Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_03_31_Lviv » Секція/Section_8_2016_03_31

УПРАВЛІНСЬКА БУХГАЛТЕРСЬКА ЗВІТНІСТЬ ЯК НЕВІД’ЄМНА СКЛАДОВА ВИРОБНИЧОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Пелих Мар'яна

студентка

Науковий керівник: к.е.н., в.о. профессора Янишин Я.С.

Львівський національний аграрний університет

м. Львів, Україна

 

УПРАВЛІНСЬКА БУХГАЛТЕРСЬКА ЗВІТНІСТЬ ЯК НЕВІДЄМНА СКЛАДОВА ВИРОБНИЧОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

 

Управлінська бухгалтерська звітність спрямована на забезпечення внутрішніх користувачів якісною, ефективною обліковою інформацією, необхідною для прийняття обґрунтованих рішень з питань управління підприємством; це бухгалтерська звітність, що містить облікову інформацію про діяльність підприємства та надається внутрішнім користувачам у процесі управління підприємством.

Професор З.Гуцайлюк стверджує, що об’єктом особливої уваги є бухгалтерський облік як основа інформаційного забезпечення виробничої та комерційної діяльності суб’єктів господарювання, оскільки зафіксована в ньому за допомогою спеціальних методичних і технічних методів інформація після визначеного переформування утворює основу інформаційного забезпечення управління економікою на макрорівні[1].

Метою внутрішньої звітності є забезпечення управлінського персоналу всіх рівнів необхідною управлінською інформацією. Для вищого рівня управління потрібні найузагальненіші показники діяльності підприємства, на нижчих рівнях – деталізованіші. Тому передусім потрібно визначити обсяг, зміст,строки подання інформації для користувачів кожного з рівнів. Важливо розробитисистему показників, які залежатимуть від виконавців та за виконання яких вони безпосередньовідповідальні.

Управлінська бухгалтерська звітність ставить перед собою чималозавдань, якіпотребують негайного вирішення:

  •  систематизація та групування облікових даних для прийняття управлінських рішень;
  • визначення очікуваного прибутку від того чи іншого заходу;
  • оцінка впливу різноманітних факторів на підсумкові результати роботи на підприємстві;
  • складання прогнозу рентабельності щодо випуску нових видів продукції;
  • складання прогнозу фінансового стану підприємствана перспективу;
  • здійснення контролю за господарськими процесами на підприємстві.

Для виконання поставлених завдань доцільно відштовхуватися від спроможності задовольнити конкретні потреби системи управління.

Потреби користувачів, для задоволення яких впроваджуються форми управлінської бухгалтерської звітності, як правило, визначаються завданнями системи управління, вирішення яких потребує отримання визначеної облікової інформації.

Управлінська звітність покликана насамперед забезпечити управлінця даними, необхідним для прийняття рішень. Відповідно до цього, вона має враховувати реалії конкретних сектору, підприємства та навіть світосприйняття конкретної особи чи групи осіб. З іншого боку, вона має бути адекватною та складатися на основі певних стандартів і принципів[3].Управлінська звітність необмеженау виборі методів і правил, адже їх розробляє самепідприємство з урахуванням різних параметрів, беручидо уваги яккількісні, так і якісні показники у вартісному й натуральному вираженнях. За допомогою інформації, що подається в управлінській звітності управлінців,приймають ефективні рішення щодо планування стратегії сталого розвитку підприємства, контролювання подальшоїдіяльності та оцінки результатів роботи підприємства, а відтак – керівництво має чітко усвідомлювати фінансові наслідки прийнятих ним управлінських рішень. Неправильно чи невчасно прийняте рішення може негативно вплинути на результати діяльності в майбутньому і навіть поставить під загрозу існування самого підприємства.

Відповідальними особами за складання управлінської звітності зазвичай є бухгалтери-аналітики та конкретні виконавці контрольованих показників.

Якими би специфічними не були вимоги управлінців до звітності, вони не можуть перечити базовим, затвердженим принципам і стандартам ведення обліку. Відтак, постає питання: якщо в основу управлінської звітності покладені базові принципи ведення обліку, то чому бухгалтерська звітність недостатня? Вона недостатня, оскільки:

  • бухгалтерська звітність досить формалізована та поверхова для потреб користувачів;
  • бухгалтери часто мають недостатньо можливостей (часу, компетенції) для того, аби цю звітність адаптувати до потреб управлінців;
  • українські стандарти бухгалтерського обліку недосконалі (на практиціїх застосування містить чималовідхилень від міжнародних стандартів) та достатні (бухгалтерська звітність ведеться настільки, наскільки це вимагається чинним законодавством).

Проте, незважаючи на значну увагу, яку останніми роками приділяють принципам розробки і формування внутрішньої управлінської звітності, сьогодні вирішення цього питання ще не втілене в наявній системі нормативного регулювання бухгалтерського обліку в Україні або незалежних професійних організацій, а залишається на рівні пропозицій дослідниківу наукових працях.Однак у 2013 р. Міжнародна федерація бухгалтерів (InternationalFederationofAccountants) видала спеціальний звіт «Принципи ефективності процесу бізнес-звітування»,враховуючи визначальну роль внутрішньої і зовнішньої звітності в діяльності підприємств. Його основна мета– допомога підприємствам у підвищенні якості процесу звітування, оскільки високоякісні звіти сприяють прийняттю ефективніших управлінських рішень.

Запропоновані Міжнародною федерацію бухгалтерів (IFAC) принципи рекомендовані до використання всіма підприємствами, незалежно від їх розміру або структури, приналежності до приватної або державної власності, які одночасно забезпечують ефективність процесу звітування та одержання високоякісного інформаційного продукту [2].

Необхідно відзначити, що управлінська звітність підприємства індивідуальна для кожного підприємства, вона не повинна і не може бути стандартною з єдиними формами звітності та інформаційною структурою, оскільки управлінська звітність визначається виходячи зі суто індивідуального підходу керівника (засновника) до планування стратегії і тактики поведінки в ринковому середовищі.Отже, її можна представити як важливий інформаційний компонент, що є основною і неподільною одиницею інформаційної підтримки прийняття менеджментом підприємства управлінських рішень щодо реалізації прийнятих стратегій на конкретному етапі функціонування господарства та пошук нових шляхів вдосконалення управлінської звітності в майбутньому.

 

Список використаних джерел

  1. Гуцайлюк З. В. Деякі питання реформування системи бухгалтерського обліку: концепція та реалізація / З. В. Гуцайлюк // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – №10. – С. 11-17.
  2. PrinciplesforEffectiveBusinessReportingProcesses[Electronicresource]. – Modeofaccess : https://іfac.org/publ ications-resources/principles-e ffective-business-repoiting-processes.
  3. Управлінська звітність для компаній малого та середнього бізнесу [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.fincorplus.com/2014/09/16/upravlinska-zvitnist-dlya-malogo-ta-serednyogo-biznesu.
Категорія: Секція/Section_8_2016_03_31 | Додав: clubsophus (2016-03-31)
Переглядів: 1107 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_03_31
Секція/Section_2_2016_03_31
Секція/Section_3_2016_03_31
Секція/Section_4_2016_03_31
Секція/Section_5_2016_03_31
Секція/Section_6_2016_03_31
Секція/Section_7_2016_03_31
Секція/Section_8_2016_03_31
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0