у 2013 р. питома вага інноваційно-оновлених підприємств була лише 16,8%, у 2014 р. - 16,1%. У 2014 р. спостерігалося найнижче фінансування інноваційної складової за останні 7 років.

Щоб стати економічно потужним гравцем на світовому аграрному ринку, мати висококонкурентну продукцію, наразі Україні треба зробити інноваційно-технологічний стрибок агропромислового сектора до 5-го та 6-го технологічних укладів. Інакше у вітчизняного АПК є великі загрози: перетворитися на сировинний придаток для інших країн світу; неефективного використання багатих природних ресурсів країни; повної втрати неекспортоорієнтованих галузей АПК, які вкрай потрібні внутрішньому ринку України; технологічної залежності аграрного сектору України від інноваційної політики інших розвинених країн, де домінуюче положення належить ТНК, що вбачають в Україні ринок збуту лише власних агротехнологій, а не конкурента; широкомасштабних банкрутств вітчизняних сільгоспвиробників через неможливість витримати конкуренцію з європейськими виробниками на внутрішньому ринку; втратити продовольчу незалежність української держави тощо.

Тільки широкомасштабні інновації у розвиток аграрного сектору є головним чинником успіху у конкурентній боротьбі на світових ринках. Вирішуючи проблему диверсифікації інноваційно-інвестиційного розвитку агропромислового виробництва, необхідно:

  • технічно та технологічно переоснастити виробництво для випуску високоякісних, екологобезпечних продуктів харчування на основі новітніх біотехнологій;
  • створити ефективну нормативно-правову базу для стимулювання та фінансової підтримки суб'єктів агробізнесу, що створюють виробництво аграрної продукції на засадах 5 та 6 технологічних укладів;
  • створити сприятливі умови для інтенсифікації технологічних і продуктових інновацій, динамічного зростання частки продукції високотехнологічної, екологобезпечної переробки, а також готової продовольчої продукції у товарній структурі експорту АПК України;
  • створити ефективну систему державного регулювання в галузі енергозбереження та стимулювання залучення у виробництво вторинних ресурсів, місцевих та нетрадиційних джерел енергії;
  • зберегти та ефективно використовувати науковий потенціал країни, стимулювати його до плідних науково-дослідних розробок в агросфері.

Це дозволить піднятися галузям АПК на новітній інновайно-технологічний щабель розвитку, а українським аграрникам і державному бюджету України отримати всі можливі зиски від міжнародної інтеграції України.

 

Список використаних джерел

  1. Олексій Павленко в студії 5 каналу (20.10.2015) // Офіційний сайт Міністерства аграрної політики та продовольства України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://minagro.gov.ua/.
  2. Нестеренко, О. Агропродовольчий експорт з України до країн ЄС в умовах дії  автономного преференційного торговельного режиму / О. Нестеренко // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. – 2015.– – № 3. – С. 95–100.
  3. Пасхавер, Б. Й. Продовольче виробництво у 1990-2009 рр. : тенденції розвитку [Текст] / Б. Й. Пасхавер, О. В. Шубравська, Д. Ф. Крисанов, К. О. Прокопенко // Економіка АПК. – 2010. – № 9. – С. 12–20.
  4. Fedun, I.L. Features innovative software development investment in agricultural production / I.L. Fedun // Економіка АПК. – 2015. – № 10. – С. 54–58.
Категорія: Секція/Section_3_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 539 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0