Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

ФІНАНСОВІ МЕХАНІЗМИ АКТИВІЗАЦІЇ РОЗВИТКУ МАЛОГО ІННОВАЦІЙНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА: ЗАРУБІЖНА ТА ВІТЧИЗНЯНА ПРАКТИКА

Трушкіна Наталія

магістр з економіки, науковий співробітник

Інститут економіки промисловості НАН України

м. Київ

 

ФІНАНСОВІ МЕХАНІЗМИ АКТИВІЗАЦІЇ РОЗВИТКУ МАЛОГО ІННОВАЦІЙНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА: ЗАРУБІЖНА ТА ВІТЧИЗНЯНА ПРАКТИКА

 

На сучасному етапі динамічного розвитку глобалізаційних та інтеграційних процесів актуалізується роль і значення інноваційного підприємництва як ефективного виду діяльності, що створює додану вартість.

Зарубіжний досвід свідчить, що «основними ініціаторами технологічних інновацій стають представники малого бізнесу. Саме малі підприємства забезпечують більшу частину нововведень інноваційно розвинених країн, пришвидшуючи тим самим темпи економічного зростання» [1, с. 569].

Отже, мале інноваційне підприємництво має розвиватися за принципами якісно нової філософії господарювання та стати дієвою формою публічно-приватного партнерства. Разом з тим, як показує аналіз статистичних даних, в Україні спостерігаються негативні тенденції розвитку інноваційного підприємництва порівняно з європейськими країнами. Так, за даними Державної служби статистики України, питома вага обсягу виконаних науково-технічних робіт у ВВП скоротилася за 2000–2015 рр. на 0,41% – з 1,14 до 0,73% [2, с. 153; 3, с. 153].

За даними Євростату, питома вага витрат на виконання наукових та науково-технічних робіт у ВВП України найнижча порівняно з країнами ЄС. При цьому значення цього показника в Україні зменшилося за 2005–2015 рр. на 0,36% (до 0,63%), тоді як у середньому по країнах ЄС збільшився на 0,24% (до 2,06%) у результаті зростання в Естонії на 0,92% (до 1,85%), Чехії – на 0,73% (до 2,08%), Угорщині – на 0,63% (до 1,57%), Німеччині – на 0,43% (до 2,94%), Іспанії – на 0,14% (до 1,26%) [2, с. 153; 3, с. 154].

За рівнем фінансування на виконання наукових і науково-технічних робіт за рахунок організацій підприємницького сектора Німеччина посідає 1-е місце серед обстежених європейських країн, Іспанія – 2-ге, Угорщина – 3-є, Естонія – 4-е, Україна – 5-е, Чехія – 6-е місце. При цьому частка фінансування на виконання наукових і науково-технічних робіт за кошти організацій підприємницького сектора у загальному обсязі витрат у країнах ЄС збільшилася за 2009–2015 рр. на 1,8% (до 55,9%); в Україні – на 11,8% (до 37,7%); Іспанії – на 4,4% (до 47,8%); Естонії – на 4% (до 42,5%); Угорщині – на 0,6% (до 47%); Німеччині – на 0,2% (до 66,3%), а в Чехії, навпаки, зменшилася на 10,3% – з 44,6 до 34,3%. За рівнем витрат на виконання наукових і науково-технічних робіт організацій підприємницького сектора Угорщина посідає 1-е місце серед обстежених європейських країн, Німеччина – 2-ге, Україна – 3-є, Іспанія – 4-е, Чехія – 5-е, Естонія – 6-е місце. Як показує аналіз статистичних даних за 2009–2015 рр., спостерігається тенденція зростання частки витрат на виконання наукових і науково-технічних організацій підприємницького сектора у загальному обсязі витрат у країнах ЄС на 2,6% (до 64,4%); в Угорщині – на 19,3% (до 76,5%); Естонії – на 2,8% (до 47,5%); Україні – на 2,2% (до 56,7%); Іспанії – на 1,8% (до 53,7%), а в Чехії, навпаки, скорочення на 8,7% – з 60 до 51,3%, у Німеччині – на 1,1% – з 67,6 до 66,5% [2, с. 156; 3, с. 156].

