Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_03_31_Lviv » Секція/Section_8_2016_03_31

АУДИТ ОПЕРАЦІЙ БАНКІВ УКРАЇНИ З ПЛАТІЖНИМИ КАРТКАМИ

Сарахман Оксана

к.е.н., доцент, доцент кафедри обліку і аудиту

Мороз Любов

к.е.н., доцент, доцент кафедри банківської справи

Львівського навчально-наукового інституту

Державного вищого навчального закладу

«Університет банківської справи»

 м. Львів, Україна

 

 АУДИТ ОПЕРАЦІЙ БАНКІВ УКРАЇНИ З ПЛАТІЖНИМИ КАРТКАМИ

 

Потужні фінансові і політичні явища останніх років призвели до серйозних випробувань банків України на міцність. Нині банківська діяльність великою мірою залежить від використання нових технологій ведення бізнесу, зокрема у сфері платіжних карток.

Ефективність операцій з платіжними картками є відносним виразом ефекту від здійснення операцій з платіжними картками, пов’язаним зі здатністю банку формулювати власні цілі з урахуванням зовнішніх і внутрішніх умов функціонування та забезпечувати їх досягнення шляхом використання соціально спрямованих інструментів за встановленого співвідношення витрат і результатів.

Залежно від використовуваних методичних підходів до оцінювання економічної ефективності здійснення операцій банків з платіжними картками характеризується результативність цих операцій та визначається доцільність розширення сегментів ринку платіжних карток. З урахуванням цього чітко виокремилась проблема опрацювання методики аналізу і аудиту ефективності цих операцій, що дозволить оцінити ресурсомісткість, трудомісткість операцій та обсяги інвестицій на впровадження нових карткових продуктів і технологій. Це вимагає комплексного, системного підходу до використання методів економічного аналізу і аудиту у даній сфері [2].

Аналізуючи статистику Національного банку України (НБУ) за 2014 та 2015 роки, ми побачили тенденцію до зменшення кількості платіжних карток в обігу деяких українських банків. За даними НБУ кількість карток, що є у активному використанні зменшилась на 5% (865602 штуки). Можливими причинами такого зменшення, є те, що більшість українців все ще воліють використовувати платіжні картки для зняття готівкових коштів у банкоматах та зниження використання кредитних карток громадянами України. У зв’язку з скороченням кількості платіжних карток в обігу банків, та з тим, що багато банків у цілях економії змушені закривати свої відділення, виникає необхідність у зменшенні кількості банкоматів та платіжних терміналів, що обслуговують платіжні картки [3].

На наш погляд важливим напрямом для банківських установ щодо ефективності операцій з платіжними картками є детальний аудит цих операцій який повинен проводитися за декількома етапами.

Першим етапом є складання програми аудиту. Тут вказується мета аудиту (наприклад, встановити дотримання вимог чинного законодавства та внутрішніх положень банку при веденні операцій з банківськими платіжними картками (БПК), дохідність/збитковість операцій з БПК, повноту та своєчасність виконання рекомендацій щодо усунення недоліків і т.ін.); об'єкт аудиту (наприклад, організація роботи по здійсненню операцій по пластикових картках); період аудиту; термін перевірки; керівник аудиторської групи. Крім цього, висвітлюється перелік питань, що підлягають перевірці та перелік аудиторських процедур за планом аудиту.

На другому етапі відділ внутрішнього аудиту складає програму (наприклад: оформлення, видачі та обслуговування дебетної корпоративної платіжної картки юридичній особі) для детального розгляду операцій працівниками, де вказують послідовність здійснення операцій (згідно нормативного матеріалу).

Програма складається з декількох частин: оформлення документів та відкриття карткового рахунку, отримання картки, поповнення картрахунку або списання з картрахунку, закриття картрахунку. Відповідно до кожного з цих підрозділів розписується зміст операції.

Третім етапом проведення аудиторської перевірки є складання аудиторського звіту, який складається з таких розділів: мета перевірки, опис аудиторського підходу, обсяги та межі аудиторської перевірки, а також дається опис всіх питань по розділах в програмі [1].

В аудиторському звіті після кожного розділу аудитори визначають рівень ризику і подають свої рекомендації за підсумками аудиторської перевірки. Всі ці документи затверджуються підписом і печаткою керуючого банку.

Висновки. Головною задачею методики аудиту ефективності системи платіжних карток є одержання відповіді на основні питання, що хвилюють насамперед керівників, які приймають рішення щодо використання виділених ресурсів на комплексні програми. До питань такого характеру можна віднести: терміни окупності дорогого устаткування, які накладні витрати несе банк на зміст апарату по роботі з платіжними картками і служб, що забезпечують ці операції (інкасація, каса, бухгалтерія); які витрати йдуть на забезпечення процессингу платежів, підтримку ліній зв'язку і кореспондентських відносин; у скільки обходиться комплектація тієї або іншої обладнаної торговельної точки або місця установки банкомату; у якому варіанті і на яких умовах можливо працювати з конкретним клієнтом або іншим банком.

Отже, операції з платіжними картками потребують значних інвестицій, обсяг яких залежить від випуску безпосередньо карток, від засобів обробки інформації, від технічної та технологічної інфраструктури, від затратних методів контролю за обладнанням і операціями. По суті цей вид бізнесу вимагає найбільших вкладень з усіх сфер банківського бізнесу.

 

Список використаних джерел

  1. Внутрішній аудит у банку: навч. посібник / О.М. Сарахман, О.І. Скаско, О.Д.Вовчак, О.К.Волкова.-К.: УБС НБУ, 2015.-239 с.
  2. Фастовець Є.О. Пластикові картки у сучасному суспільстві [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.sworld.com.ua/konfer29/287.pdf
  3. Офіційний сайт Національного Банку України – http://bank.gov.ua
Категорія: Секція/Section_8_2016_03_31 | Додав: clubsophus (2016-03-31)
Переглядів: 925 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_03_31
Секція/Section_2_2016_03_31
Секція/Section_3_2016_03_31
Секція/Section_4_2016_03_31
Секція/Section_5_2016_03_31
Секція/Section_6_2016_03_31
Секція/Section_7_2016_03_31
Секція/Section_8_2016_03_31
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0