Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_03_31_Lviv » Секція/Section_8_2016_03_31

ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ЗНИЖЕННЯ

Заверуха Тетяна

студентка

                         Науковий керівник: к.е.н., старший викладач Яремчук Н.Ф.

                                Вінницький національний аграрний університет

                                                                       м. Вінниця

 

ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ЗНИЖЕННЯ

 

На сучасному етапі розвитку ринкових відносин в бюджетних установах існує потреба в детальному аналізі дебіторської заборгованості, оскільки її обсяги є занадто високими.

Зокрема питання теорії, методики бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості бюджетних установ розглядаються у працях таких вчених: Джоги Р.Т., Заїнчківського О.А., Канєвої Т.В., Лемішовського В.І., Матвеєвої В.О., Свірко С.В. та багато інших.

Дебіторська заборгованість – це складова оборотного капіталу, яка встановлює вимоги до фізичних чи юридичних осіб щодо оплати товарів, продукції, або послуг. Збільшення дебіторської заборгованості у свою чергу свідчить про вилучення коштів з обороту і виникнення потреби додаткового фінансування.

До збільшення дебіторської заборгованості призводять значні суми крадіжок і нестач у зв’язку з послабленням контролю за збереженням державного майна. Крім того до причин утворення дебіторської заборгованості відносять несвоєчасне проведення розрахунків між покупцями та постачальниками.

Також доцільно зауважити, що однією з найбільш розповсюджених причин утворення дебіторської заборгованості в бюджетних установах є несвоєчасна оплата за надані бюджетною установою платні послуги. Тому слід зазначити, що недієвість позовної роботи зумовлена відсутністю кваліфікованих юристів у закладах бюджетної сфери, а також неналежним рівнем юридичних знань у керівників та спеціалістів.

Поняття дебіторської заборгованості і управління нею є досить важливим, беручи до уваги період інфляції, коли  іммобілізація власних оборотних коштів стає особливо невигідною для діяльності підприємства.

Класифікація дебіторської заборгованості передбачає її розподіл на прострочену, заборгованість, строк позовної давності якої минув, та безнадійну заборгованість.

Прострочена заборгованість – це заборгованість, що виникає на 30-й день після закінчення терміну обов’язкового платежу згідно з укладеними договорами, або якщо дата платежу не визначена після виписування рахунку на оплату. Дебіторська заборгованість, строк позовної давності якої минув – заборгованість, що обліковується після закінчення терміну позовної давності. До безнадійної відноситься поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником [2].

Дебіторська заборгованість, строк позовної давності якої минув і яка є безнадійною до стягнення, списується за результатами інвентаризації розрахунків на підставі рішення керівника установи з відображенням зміни результатів виконання кошторису [4].

Безнадійна дебіторська заборгованість обліковується на відповідному позабалансовому рахунку протягом трьох років з моменту списання для спостереження за можливістю її стягнення у разі змін майнового стану неплатоспроможних дебіторів [4].

Із вищезазначеного досить актуально запропонувати наступні кроки щодо зменшення дебіторської заборгованості бюджетних установ:

1) розробка заходів щодо удосконалення системи управління дебіторською заборгованістю [1];

2) розглянути  доцільність затвердження  для  бюджетних  установ форми

звітності про стан претензійно-позовної роботи з погашення дебіторської заборгованості з метою здійснення подальшого аналізу [1];

3) здійснювати контроль відносно співвідношення залишків розрахунків з дебіторами і кредиторами, оскільки велике перебільшення дебіторської над кредиторською складає значну небезпеку фінансовому стану установи;

4) застосовувати методи ведення та організації управлінського обліку на сучасному етапі функціонування бюджетних установ, щоб отримувати інформацію не тільки в розрізі кодів бюджетної класифікації, а й за структурними підрозділами (відділеннями, факультетами, науковими підрозділами тощо) [1].

 

Список використаних джерел

 1. Клименко О.М., Гриб Н.І. Аналіз дебіторської заборгованості в бюджетних установах, причини виникнення та шляхи її зменшення/ О.М Клименко, Н.І. Гриб //  Тези доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бухгалтерський облік, аналіз і аудит: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку  – Чернігів : Черніг. нац. технол. ун-т, 2014. – 159 с. - C. 123-125.

2. Наказ про затвердження Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ від 27.05.2005 р. № 97 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua.

 3. Про затвердження порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ та внесення змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку бюджетних установ [Електронний ресурс] : Наказ Міністерства фінансів України від 23.07.2015 р. № 664 (зі змінами). – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0426-14.

4. Про затвердження Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів від 14.07.2014  № 754 із змінами від  02.02.2016 № 28 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua.

Категорія: Секція/Section_8_2016_03_31 | Додав: clubsophus (2016-03-31)
Переглядів: 3623 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_03_31
Секція/Section_2_2016_03_31
Секція/Section_3_2016_03_31
Секція/Section_4_2016_03_31
Секція/Section_5_2016_03_31
Секція/Section_6_2016_03_31
Секція/Section_7_2016_03_31
Секція/Section_8_2016_03_31
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0