З метою сприяння та активізації розвитку малого інноваційного підприємництва в різних країнах світу на засадах публічно-приватного партнерства використовуються фінансові механізми (табл. 1).

Таблиця 1

Фінансові механізми активізації розвитку малого інноваційного підприємництва, які застосовуються в різних країнах світу

 

Країни

Фінансові механізми

Німеччина

Податкові пільги для створення фондів ризикового капіталу (до 50%), цільові безоплатні субсидії, дотації, оплата витрат на технічну експертизу, пільгові кредити, система страхування кредитів, прискорена амортизація, цільові банківські кредити

Великобританія

Субсидії, списання витрат на НДДКР на собівартість продукції (послуг), податкові пільги для малих підприємств, що займаються дослідженнями і розробками (150% від витрат на дослідження і розробки)

Бельгія

Знижки на прибуток у розмірі капіталовкладень у нове устаткування, знижки з податку на прибуток у розмірі витрат на НДДКР

Франція

Дотації, субсидії, довгострокові позики, податкові кредити, кредитні гарантії, пільгове оподаткування

США

Інвестиційний податковий кредит, пільговий режим амортизаційних відрахувань, субсидії, пільгове оподаткування, цільові асигнування з бюджету, списання витрат на НДДКР, пов’язаних з основною виробничою і торгівельною діяльністю, із суми оподаткованого доходу

Канада

Позички на пільгових умовах, субсидії, технічна допомога, податковий кредит, пільгове оподаткування

Японія

Пільгові кредити, субсидії, пільгове оподаткування

Джерело: [4, с. 121; 5, с. 201].

 

На основі узагальнення передового зарубіжного досвіду систематизовано фінансові механізми стимулювання розвитку інноваційного підприємництва, які доцільно впроваджувати в умовах України (табл. 2).

Таким чином, як показують дослідження, зростання значення та ролі малого інноваційного підприємництва пов'язано з рядом закономірностей: малі бізнес-структури більш сконцентровані на НДДКР, так як зайняті переважно в сфері розробки інновацій, а не їх промислового використання; вони виконують певні функції інноваційного процесу з меншими витратами і в найкоротші терміни; володіють передовими інформаційно-комунікаційними технологіями, більш ефективно організовані, що дозволяє здійснювати розробки на високому рівні; гнучкість проектів дозволяє скоротити витрати і знизити ризик, достатня забезпеченість НДДКР фінансовими ресурсами у результаті значного рівня рентабельності реалізованих проектів; завдяки своїм розмірам і мобільності такі структури легко включаються в системи кооперації між собою і з великими компаніями, здатні до реалізації найбільш ризикових проектів; активно співпрацюють з інноваційними центрами, університетами; гнучкість малих фірм обумовлена можливостями швидкої технологічної та науково-дослідницької переорієнтації, кращою сприйнятливістю до змін соціально-економічної ситуації, удосконаленими внутрішніми комунікаціями.

Таблиця 2

Фінансові механізми стимулювання розвитку малого

інноваційного підприємництва в умовах України

 

Фінансові механізми

Країни

Пряме фінансування (50% витрат на створення нової продукції та технології )

США, Франція

Вилучення витрат на НДДКР, пов’язаних з основною виробничою і торгівельною діяльністю, із суми доходу, який оподатковується

США

Інвестиційний податковий кредит (зменшення податку на прибуток на 6–10% загальної вартості інвестицій в устаткування)

США

Надання безповоротних позик (50% витрат на впровадження інновацій)

Німеччина

Дотації малим підприємствам на інвестування у НДДКР під час придбання патентів і рухомого майна, а також на час вкладень у нерухоме майно, що використовується для НДДКР (20% вартості придбаного або утвореного майна)

Німеччина

Відстрочення сплати мита або звільнення від нього, якщо винахід стосується економії енергії

Австрія

Безкоштовні послуги патентних повірених

Нідерланди

Надання позик без виплати відсотків

Швеція

Зменшення податку на прибуток для венчурних фірм (25%)

