Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

ПРОБЛЕМИ КАПІТАЛІЗАЦІЇ ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

Пушкарчук Ірина

к.е.н., доцент

Луцький національний технічний університет

м. Луцьк

 

ПРОБЛЕМИ КАПІТАЛІЗАЦІЇ ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

У зарубіжній практиці господарювання домінуючим фактором розвитку підприємств виступає капіталізація і пріоритетність у вирішенні проблем фінансування їх діяльності надається росту капіталізації. Ріст капіталізації підприємства вирішує проблеми фінансування його розвитку, формування додаткових джерел фінансового потенціалу. Вагомість, необхідність і значення капіталізації підприємств зростає в умовах глобалізації, відкритості ринку, широкомасштабних змін в виробничій, інституціональній, фінансовій структурі світової економіки, суттєво впливаючи на розвиток національних економік.

Як підтверджує зарубіжний досвід, основним джерелом залучення фінансових ресурсів задля капіталізації підприємств є фондові біржі. Однак, дане джерело вітчизняними підприємствами використовується недостатньо. У 2015 році Bank of America Merrill Lynch опублікував звіт Transforming World Markets і представив карту світу, на якій розмір країн залежить від капіталізації їх фондового ринку [1]. Україну на цій карті неозброєним оком не побачити.

Рівень та динаміку капіталізації різних підприємств світу наглядно зображує щорічний рейтинг Financial Times, до якого входять п’ятсот найкрупніших компаній світу [2]. Основним критерієм при складанні рейтингу є ринкова капіталізація, тобто ринкова вартість компанії, чи загальна вартість акцій компанії. Проте, капіталізація компаній постійно змінюється під час торгів, хоча співвідношення масштабів компаній не сильно змінюється. Із 10 компаній списку 7 є американськими, капіталізація яких становить 52% від вартості компаній всього світу [3]. Китайські компанії відстають від західних (2 компанії з 10). З європейських компаній до 10 найдорожчих ввійшла лише одна.

Так, і Global Top 100 Companies by market capitalization, що засвідчує рейтинг країн світу за рівнем ринкової капіталізації підприємств, станом на 31 березня 2015 року на 53% був сформований за рахунок американських компаній [4]. Капіталізація китайських компаній, що за чисельністю та вартістю посідають друге місце та яких у даному рейтингу нараховуються 10 становить майже у 7 разів менше, ніж капіталізація американських компаній. Якщо ж порівнювати капіталізацію підприємств світу в розрізі видів їх економічної діяльності, то згідно даного рейтингу найвищим рівнем капіталізації характеризується діяльність у сфері фінансів [4].

Станом на сьогодні найдорожчою компанією світу є Apple. Її вартість на осінь 2015 року The Financial Times оцінював в 724 млрд доларів, що у понад 2 рази більше, ніж вартість компанії, яка посідає 2-ге місце у рейтингу, та майже в 3 рази більше, ніж десятка найбільших металургійних холдингів світу разом узятих і в 289 разів більше, ніж зараз коштує найдорожча компанія України – металургійний холдинг «Метінвест», ринкова капіталізація якого становить 2,5 млрд. дол. США [2; 4]. Причому у 2014 році його ринкова капіталізація була більшою на 55% і становила 4,7 млрд. дол. І загалом у 2014 році загальна капіталізація українських компаній знизилась у понад 2 рази, у результаті чого іноземні інвестори втратили половину грошей на українських акціях. Основним чином, падіння позицій вітчизняних компаній на торгівельних площадках було обумовлене економіко-політичною кризою в Україні, воєнними діями на заході країни, закриттям російського ринку, скороченням обсягів експорту української продукції, несвоєчасними розрахунками за зобов’язаннями, низькою купівельною спроможністю українських покупців, а також внутрішніми проблемами вітчизняних підприємств, їх недотриманням правил біржі.

З початку 2016 року прослідковується поліпшення стану українських компаній, акції яких котируються на іноземних фондових площадках. В цілому на закордонних фондових біржах торгуються 16 аграрних і 7 індустріальних компаній з активами в Україні, з яких 12 – на Варшавській фондовій біржі, 5 – на Лондонській, решта – на Парижській, Франкфуртській і Стокгольмській площадках. Акції Сінтала та Мрії зняті з лістингу після дефолту, Agrokultura обмінялась активами з МХП і поки на біржі не торгується [5].

