Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ АГРОПІДПРИЄМСТ НА ПРИКЛАДІ ПТАХОПРОЕКТУ

Луканюк Еріка

заступник начальника планово-економічного відділу

ТОВ «Агро-Овен», Бройлерне-бізнес направлення

м. Дніпро

 

МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ АГРОПІДПРИЄМСТ НА ПРИКЛАДІ ПТАХОПРОЕКТУ

 

Одним з найдійовіших інструментів сучасного управління ефективної роботи підприємств є математичне моделювання [1]. Організація і етапи моделі залежить від специфіки поставленої задачі, яку вона має вирішувати. Так, агропідприємства, як об’єкт дослідження, є невичерпні у своїх властивостях і відношеннях (зв’язках). Тому слід у відповідності із задачами та конкретними умовами виділити із них найсуттєвіші, розв’язання яких повинно привести до досягнення поставленої мети, а саме досягнення високих економічних показників роботи.

Створення математичної моделі в птахопроектах є творчий процес, який залежить від ряду чинників:

  • наявність повної підтвердженої нормативної бази;
  • максимальна нормативна потужність досліджуваного підприємства;
  • можливість необхідного матеріального забезпечення;
  • перелік «вузьких» місць піддослідного об’єкта. 

Моделювання дає змогу отримати відомості про поведінку, сценарій, перелік можливих результатів від прийнятих рішень, що набагато ефективніше ніж при їх безпосередньому вивчені. Дані розрахунки дають можливість контролювати систему, витрачаючи при цьому менше часу, а найголовніше, коштів, які можна направити на розвиток даної галузі.

Крім того у багатьох випадках використання інших методів дослідження в птахопроектах взагалі виявляються неможливим через їх коштовність, тривалість або через відсутність відповідного обладнання на момент прийняття рішень.

Математичне моделювання бізнес-процесу з вирощування птиці має включати в себе наступний ряд етапів. На першому етапі необхідно фізично визначити задачу дослідження (наприклад, максимально-економічний вік птиці на забій чи посадка на 1 м2). Далі організувати процес побудови математичної моделі: визначити спеціалістів, оцінити повноту інформації, ступень достовірності очікуваних результатів.

Не менш кропіткий етап - вибір програмної реалізації методу побудови розв’язку моделі. Сьогодні моделювання систем найчастіше реалізують за допомогою сучасних комп'ютерних технологій – подання результатів у вигляді, придатному для реалізації тих чи інших алгоритмів чисельного аналізу або комп'ютерної імітації. Для простоти в користуванні і гнучкості до змін найкраще використовувати пакет аналізу MS Excel. Це один з найдешевших та найпростіший у використані інструмент для реалізації математичного моделювання. 

 Найважливіший етап – перевірка математичної моделі на адекватність[2]. Це контроль за правильністю розрахунків і аналіз отриманих результатів всіма учасниками подальшої реалізації моделі (економічна, технологічна, інженерна, ветеринарна та інші служби). Трудомістка робота з висновками, пропозиціями та заключеннями спеціалістів птахопроекту.

Після проходження вище зазначених етапів можна сміливо переходити до перенесення одержаних на математичній моделі даних на фізичний об’єкт (птахоферму, корпус, цех), вивчення і використання одержаної інформації в практичній діяльності. Результати моделювання використовуються для автоматизації проектування створюваних технічних систем і об’єктів, пошуку оптимальних режимів протікання технологічних процесів в птахопроектах аграрних бізнес направлень.

При побудові математичної моделі здійснюється перенесення знань про об'єкт (птахопроект) на модель (технологічний сценарій). Потім будується математична модель об'єкта, яка вирішується математичними засобами. Після чого можуть бути отримані нові відомості про моделі, які переносяться на об'єкт. І, в кінцевому рахунку, нові відомості про об'єкт піддаються верифікації. Алгоритм побудови математичної моделі представлений на рис. 1.

Рис. 1. Побудова математичної моделі

 

В залежності від етапності прийнятих рішень моделі бувають одноетапні і багатоетапні. В одноетапних задачах потрібно прийняти рішення відносно однократно виконуваної дії, а в багатоетапних оптимальне рішення знаходиться за кілька етапів взаємозалежних дій[3]. Звичайно на виробничих підприємствах ефективніше використовувати багатоетапні моделі.

Необхідність застосування математичне моделювання для ефективної роботи птахопроектів обумовлені такими чинниками:

  • збільшення невизначеності при прийнятті управлінських рішень; посилення дії непередбачуваних чинників;
  • стрімка зміна умов діяльності на внутрішніх та зовнішніх ринках; виникнення ситуацій, які раніше ніколи не існували;
  • як наслідок вищезазначених чинників суттєве підвищення вимог до ефективності та обґрунтованості управлінських рішень, до глибини та адекватності економічного аналізу.

 

Список використаних джерел

1. Петров, Е. Г. Методи і засоби прийняття рішень у соціально – економічних системах : навчальний посібник [Текст] / Е. Г. Петров, М. В. Новожилова. – за ред. Е. Г. Петрова. – К. : Техніка, 2004 – 256 с.

2. Миколаєва, С. А. Особливості обліку витрат в умовах ринку: система "директ-костинг". Теорія і практика [Текст] / С. А. Миколаєва. – М.: Финансы и статистика, 1993. – 128 с.

3. Козирєв, А. Інформаційні технології в економіці та управлінні [Текст] / А. Козирєв. – СПб., 2000. – 360

Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 550 | Рейтинг: 5.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0