Великобританія

Система страхування коштів, які надаються венчурним фірмам (повернення 70% середньострокових позик, які надаються на 2–7 років)

Великобританія

Списання витрат на НДДКР на собівартість продукції (послуг)

Великобританія

Субсидії на проведення досліджень з розроблення нових видів продукції або технологій (75% витрат фірм, на яких зайнято до 50 осіб)

Великобританія

Відшкодування витрат на нововведення згідно з державними програмами із субсидування малим інноваційним фірмам

Великобританія

Створення фондів втілення інновацій з урахуванням можливого ризику

Великобританія, Німеччина, Франція, Швейцарія, Нідерланди

Пільгові кредити на технологічні нововведення (50% суми кредиту видається протягом реалізації програми модернізації і до 30% на її завершальній стадії)

Італія

Субсидії малим і середнім підприємствам добувної та обробної промисловості на закупівлю та лізинг ЕОМ (25–32% від вартості ЕОМ)

Італія

Податковий кредит на приріст витрат на НДДКР (25% приросту витрат компаній на НДДКР порівняно з рівнем минулого року)

Франція

Державні дотації організаціям, що займаються науково-дослідними роботами за контрактами (до 50% суми витрат на проведення робіт за замовленнями малих і середніх підприємств)

Франція

Пільговий податок на прибуток венчурних фірм (30%)

Японія

Податкова знижка на приватні інвестиції в НДДКР (20%)

Японія

Пільгові кредити венчурним фондам (5–6% річних)

Японія

Джерело: [5, с. 203; 6, с. 127–128].

Узагальнюючи досвід розвитку малого інноваційного підприємництва в економіці зарубіжних країн, для України доцільно:

– приділяти особливе значення створенню та розвитку малого бізнесу в сфері інновацій;

– посилити роль малого бізнесу в інноваційних процесах при його об'єднанні з великими фірмами і з науковими установами, де він виступає структурним підрозділом;

– знайти застосування механізмів державної підтримки, які використовуються в розвинених країнах світу: реалізація масштабних програм партнерства малого інноваційного бізнесу з великим бізнесом, з державними структурами, фінансування НДДКР, передача технологій, кооперація, забезпечення пільгами (податкові, кредитні, відшкодування певних витрат), створення інноваційної інфраструктури (технопарки, венчурні фонди, бізнес-інкубатори).

 

Список використаних джерел

  1. Мельник, О. С. Стан і проблеми розвитку інноваційного підприємництва й науково-технічної діяльності: параграф 4.2.1 [Текст] / О. С. Мельник // Перший етап модернізації економіки України: досвід та проблеми / О. М. Алимов, О. І. Амоша та ін.; за заг. ред. В. І. Ляшенка; Ін-т економіки промисловості НАН України, Класичний приватний ун-т. – Запоріжжя: Класичний приватний ун-т, 2014. – 798 с.
  2. Наукова та інноваційна діяльність в Україні в 2012 році: стат. зб. [Текст]. – К.: Державна служба статистики України, 2013. – 288 с.
  3. Наукова та інноваційна діяльність в Україні в 2014 році: стат. зб. [Текст]. – К.: Державна служба статистики України, 2015. – 256 с.
  4. Шмігельська, З. К. Зарубіжний досвід управління інноваційною діяльністю малих і середніх підприємств та можливості його адаптації в ринковій економіці Україні [Текст] / З. К. Шмігельська // Стратегічні пріоритети. – 2007. – № 2 (3). – С. 119-128.
  5. Касьяненко, В. О. Зарубіжний досвід управління інноваційним потенціалом економіки та можливості його використання в Україні [Електронний ресурс] / В. О. Касьяненко // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2011. – № 4. – Т. II. – С. 200-204. – Режим доступу: http://mmi.fem.sumdu. edu.ua/sites/default/files/mmi2011_4_2_200_204.pdf. – Назва з екрану.
  6. Зянько, В. В. Інноваційне підприємництво: сутність, механізми і форми розвитку: монографія [Текст] / В. В. Зянько. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2008. – 398 с.

 

Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 743 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0