Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_1_2016_10_28

ГРЕЧКА В ПРОМІЖНИХ ПОСІВАХ

Гаврилянчик Руслан

к. с.-г.н., доцент, перший проректор

Сендецький Володимир,

Бунчак Олександр,

Тимофійчук Олександр,

докторанти

Подільський державний аграрно-технічний університет

Кам’янець-Подільський, Україна

 

ГРЕЧКА В ПРОМІЖНИХ ПОСІВАХ

 

Проміжні посіви сільськогосподарських культур, зокрема гречки, дають можливість раціонально використовувати господарські засоби та вегетаційний період продовж року і є значним резервом збільшення її виробництва.

Можливість і господарську доцільність вирощування гречки післяжнивно було встановлено ще 1936 року у дослідах колишньої Киргизької державної селекційної станції і Киргизького науково-дослідного інституту тваринництва (Т.М. Крестьяннікова, 1962).

За останні роки у зв'язку з подорожчанням мінеральних добрив та інших засобів, придбанням нових механізмів, агрегатів, а також з переходом низки агропідприємств на технології органічного землеробства й мінімальний обробіток ґрунту, технологія вирощування гречки потребує удосконалення.

Результатами багаторічних досліджень (К.Х. Популіді, 1976) встановлено, що пізні посіви гречки мають деякі переваги над звичайними весняними. У післяукісних і післяжнивних посівах гречка розвивається за сприятливіших для неї умов, ніж посіяна в оптимальні строки, тому що перебіг критичного періоду „цвітіння і формування зерна” відбувається у другій половині літа за помірних температур і відносної вологості повітря, що позитивно впливає на розвиток і озернення рослин.

На основі експериментальних і виробничих досліджень, виконаних нами продовж 2012-2015 років на дослідному полі Подільського державного аграрно-технічного університету, у ПФ «Богдан і К» Івано-Франківської, у ТЗОВ «Агрофірма «Колос» Київської, у корпорації «Колос ВС» Тернопільської областей, а також узагальнення результатів дослідження інших наукових  установ авторами розроблено технологію вирощування гречки на сидерат і на зерно у проміжних посівах, яка  ґрунтується на дотриманні таких вимог:

  • післяукісні посіви гречки необхідно розміщувати після озимих зернових, капустяних, багаторічних трав, зібраних на зелений корм або сінаж;  післяжнивні – після збирання ячменю озимого та інших зернових культур, гороху, капустяних, але не пізніше 25-30 липня, а після 30 липня висівати  гречку на сидерат;
  • за збиранням попередника здійснювати деструкцію соломи і рослинних решток біопрепаратом «Вермистим-Д» з мінімальною кількістю азотних добрив (8-12 кг/га), або з внесенням гноївки (5-10 т/га), або органічних добрив «Біогумус» (3-4 т/га), отриманих методом вермикультивування, або «Біопроферм» (5-6 т/га), отриманих методом біоферментації з одночасним загортанням у грунт на глибину 8-12 см. Після цього висівати гречку з наступним коткуванням ґрунту. За нульового обробітку ґрунту гречку висівають безпосередньо у стерню (без здійснення деструкції) насінням, обробленим препаратом «Вермимаг» (6 л/га) на глибину 2-4 см;
  • норма висіву насіння гречки у післяукісних посівах  2.0-2.5 млн./га схожих насінин за широкорядного способу сівби та 3,5-4,0 – за рядкового способу; за  післяжнивного вирощування норму висіву збільшують на 15-20 %;
  • догляд за посівами включає – післясходове боронування, підживлення у період до цвітіння гречки біостимулятором-добривом «Вермимаг» (7 л/га)  у баковій суміші із карбамідом (10 кг/га);
  • обов'язковим є вивезення бджолосімей на посіви гречки за 2-3 дні до початку цвітіння(2-3 сім'ї на 1 га);
  • вирощувати гречку в органічному землеробстві на фоні мінерального удобрення лише природного походження – фосфоритне добриво і калімаг; використовувати дозволені в органічному землеробстві – органічні добрива «Біогумус», «Біоактив» та біопрепарати, зокрема, рідке органічне добриво-біостимулятор «Вермимаг»;
  • використовувати  солому і рослинні рештки гречки на органічне добриво з використанням біодеструктора «Вермистим-Д»за такою схемою: до робочого розчину додають (залежно від кількості соломи і рослинних решток на гектарі) 8-12 кг/га аміачної селітри, або 10 кг карбаміду, або 10-12 кг КАСу. Можна використовувати рідкі органічні добрива (гноївку), або добрива «Біогумус» (3-4 т/га), або «Біопроферм» (8-15 т/га) і загортати  їх у грунт на глибину 10-12 см;
  • для лікування діабетичних захворювань вирощувати гречку, застосовуючи органічне добриво „Біопроферм” із збалансованим умістом тривалентного хрому та обприскування рослин під час вегетації регулятором росту «Біохром».

