Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_11_25_Lutsk » Секція/Section_5_2015_11_25

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ОРГАНІЗАЦІЇ АУДИТУ

Марусей Т.В., к.е.н., доцент кафедри інформаційних технологій

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Кам’янець-Подільський, Україна

 

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ОРГАНІЗАЦІЇ АУДИТУ

 

В умовах науково-технічного прогресу у всьому світі все більшої актуальності набуває подальше впровадження та розвиток інформаційних технологій в різних сферах, не виключенням став і аудит. Також досить важливим є впровадження автоматизованих інформаційних систем, що сприяють підвищенню ефективності функціонування всіх галузей діяльності та аудиту в зокрема.

На сьогодні складно переоцінити значимість проблеми автоматизації в аудиті, оскільки вона охоплює весь комплекс складних прикладних проблем, пов'язаних із застосуванням інформаційних комп'ютерних технологій в контролі, аудиті та аналізі фінансової звітності підприємств, оцінці ефективності та надійності інформаційних систем підприємств, а також організації роботи аудиторських фірм в сучасних умовах.

Автоматизація аудиторської діяльності сприятливо впливає, як на аудиторів, так і на замовників аудиторських перевірок. З одного боку, зменшується кількість даних, що обробляються вручну, відбувається економія часу виконання однотипних процедур, стає можливим тривале зберігання та багаторазове використання інформації, тобто спрощуються завдання, що ставляться перед аудиторами. З іншого боку, замовник має можливість отримати аудиторський висновок, що має більш обґрунтований науковий характер і в найкоротші терміни завдяки використанню сучасних технологій.

Крім переваг, комп'ютеризація аудиту має деякі недоліки, основними з яких є:

  1. Інформаційна безпека. Її забезпечення - одна з основних завдань, що стоять перед господарюючими суб'єктами.
  2. Складність у користуванні програмними продуктами.

Стан впровадження сучасних технологій в аудит в Україні дещо гірший, ніж в інших країнах (наприклад, на російському ринку програмних продуктів з аудиту вже існують до десяти розробок) [2]. На світовому ринку представлені програмні засоби різних типів, що використовуються в роботі аудиторів, які можна поділити на дві великі групи: пакети прикладних програм загального і проблемно-орієнтованого призначення, а також програми автоматизації управління аудитом. Такі програми використовуються протягом усього процесу.

Складність розробки програмного забезпечення для аудиту полягає в тому, що:

  1. підбір інформації має проводитися фахівцями-методологами і безперервно актуалізуватися;
  2. необхідно забезпечити єдиний підхід різних фахівців до перевірки;
  3. програма повинна бути проста у використанні і підходити різним аудиторськими компаніями і аудиторам[1].

Аналізуючи програми аудиторської діяльності, можна сказати, що вони дають можливість виконати перевірку фінансової, податкової й іншої звітності завдяки закладеному в них механізму звіряння взаємозалежних показників. Також забезпечують проведення фінансового аналізу за різними методиками і розраховують велику кількість економічних показників, дають змогу складати й аналізувати бізнес-плани. Деякі програми містять можливість трансформації фінансової звітності до міжнародних стандартів МСФЗ, наприклад, Pro-Invest Consulting (Audit Expert, Project Expert). Останнім часом засоби фінансового аналізу часто інтегрують у системи бухгалтерського обліку та управління підприємством, наприклад у розробки фірм «Галактика», «Інфософт», «Інтелект-Сервіс», «R-Style Software Lab» тощо.

Могутні аудиторські компанії розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію аудиторської діяльності з застосуванням внутрішньофірмових стандартів. Наприклад:

  1. Компанія KPMG використовує програму Vector 6.
  2. PriceWaterhouseCoopers використовує систему My Client.
  3. Deloitte & Touche - спеціальну інформаційну систему Audit System/2 [1].

В Україні ринок аудиторського програмного забезпечення на сьогодні тільки починає розвиватися. Серед спеціалізованого аудиторського програмного забезпечення, яке представляє собою завершенні програмні продукти для продажу, можна назвати лише п’ять таких продуктів, а саме програмний продукт «Асистент Аудитора» (розробник фірма «Сервіс-аудит»), програмний продукт «Помощник аудитора» (фірма «Гольдберг-аудит»), програмний продукт «Abacus Professional», програмний комплекс «Експресс- Аудит: ПРОФ» та програмний продукт «IT Audit: Аудитор» (КСБ «Мастер- Софт») [2].

На сьогодні автоматизація є перспективним напрямом розвитку аудиту, оскільки використання автоматизованих інформаційних систем та технологій сприяє розширенню спектра аудиторських послуг, покращенню їх якості, зменшенню трудомісткості цих послуг, підвищенню інтелектуалізації аудиторської роботи. Потреби практики на сьогодні не забезпечені якісними програмними рішеннями, тому існує необхідність в створенні автоматизованої інформаційної системи, що задовольняла б основні вимоги аудиту.

Список використаних джерел

  1. Бондаренко О.В. Вдосконалення методики проведення аудиту страховика із застосуванням комп’ютерних технологій [Текст] / О.В. Бондаренко // Національний лісотехнічний університет України. Збірник науково- технічних праць – Науковий вісник 2007р. – вип.17.8. – С.290-301.
  2. Зоріна О.А. Автоматизація аудиту в Україні: проблеми та перспективи розвитку [Текст] / О.А. Зоріна // Бухгалтерський облік, аналіз та аудит : проблеми теорії, методології, організації. – 2008р. – №2 – С.25-30.
  3. Івахненков С.В. Поняття комп’ютерного контролю та аналізу [Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Menedzhment/2009_11/ivachnenko.html
  4. Івахненков С.В. Комп’ютерний аудит: контрольні методики і технології [Текст] / С.В. Івахненков – К.: Знання, 2005. – 286 с.
  5. Канцедал Н.А., Пономеренко О.Г. Методологічні аспекти розвитку бухгалтерського обліку та аудиту в комп’ютерних інформаційних системах [Текст] / Н.А. Канцедал, О.Г. Пономаренко // Бухгалтерський облік, аналіз та аудит : проблеми теорії, методології, організації. – 2008р. – №2 – С.31-33.
Категорія: Секція/Section_5_2015_11_25 | Додав: clubsophus (2015-11-24)
Переглядів: 1753 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_11_25
Секція/Section_2_2015_11_25
Секція/Section_3_2015_11_25
Секція/Section_4_2015_11_25
Секція/Section_5_2015_11_25
Секція/Section_6_2015_11_25
Секція/Section_7_2015_11_25
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0