Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_1_2016_10_28

ЗАСТОСУВАННЯ СТИМУЛЯТОРІВ РОСТУ РОСЛИН ПРИ ВЕГЕТАТИВНОМУ РОЗМНОЖЕННІ ДЕРЕВНИХ ПОРІД

Кулька Віра

м.н.с.

Літвішко Алла

м.н.с.

Тернопільська державна сільськогосподарська

дослідна станція ІКСГП НААН

м. Тернопіль

 

ЗАСТОСУВАННЯ СТИМУЛЯТОРІВ РОСТУ РОСЛИН ПРИ ВЕГЕТАТИВНОМУ РОЗМНОЖЕННІ ДЕРЕВНИХ ПОРІД

 

Умовою широкої інтродукції рідкісних, цінних декоративних рослин є розробка та вдосконалення методів ефективного розмноження з врахуванням їх біологічних властивостей, особливостей масового вирощування та потреб озеленення. Питання забезпечення вітчизняного ринку потрібною кількістю садивного матеріалу рослин випробуваних та адаптованих до місцевих природно-кліматичних умов залишається надзвичайно актуальним [1].

Кількість видів, форм, сортів інтродукованих деревних порід, які масово використовуються в зеленому будівництві в західному Поділлі, обмежена. Ряд із них є надбанням лише спеціалізованих осередків інтродукції і рідко використовуються в озелененні через відсутність даних з  біологічних особливостей і  ефективних методів розмноження їх в умовах культури.

В колекції  Хоростківського дендрологічного парку зібрано велику кількість рідкісних та цінних рослин, багато з яких в природно-кліматичних умовах західного Поділля розмножуватися насіннєвим способом не можуть. Це є однією з перешкод для їх розповсюдження. Через це існує гостра потреба в розробці питань прискореного вегетативного розмноження цінних інтродукованих деревних рослин, які до цього часу залишаються недостатньо вивченими.

Вегетативне розмноження рослин було відоме людям з давніх-давен. Древні люди, спостерігаючи в природі вкорінення гілок, присипаних ґрунтом, зрощення тісно притиснутих пагонів, застосовували отримані знання в своїх господарствах. В деяких ізольованих горами куточках Азії досі зберігся давній спосіб щеплення виноградної лози шляхом простого зближення пагонів двох сусідніх кущів (гарного і поганого сортів).

Штучне вегетативне розмноження рослин зазвичай пов'язане з хірургічним втручанням і поділом цілого організму на частини.

Найефективнішим за швидкістю та якістю вирощування масового садивного матеріалу методом вегетативного розмноження рослин є стеблове живцювання. Цей метод ґрунтується на використанні природної здатності рослин утворювати адвентивні корені на стеблових живцях, що детерміновано генетично, але може змінюватися в широких межах залежно від конкретних  екологічних умов [2].

Ефективність стеблового живцювання залежить від багатьох факторів. На успішність цього процесу впливають маточні рослини – їх вік, успішність росту та розвитку, фітопатологічний стан. Але основний вплив має, безумовно, фізіологічний  стан живців, які використовуються, строки, способи їх заготівлі та підготовки до висадки, від умов створюваних в місцях укорінення, від якості та особливостей догляду за живцями під час проведення укорінення.

Як показує досвід зарубіжних і провідних вітчизняних розсадників, використання синтетичних та природних регуляторів росту не тільки стимулює укорінення живців, а й сприяє підвищенню якості отримуваного вихідного садивного матеріалу, зменшуючи при цьому його технологічну собівартість. РРР спрямовано змінюють перебіг фізіологічних процесів і тим самим значно підвищують їх репродуктивну здатність [3].

У наших дослідженнях ми вивчали вплив препаратів Корневін, Гетероауксин та Гумісол на ефективность вегетативного розмноження туї західної та тису ягідного.

Досліди проводяться у ДП«ДГ«Подільське» на базі Хоростківського державного дендрологічного парку на протязі. Ґрунтовий покрив на території проведення досліджень являє собою чорнозем типовий на лесовидних суглинках. Механічний склад ґрунту – грубопилевато-середньосуглинковий. Кількість часточок грубого пилу в орному шарі складає 52-55%, мулу 20-30%, піщаних елементів до 15%. Живцювання проводилось у ранньовесняний період здерев’янілими живцями. Висаджування живців проводилось на рівній захищеній від вітрів ділянці у відкритий ґрунт.

Згідно даних за 2016 р. найбільший відсоток укорінених рослин туї західної був у варіанті обробки живців препаратом Корневін. У досліді з тисом ягідним найкращий результат був отриманий при  використання Гетероауксину (табл. 1).

Таблиця 1

Вплив стимуляторів росту на процент укорінення в 2016 р.

Назва дослі­джуваних рослин

Стимулятори

Відсоток укорінення

Відсоток загибелі

Туя західна

Контроль

46

54

Корневін

56

44

Гетероауксин

39

61

Гумісол

53

47

Тис ягідний

Контроль

48

52

Корневін

59

41

Гетероауксин

60

40

Гумісол

58

42

 

Хоча, слід відмітити, що використання стимуляторів коренеутвонення не дало значного збільшення відсотку укорінення у порівняні з контрольним варіантом.

 

Список використаних джерел

  1. Довбыш, Н. Ф. Значение вегетативного размножения для обогащения ассортимента древесных растений в озеленении Донбасса [Текст] / Н. Ф. Довбыш // Проблемы дендрологии на рубеже ХХІ века : тезисы докл. междунар. конф. – М. : Б.и., 1999.
  2. Тарасенко, М. П. Советы садоводам и виноградарям [Текст] / М. П. Тарасенко, Б. И. Шик, П. М. Добровольский. – Изд. 7-е, Киев «Урожай», 1970.
  3. Олійник, Н. О. Прискорене розмноження цінних деревних інтродуцентів з метою охорони їх генофонду [Текст] / Н. О. Олійник, Г. О. Кудіна, Н. Ф. Довбиш // Охорона генофонду рослин в Україні: тези доп. наук. конф. – Кривий Ріг: Б.в., 1994.
Категорія: Секція/Section_1_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 885 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0