Отримані результати запроваджено в агроформуваннях різних форм власності, зокрема, у ПФ «Богдан і К» Івано-Франківської, ТЗОВ «Агрофірма «Колос» Київської, у ТОВ «Корпорація «Колос-ВС» Тернопільської областей.

У ПФ «Богдан і К» Снятинського району Івано-Франківської обл. щорічно на усій площі вирощування ярих і озимих культур (близько 2000 га) з метою поліпшення родючості ґрунту, отримання врожаю високої якості, зменшення витрат на придбання мінеральних добрив і пестицидів впроваджують біологічну технологію, яка включає: допосівне оброблення насіння ярих і озимих куль­тур та дворазове обприскування рослин під час вегетації біо­стимуляторами-добривами виробництва ПП «Біоконверсія» – «Вермимаг», «Вермийодіс». На усій площі здійснюють деструкцію соломи і рослинних решток препаратом «Вермистим-Д», у т.ч. на площі 600-700 га – сумісно з висіванням культур на сидерат (гірчиця біла, редька олійна, вика озима, жито і гречка).

Щорічно на площі 105-220 га після збирання ячменю озимого висівають гречку і отримують у середньому 1,2-1,8 т/га зерна. За збиранням ячменю озимого сівалкою JohnDeere 1590 висівають гречку сорту Іванна безпосередньо у стерню насінням, обробленим біостимулятором «Вермимаг» рядковим способом з міжряддям 19 см за внесення у рядки 50-80 кг/га нітроамофоски із загортанням на глибину 2-4 см.  На початку бутонізації рослини гречки обприскують регулятором росту «Вермийодіс»(5 л/га) у баковій суміші з карбамідом (10 кг/га), на кожному гектарі розміщують 2-3 бджолосім’ї.

Після збирання гречки на зерно одночасно здійснюють деструкцію соломи ячменю озимого і гречки деструктором «Вермистим-Д» у баковій суміші з карбамідом (10 кг/га) із загортанням у грунт на глибину 10-15 см.

У ТОВ «Корпорація Колос ВС» Борщівського району Тернопільської області післяжнивно гречку висівають після збирання ячменю озимого на зерно. Сіють гречку з 7 по 27 липня сівалкою VÄDERSTAD Rapid A 600 S та Selеc нормою висіву 100 кг/та, глибина загортання насіння 3-4 см. Під передпосівний обробіток ґрунту вносять 100 кг/га мінеральних добрив (діамофоска NРК 10:26:26). На початку цвітіння на посіви вивозять 1-2 сім’ї бджіл на 1 га. Збирають вpoжaй роздільним способом. Вpoжaйнicть гречки у середньому за 2013-2014 рр. становила 20-23 ц/га. 2015 (посушливого) року отримали сходи, після чого ріст та розвиток припинився унаслідок високої температури повітря та нестачі вологи у ґрунті.

Дослідженнями В.М. Сендецького продовж 2013-2015 років у ПФ «Богдан і К» Івано-Франківської області також встановлено, що посіви гречки на сидерат у проміжних посівах забезпечили найвищу врожайність зеленої маси (280-357 ц/га) у сумішках з гірчицею білою та редькою олійною.

Враховуючи багатогранне значення гречки, важливість вирощування її у проміжних посівах (післяукісно і післяжнивно) для збільшення виробництва зерна та використання зеленої маси на сидерат, соломи і рослинних решток на добриво на основі виконаних нами експериментальних і виробничих досліджень, результатів розробленої і впровадженої нами технології на сучасному етапі розвитку землеробства доцільно  розширити площі вирощування гречки в основних і проміжних посівах на зерно, що уможливить збільшити виробництво гречки і забезпечити внутрішній ринок та вийти на закордонні ринки.

Категорія: Секція/Section_1_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 299 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 621
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUSНаукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0