Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_03_31_Lviv » Секція/Section_4_2016_03_31

ВПЛИВ ІНДУСТРІАЛЬНОГО ПАРКУ НА СТРАТЕГІЧНИЙ РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ РЕГІОНУ

Лукашенко Тетяна

старший викладач,

Львівський національний університет

імені Івана Франка

м. Львів, Україна

 

ВПЛИВ ІНДУСТРІАЛЬНОГО ПАРКУ НА СТРАТЕГІЧНИЙ РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ РЕГІОНУ

 

Індустріальний парк, як форма територіальної організації промислового виробництва, має всебічний вплив на різні господарські сфери регіону. Компактне розміщення промислових підприємств не тільки підвищує промисловий потенціал території, а й сприяє розвитку інших сфер економічної діяльності. Зважаючи на це, стратегічна політика регіону повинна будуватися за оцінками та прогнозами цих впливів.

Основним вектором впливу індустріального парку на суспільне господарство є вплив на інвестиційну діяльність та пов’язані з нею галузі. Активізація інвестиційної діяльності в рамках парку забезпечується правовими умовами її здійснення та привабливістю організаційної моделі парку. Вкладання інвестицій індустріальним парком та його учасниками формується під впливом як стимулюючих, так і протидіючих чинників.

До останніх відносяться:

  •  збільшення обсягів інвестиційних вкладень та тривалості періоду підготовки виробництва внаслідок його започаткування з нульового циклу;
  • додаткові затрати на підготовку місцевих трудових ресурсів в силу невідповідності їх якісного складу запитам підприємств парку;
  • організаційні та ресурсні обмеження при виборі технології та масштабів виробництва.

Стимулюючими інвестиційну діяльність чинниками є:

  • відносно низька ціна за право користування земельною ділянкою для забудови та спрощена процедура його  оформлення;
  • зниження операційних витрат учасників парку за рахунок спрощеного доступу до інфраструктурних елементів;
  • встановлені пільги та преференції для керуючої компанії та учасників парку;
  • економія витрат внаслідок ефекту масштабу, який виникає в результаті обслуговування сукупності учасників однією керуючою компанією;
  • побічні ефекти, які можуть виникати при взаємодії з іншими учасниками парку.

В цілому в рамках індустріального парку створюється сприятливе інвестиційне мікросередовище, яке зацікавлює в інвестиційному освоєнні території парку та регіону в цілому. Завданням стратегічної політики територіальних органів влади є організація сприятливих умов інвестиційної діяльності в рамках парку через посилення на неї дії стимулюючих та зменшення впливу негативних чинників.

На рівні регіону індустріальний парк забезпечує структуроутворюючу функцію, визначаючи напрямки стратегічного розвитку галузей економіки. По-перше, індустріальний парк оптимізує галузеву структуру регіонального продукту, забезпечуючи збільшення частки промислового виробництва. По-друге, він формує значне замовлення для галузей інфраструктурного обслуговування виробництва, тим самим впливаючи на перспективні масштаби та темпи розвитку інфраструктурних об’єктів в регіоні: енергетичних, комунальних, транспортних, комунікаційних, будівельних, ремонтних, екобезпеки, рекламних, інформаційних, консультаційних, тощо. По-третє, формує додаткові замовлення підприємствам – виробникам та постачальникам сировини та продукції для задоволення потреб керуючої компанії та учасників парку. По-четверте, структуроутворюючим впливом індустріального парку є активізація діяльності посередницько-збутових організацій.

Успішний індустріальний парк створює ряд можливостей для успішного  стратегічного розвитку регіону, а саме:

  • збільшує промисловий потенціал регіону та його конкурентоздатність в індустріальному розвитку;
  • покращує інвестиційну привабливість регіону;
  • просуває регіон на ринки капіталу та формує передумови для інвестицій в різні галузі суспільного господарства;
  • забезпечує підвищення техніко-технологічного та інноваційного рівня виробництва;
  • стимулює розвиток ряду супутніх галузей регіону;
  • сприяє розширенню вітчизняних ринків, зменшує потребу в імпорті та забезпечує збільшення експортних поставок;
  • поєднує інтереси розвитку бізнесу та влади (розвитку території);
  • дозволяє продуктивно використати незадіяні ресурси регіону, зокрема земельні та людські. 

Оцінюючи роль парків, Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020р. розглядає їх. як чинник територіального розвитку, який забезпечує прогрес в пріоритетних сферах регіональної політики [].

В стратегічному плані при заснуванні індустріальних парків важливо уникнути односторонності в розвитку регіонів з тим, щоб не погіршувати умови для розвитку галузей, життєво необхідних для комплексного розвитку території. Державна політика щодо розвитку індустріальних парків повинна бути гнучкою та враховувати додаткове навантаження на ресурси регіону у зв’язку з задоволенням потреб парку. Розподіл обмежених ресурсів між галузями суспільного господарства регіону повинен здійснюватися на альтернативній основі з врахуванням економічного ефекту від їх використання. При цьому слід не допустити відволікання ресурсів галузей та сфер, які покликані задовольняти життєві потреби населення регіону.

Стратегічні цілі регіональної влади та стратегічні цілі інвесторів парку не є  єдиними - запропонована спеціалізація парку може бути не найбільш вигідним для інвестора вкладанням приватного капіталу, але доцільним варіантом для збалансування галузевої структури територіального промислового розвитку. Регіональна політика повинна передбачати компенсатори втрат бізнесу внаслідок розміщення в парку виробництв, пріоритетних для розвитку території.

Таким чином, регіональна стратегія повинна передбачати напрями, програми та проекти, що дозволять максимально використати потенціал регіону для забезпечення потреб парку з орієнтацією на його спеціалізацію. В рамках регіональних стратегій доцільною є розробка регіональних програм розбудови індустріальних парків в регіоні, покликаних створити необхідні умови для запровадження індустріальних та сприяти їх прогресу. Сприяння розвитку індустріальному парку в стратегічній перспективі забезпечує позитивні зміни практично у всіх сферах регіональної економіки.

 

Список використаних джерел

  1. Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020р: затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 385 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/385-2014-%D0%BF  (дата звернення 24.03.2016р) – Назва з екрана.

 

Категорія: Секція/Section_4_2016_03_31 | Додав: clubsophus (2016-03-31)
Переглядів: 558 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_03_31
Секція/Section_2_2016_03_31
Секція/Section_3_2016_03_31
Секція/Section_4_2016_03_31
Секція/Section_5_2016_03_31
Секція/Section_6_2016_03_31
Секція/Section_7_2016_03_31
Секція/Section_8_2016_03_31
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0