Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_06_1_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_06_1

ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ТА ФІНАНСОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Демченко Іван

к.е.н., доцент

Таврійський державний агротехнологічний університет

м. Мелітополь, Україна

 

ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ТА ФІНАНСОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

 

Серед актуальних викликів сучасних умов господарювання залишається необхідність забезпечення фінансової безпеки суб’єктів господарювання та реалізації їх фінансового потенціалу. Особливого значення набувають інструменти й методи нейтралізації загроз зовнішньоекономічної діяльності та несприятливих національних факторів факторів. Водночас, вдало виконані оптимізаційні заходи дозволяють сподіватися на стрімке пожвавлення попиту, зростання доступності кредитного забезпечення, а також підвищення ефективності господарювання.

Фінансова безпека забезпечує протидію численним фінансовим ризикам та є похідною  від дії численних загроз. Натомість, безпечному стану господарювання відповідає можливість досягнення стратегічних цілей власників та/або менеджменту суб’єктів, а також можливість нейтралізації несприятливих факторів дії. Разом з тим, така категорія не є константою, а виступає активною запорукою ефективної діяльності суб’єктів. Інакше кажучи, менеджмент чи керівництво за згодою з власниками бізнесу самостійно забезпечує відповідну фінансову безпеку у відповідності з специфікою бізнесу, організаційно-правовою формою власності, а також конкретними видами економічної діяльності.

Ознаками фінансової безпеки суб’єктів господарювання виступають:

- достатній для виконання планованих показників господарської діяльності обсяг фінансових ресурсів;

- оптимізовані для конкретного суб’єкта показники фінансового стану;

- відповідність діяльності прогнозованим показникам або навіть їх перевищення;

- прибуткова діяльність з перспективою нарощування чистого фінансового результату;

- стабільність та плановість;

- перспективи зміцнення фінансового потенціалу.

Відмітимо, що за сучасних умов суб’єкти відчувають складнощі з забезпеченням фінансової безпеки. Так, близько 40% суб’єктів господарювання серед всіх видів діяльності  формували від’ємний фінансовий результат. Доречі, загальний фінансовий результат серед суб’єктів в Україні був також від’ємним та становив близько – 1,4 млрд. грн.

За умов збитковості та нестабільності фінансової та банківської системи країни, з якої було виведено близько 60 неплатоспроможних банків в 2014-2015 рр., доступ до кредитних ресурсів стає надскладним. Крім того, валютні коливання, інфляційні процеси та втрата купівельної спроможності населення робить прогнозування діяльності ускладненим.

Під фінансовим потенціалом підприємства варто розуміти сукупність можливостей підприємства, які визначаються наявністю і організацією використання фінансових ресурсів та організаційних механізмів, спрямованих на забезпечення економічного розвитку підприємства на перспективу [2]. Такий підхід дозволяє уникнути однобічності при формуванні ознак та сутності категорії. Однак у розвиток думки можна припустити, що потенціал також відображує нереалізовані можливості. Бажані показники можуть бути отримані виключно за сприятливих обставин та виконання попередньо виконаних прогнозів. Потенціал представляє собою можливості та результати, що не завжди проявляються на практиці. Більш того, фінансові ризики суттєво впивають на здатність суб’єкта виконати затверджені плани.

Якщо бути послідовними, створення фінансової безпеки можливо виключно тоді, коли суб’єкт володіє фінансовим потенціалом. Саме за допомогою фінансової безпеки як системи забезпечення нейтралізації загроз та раціонального використання наявних ресурсів будь-якого з типів можлива реалізація фінансового потенціалу на практиці. Фінансова безпека виступає рушійною силою, інструментом для досягнення власниками підприємства основної мети господарювання.

З іншого боку, сформована фінансова безпека допомагає подальшому зміцненню фінансового потенціалу суб’єкта господарювання. Відбувається своєрідне оновлення гнучкості конкретного суб’єкта та покращення механізмів його адаптації до мінливих умов господарювання.

Послідовні зусилля щодо реалізації конкурентних переваг конкретного суб’єкта забезпечить його стійке функціонування на засадах фінансової безпеки, а як наслідок – збільшення фінансового потенціалу.

 

Список використаних джерел

1. Господарський кодекс України. Верховна Рада України; Кодекс України, Закон, Кодекс від 16.01.2003 № 436-IV (Редакція станом на 01.05.2016)

2. Левченко Н.М. Фінансовий потенціал підприємства: сутність та підходи до діагностики / Н.М. Левченко // Інвестиції: практика та досвід № 2/2012. – С. 114 – 117.

   

          

 

Категорія: Секція/Section_3_2016_06_1 | Додав: clubsophus (2016-06-01)
Переглядів: 505 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_06_1
Секція/Section_2_2016_06_1
Секція/Section_3_2016_06_1
Секція/Section_4_2016_06_1
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0