Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_06_1_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_06_1

МОДЕЛЮВАННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА: ЕМПІРИЧНИЙ АНАЛІЗ НА ПРИКЛАДІ АКЦІОНЕРНИХ ШВЕЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ ЗАКАРПАТТЯ

Гапак Наталія

к.е.н., доцент

ДВНЗ «Ужгородський національний університет»

м. Ужгород, Україна

 

Моделювання ефективності діяльності підприємства: емпіричний аналіз на прикладі акціонерних швейних підприємств Закарпаття

 

Багатофакторний регресійний аналіз допомагає знайти вигляд залежності досліджуваного показника від чисельних факторів, що впливають на його зміну, а також кількісно оцінити їх вплив.

Так, наприклад як вихідні дані для дослідження факторів ефективності діяльності підприємств з пошиття одягу Закарпатської області було використано інформацію бухгалтерської звітності даних підприємств за 7 років. На Закарпатті функціонує 5 підприємств з пошиття одягу у формі акціонерних товариств. Для побудови моделі прибутковості було використано дані трьох з них, що становить 60% від усієї вибірки і є цілком достатнім для можливості застосування моделі на всіх аналогічних підприємствах регіону.

Відібрані для моделювання фактори інтерпретовано у лінійну регресію виду

Y=А01Х12Х23Х34Х4 ,                                  (1)

де Y- чистий прибуток;

х1 – продуктивність праці;

х2 – власні оборотні кошти;

х3 – тривалість фінансового циклу;

х4 – операційні витрати на одиницю продукції.

Продуктивність праці характеризує ефективність використання трудових ресурсів підприємства (розрахований коефіцієнт кореляції з чистим прибутком складає 0,8). Власні оборотні кошти, з одного боку, визначають ліквідність, а з іншого – фінансову стійкість фірми. Слід відмітити, що, відповідно до законодавства України про банкрутство, для діагностики неплатоспроможності підприємств застосовується показник загальної ліквідності та різні його інтерпретації. Проте, рівень кореляції чистого прибутку і загальної ліквідності для розглядуваних типів підприємств виявився недостатнім для можливості розгляду даного показника як фактору моделі. Показник швидкої ліквідності показав ще нижче значення коефіцієнту кореляції з чистим прибутком – 0,531. Тому для врахування даного аспекту (здатності підприємства розраховуватися за зобов’язаннями та рівня фінансової стійкості) при моделюванні прибутковості підприємств було обрано показник власних оборотних коштів, який показав дуже сильну тісноту зв’язку з чистим прибутком (0,935). Тривалість фінансового циклу характеризує ефективність використання оборотних коштів (оскільки враховує тривалість операційного циклу) та кредиторської заборгованості підприємства (тіснота зв’язку з чистим прибутком 0,864). Операційні витрати на одиницю виробленої продукції безпосередньо визначають рівень витрат на 1 грн. продукції. Тому, крім ефективності операційної діяльності, вони опосередковано характеризують і прибутковість продукції. Рівень парної кореляції склав при цьому 0,963.

Розрахунковий коефіцієнт кореляції для даної регресії дорівнює 0,999 (R=0,999). Розрахунковий коефіцієнт F–статистики складає 677,33 (Fроз.=677,33) при критичному значенні F(4;2;0,99)=99,3. Отже,  Fроз.>F(4;2;0,99), тому з надійністю 99% можна вважати, що побудована економетрична модель є адекватною експериментальним даним та на її основі можна робити економічні висновки.

Побудована модель набуде вигляду:

Y=35153,36 + 13,46Х1 + 0,22Х2 - 17,35Х3 - 10760,77Х4    (2)

Знак «плюс» перед факторною ознакою свідчить про її прямопропорційний вплив на інтегрований показник моделі, знак «мінус» - на обернено пропорційний. Отже, за даними моделі (4) збільшення продуктивності праці та власних оборотних коштів збільшують чистий прибуток, а збільшення тривалості фінансового циклу та операційних витрат на одиницю продукції – навпаки, зменшують його. Розраховані показники t –статистики мають такі значення: ta1=0,47; ta2=6,1; ta3=-4,6; ta4=-12,1.

Для побудованої моделі з вихідними даними із таблиці 2 параметр А4 є статистично значимим з імовірністю 99%, А2 та А3 – з імовірністю 90%.

Аналіз часткових коефіцієнтів еластичності доводить, що за абсолютним приростом найбільший вплив на чистий прибуток (що прийнятий як інтегральний показник прибутковості) акціонерних товариств регіону, які займаються пошиттям одягу, мають операційні витрати на одиницю виробленої продукції, зі зменшенням частки яких на 1% чистий прибуток збільшиться на 70,76%. Такий високий рівень впливу пояснюється тим, що часто операційна діяльність даних підприємств є збитковою, а подекуди – операційні витрати навіть перевищують чистий дохід від реалізації продукції. Значний ступінь впливу на результуючий показник і власних оборотних коштів – 12,81% при 1%-ній зміні відповідної факторної ознаки. Найменше значення впливу на результативну ознаку з розглянутих факторів має тривалість фінансового циклу. Його зміна на 1% приводить до зміни чистого прибутку на 0,94%.

Моделювання прибутковості акціонерних швейних підприємств регіону на основі багатофакторних лінійних регресій підтвердило гіпотези про:

а) негативний вплив тривалості фінансового циклу й операційних витрат на одиницю виробленої продукції та позитивний вплив рівня продуктивності праці і наявності власних оборотних коштів на чистий прибуток швейних підприємств акціонерної форми;

б) значно сильніший вплив на прибутковість акціонерних швейних підприємств регіону рівня операційних витрат на одиницю продукції та власних оборотних коштів порівняно з тривалістю фінансового циклу і продуктивністю праці.

 

Категорія: Секція/Section_3_2016_06_1 | Додав: clubsophus (2016-06-01)
Переглядів: 560 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_06_1
Секція/Section_2_2016_06_1
Секція/Section_3_2016_06_1
Секція/Section_4_2016_06_1
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0