Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

МІЖНАРОДНО – ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Онищук Оксана

студентка

Науковий керівник: к.е.н., доцент Палка І.М.

Тернопільський інститут соціальних та інформаційних технологій

м. Тернопіль

 

МІЖНАРОДНО – ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Важливим складником економічних відносин будь-якої держави є банківські відносини. Банківську систему інколи називають кровоносною системою економіки, оскільки вона опосередковує всі господарські операції.

У результаті інтернаціоналізації економічних відносин банківська діяльність виходить за межі окремих держав і набуває транскордонного характеру. Функції банків мають економічну природу і характеризують банки як фінансових посередників.

Банківська діяльність підпадає під найжорсткіше державне регулювання порівняно з іншими галузями економічної діяльності. Це пов’язано з такими специфічними особливостями банків, як високий рівень фінансової взаємозалежності, заснованість на грошових коштах, які легко можуть бути виведені з галузі, недостатня відкритість банківської діяльності. Але в умовах ринкової економіки балансова величина активів не дорівнює їхній ринковій вартості. Тому реалізація активів може бути здійснена зі значним дисконтом порівняно з їх балансовою вартістю, і в результаті криза ліквідності може перетворитись у кризу неплатоспроможності.

Тому основною метою регулювання банківської діяльності є обмеження занадто ризикової банківської діяльності в ринковій економіці. Банківське регулювання є обмеженням конкурентної боротьби завдяки встановленню жорстких законодавчих меж, містить елемент економічного примусу.

Основною формою регулювання банківської діяльності є правова Тісно взаємодіючи з іншими галузями, банківське право має самостійний характер і не збігається з жодною іншою галуззю.

Оскільки банківські системи різних держав перебувають у постійній взаємодії, то в національній банківській системі з’являється іноземний елемент у формі іноземного капіталу, формування міжнародних і регіональних стандартів банківського регулювання, формування транскордонного ринку банківських послуг тощо .

Головне завдання регулювання банківської діяльності полягає у поєднанні дій та методів забезпечення стабільного функціонування банківської системи для подолання фінансової нестабільності та більш ефективного розвитку системи в цілому

Для національних систем банківського права характерним є включення джерел внутрішнього державного права, міжнародного права: міжнародних договорів, міжнародних звичаїв. Важливим моментом, що характеризує банківське законодавство зарубіжних країн, є тенденція до його зближення та уніфікації, особливо після створення ЄС і формування Національного європейського права

Як вказує професор А.О. Селіванов, «Основна відмінність між законодавством Європейського Союзу і національним законодавством держав–членів полягає в тому, що, як правило, на рівні Європейського Союзу немає законів, а є лише директиви, які стосуються конкретних юридичних сфер і мають бути виконані за допомогою національного законодавства» [2]. При цьому більшість директив щодо банківської діяльності було прийнято на підставі п. 2 ст. 57 Договору про Європейську Економічну Співдружність [1], що передбачає свободу започаткування і здійснення незалежної професійної діяльності. При цьому директиви гармонізують конкретні питання законодавства шляхом встановлення мінімальних стандартів, які перебувають посередині між нормами держави-члена з найвищим рівнем регулювання і держави-члена з найнижчим рівнем регулювання.

Правова регламентація банківської діяльності в країнах характеризується безліччю та розмаїттям різних за юридичною природою джерел банківського права, високорозвиненою системою нормативних актів про банки і банківську діяльність, ретельністю їх правової регламентації та проникненням іноземних елементів в національне банківське законодавство.

Отже, банківська діяльність є головним сегментом при формуванні економіки країни та розвитку фінансового ринку. Таким чином, розробивши чітку банківську політику відповідно до усіх прав, норм та засад можливо забезпечити розвиток ринкової економіки в країні, що є запорукою поліпшення добробуту населення і виходу країни на світовий фінансовий ринок.

 

Список використаних джерел

1. Директивы Европейского Парламента и Совета [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.icqc.eu/ru/EU-directive.php. – Назва з екрану.

2. Правові проблеми організації та діяльності банківської системи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.refine.org.ua. – Назва з екрану.

Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 646 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0