Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_03_31_Lviv » Секція/Section_4_2016_03_31

НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНО-ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ

Ільїна Олена

аспірант

Луганський національний аграрний університет

м. Харків

 

НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНО-ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

В умовах трансформації економіки України до ринкового типу, в наслідок досить тривалої світової фінансової та економічної кризи більшість вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників стали неконкурентоспроможними. Аграрний сектор втратив виробничий потенціал, знизився рівень рентабельності виробництва та платоспроможності аграрних підприємств на відтворення матеріально-технічної бази, яка на сьогодні морально застаріла і не відповідає сучасним вимогам [1].

Стратегічно важлива роль в середньо- та довгостроковому економічному розвитку сільського господарства повинна належати інноваціям. Адже тільки за допомогою інноваційного підходу можна розірвати коло виробничих, ресурсних, технологічних обмежень, закласти таку модель аграрної економіки, яка послужить основою для постійного підвищення конкурентоспроможності галузі через ефективне економічне зростання [2].

Проблемам розвитку інноваційних процесів на підприємствах присвятили свої праці вітчизняні і зарубіжні вчені: В.Я. Амбросов [3], М.М. Гаврилюк [4], П. Дракер [5], П.Т. Саблук [6], М.І. Кісіль [7], Ю.О. Лупенко [8] та ін. Ними досліджено і вирішено цілий ряд теоретичних і практичних проблем підвищення інвестиційно-інноваційного розвитку підприємств. Однак, не дивлячись на важливість проведених наукових досліджень, в них не знайшли відображення окремі теоретико-методологічні та практичні питання пов’язані з розвитком інвестиційно-інноваційних процесів підвищення економічної ефективності функціонування аграрних підприємств.

В організаційно-економічному механізмі інтенсифікації інвестиційної діяльності особливу увагу необхідно приділити інвестиційним проектам. Треба розробляти проекти з більшою ефективністю. Це набагато доцільніше, ніж пошук дешевих інвестиційних ресурсів. Реалізація інноваційного проекту підтверджує величезне значення після інвестиційного контролю, здійснюваного при одержанні вже перших результатів проекту. Після інвестиційний контроль необхідний для визначення фактичних результатів і порівняння їх із проектом, а також для поліпшення майбутніх інвестиційних рішень [8].

На нашу думку, головна мета інноваційної політики держави – це створення правових, організаційних і соціально-економічних умов для ефективного використання науково-технічного потенціалу країни і впровадження екологічних і ресурсозберігаючих технологій виробництва і реалізації продукції в умовах конкуренції. Тобто це низка науково-технічних, виробничих, управлінських, фінансово-збутових та інших заходів.

Особливістю інвестиційної підтримки розвитку аграрних підприємств Луганського регіону є наявність чинників, представлених на рис. 1.

 

Рис. 1. Інвестиційна підтримка аграрних підприємств Луганського регіону*

*Власна розробка

Сьогодні найбільшу інвестиційну привабливість у сільському господарстві регіону мають зернове виробництво, вирощування насіння соняшнику, виробництво м’яса птиці, а також овочівництво закритого ґрунту. Вони є об’єктами пріоритетного вкладення не тільки вітчизняного, але й іноземного капіталу. 70% всіх інвестицій у сільське господарство припадає на галузі рослинництва. На тваринництво, частка якого становить 40% валової продукції сільського господарства, припадає лише чверть інвестицій. Це свідчить про диспропорції в галузевій структурі інвестицій в аграрному секторі.

Вважаємо, що державна підтримка може включати такі пропоновані нами заходи:

- субсидування державою на конкурсній основі замовлень НДДКР у вітчизняних організацій у розмірі не менше 30% від їх вартості;

- співфінансування (до 50%) державою реалізації великих інноваційних проектів на умовах поділу ризиків і прибутків;

- компенсація (співфінансування) державою витрат на одержання й підтримку патентів за кордоном;

-  надання інвестиційних кредитів і державних гарантій для підтримки імпорту перспективних закордонних технологій.

Заходами щодо стимулювання інновацій у сфері пільгового оподатковування можуть бути:

- зниження терміну, впродовж якого витрати на НДДКР відносяться на витрати до 2 років;

- віднесення на витрачання 100% витрат на НДДКР, які не дали позитивного результату;

- зменшення оподатковуваної бази за податком на прибуток на 30-40% від річного приросту витрат підприємства на НДДКР.

Вважаємо, що у вирішенні проблем переведення аграрної економіки Луганської області на інвестиційно-інноваційну модель розвитку значну роль повинні відіграти спеціальні інноваційні структури, які будуть сприяти залученню інновацій, їх поширенню і впровадженню у виробництво. І першими серед таких ми бачимо ті, які забезпечують дію лізингового механізму, здатного багато в чому полегшити фінансування інвестиційних потреб технічного оновлення сільськогосподарських підприємств у сучасних умовах. Оскільки, безумовно, не можна здійснити інноваційний розвиток аграрного сектора з використанням застарілої, зношеної техніки. До того ж лізинг може стати інструментом як для залучення вітчизняного капіталу в аграрну сферу, так і іноземного.

 

Список використаних джерел

1. Ільїн В.Ю. Вплив інновацій на конкурентоспроможність сільськогосподарських підприємств в умовах глобалізації / В.Ю. Ільїн // Часопис економічних реформ. Наук.-виробн. журн. – 2015. - №1(17). – С. 84-88.

2. Ільїн В.Ю. Формування стратегії управління конкурентоспроможності аграрних підприємств України в умовах глобалізації / В.Ю. Ільїн // Часопис економічних реформ. – 2013. – № 4(12). – С. 105–111.

3. Амбросов В.Я. Інноваційний фактор підвищення ефективності виробництва яловичини / В.Я. Амбросов // Економіка АПК. - 2004. - №11. - С. 80-83.

4. Гаврилюк М.М. Агропромисловому виробництву - інноваційний шлях розвитку / М.М. Гаврилюк //Економіка АПК - 2005. - № 8. - С. 19-22.

5. Дракер П. Инновации и предпринимательство / П. Дракер. - М., 1992. - 536 с.

6. Саблук П.Т. Концептуальні засади розробки і реалізації інвестиційних програм в аграрно-промисловому виробництві / П.Т. Саблук, М.Ю. Коденська.– ННЦ ІАЕ, 2012. – 46 с.

7. Кісіль М.І. Методичні рекомендації з розроблення інвестиційних проектів молочних ферм в особистих селянських господарствах / М.І. Кісіль, М.М. Кропивко. –К.: ННЦ ІАЕ, 2013. – 30 с.

8. Лупенко Ю.О. Стратегічні напрями інвестиційного забезпечення розвитку сільського господарства України на період до 2020 року / За ред. Ю.О. Лупенка та М.І. Кісіля. –ННЦ ІАЕ, 2012. –66 с.

8. Ільїн В.Ю. Модель інноваційного розвитку аграрних підприємств в умовах глобалізації / В.Ю. Ільїн // Інноваційна економіка АПК. – 2014. – № 1. – С. 4–8.

Категорія: Секція/Section_4_2016_03_31 | Додав: clubsophus (2016-03-31)
Переглядів: 855 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_03_31
Секція/Section_2_2016_03_31
Секція/Section_3_2016_03_31
Секція/Section_4_2016_03_31
Секція/Section_5_2016_03_31
Секція/Section_6_2016_03_31
Секція/Section_7_2016_03_31
Секція/Section_8_2016_03_31
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0