За перші три місяці 2016 року вартість вітчизняних публічних компаній підвищилась на 7% [5]. Таким чином, українські підприємства відновили довіру інвесторів та підвищили свою інвестиційну привабливість. Зокрема, акції вітчизняних агрокомпаній, що торгують на іноземних площадках підвищились в середньому на 6,17% та з 12 емітентів 10-о наростили свою вартість, а за двома (МХП, Agrogeneration) спостерігалось скорочення вартості. Нарощення капіталізації українськими публічними агрокомпаніями в основному було результатом змін в системі оподаткування для сільського господарства. Загальна капіталізація українських публічних агрокомпаній, що котируються на міжнародних ринках, станом на 24 березня 2016 року становила 2617 млн грн.  Найбільшою агропромисловою українською компанією є «Кернел Холдинг», ринкова капіталізація якої становить 1,179 млрд. дол США  [6].

Щодо промисловості, то більшість компаній здали свої позиції. Хоча і за промисловими підприємствами з початку 2016 року спостерігається зростання капіталізації. Зокрема, капіталізація промкомпаній з початку 2016 року і до 24 березня 2016 року підвищилась на 14,52%, проте, порівнюючи з їх вартістю на рік раніше, вони подешевшали на 50,85%. Найпотужнішою українською промисловою компанією є Ferrexpo з капіталізацією 234 млн дол. США.

Отже, сучасна практика господарювання вітчизняних підприємницьких структур потребує підвищення рівня їх капіталізації, що вирішить проблеми росту національного багатства, розвитку фінансової системи та дозволить вивести економіку нашої країни на гідний рівень. Стратегічними орієнтирами підвищення капіталізації вітчизняних підприємств є: формування сприятливого інституційного середовища; розвиток інтелектуального потенціалу; розвиток ринків факторів виробництва; розвиток інноваційної інфраструктури; розвиток державно-приватного партнерства; розвиток фінансового та внутрішнього фондового ринку; формування виробничих кластерів; стимулювання розвитку підприємництва; модернізація обладнання і технологій; розвиток міжрегіональних продовольчих зв’язків; створення системи кредитування на пільгових умовах інвестиційних інноваційних проектів; створення інститутів венчурного фінансування. При цьому, безумовно, що поліпшення котирування та ріст капіталізації українських підприємств напряму залежить від стабілізації та досягнення позитивних результатів у воєнному протистоянні.

 

Список використаних джерел

1. Фондовому ринку України стало краще: він перестав дихати [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ua.112.ua/mnenie/fondovoho-rynku-ukrainy-stalo-krashche-vin-perestav-dykhaty-253191.html (дата звернення 22.10.2016 р.). – Назва з екрана.

2. Financial Times global 500 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ft.com (дата звернення 22.10.2016 р.). – Назва з екрана.

3. Карта, которая показывает, насколько та или иная страна важна и влиятельна в мире [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://businessviews.com.ua/ru/business/id/karta-rynok-akcij-984/ (дата звернення 22.10.2016 р.). – Назва з екрана.

4. Global Top 100 Companies by market capitalization [Online]. – Аvailable at : https://www.pwc.com/gx/en/audit-services/capital-market/publications/assets/docum ent/pwc-global-top-100-march-update.pdf (дата звернення 22.10.2016 р.). – Назва з екрана.

5. Веселые качели: что происходит с акциями украинских компаний [Електронний ресурс] // ЛіГА. Бизнес. – Режим доступу : http://biz.liga.net/all/all/stati/3300010-veselye-kacheli-chto-prosikhodit-s-aktsiyami-ukrainskikh-kompaniy.htm (дата звернення 22.10.2016 р.). – Назва з екрана.

6. Капитализация украинских аграрных компаний на 7.04.2016 [Електронний ресурс] / Українська аграрна конфедерація. – Режим доступу : http://agroconf.org/content/kapitalizaciya-ukrainskih-agrarnyh-kompaniy-na-7042016 (дата звернення 22.10.2016 р.). – Назва з екрана.

Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 748 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0