Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА ЯК АТРИБУТ СУЧАСНОГО ВНУТРІШНЬОГО ЕКОНОМІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ

Маркович Ірина

к.е.н., доцент

Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя

м. Тернопіль

 

ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА ЯК АТРИБУТ СУЧАСНОГО ВНУТРІШНЬОГО ЕКОНОМІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ

 

Розвиток вітчизняної національної економіки характеризується окрім об’єктивних закономірних процесів зміни пропорцій між різними галузями національного господарства, так і деструктивними тенденціями у формі поширення принципів ведення тіньового бізнесу на легальну сферу.

Тіньова економіка є складним багатоієрархічним явищем, охоплює  економічні та соціальні процеси, тісно пов’язана з політичними процесами. Для кожної країни світу питання існування та поширення сфери дії тіньової економіки залишається  актуальним. В цілому, зростання обсягів тіньової економіки у світі оцінюється експертами (в середньому) на рівні 6,2 % за рік [1].

Не зважаючи на численність підходів до розуміння поняття тіньової економіки, на наш поглад, у теоретико-прикладних дослідженнях варто орієнтуватися на наступну класифікацію її «сегментів»:

  1. невраховаий сектор (недотримання визначених правил в частині організації діяльності та сплати податків);
  2. фіктивний сектор (махінації та крадіжки);
  3. нелегальний сектор (абсолютно незаконна діяльність).

Приховування результатів окремих операцій підприємства, так і свідоме викривлення даних відносить підприємницьку структуру до суб’єктів тіньової економіки. Тобто, тіньова економіка містить ті види діяльності, які перебувають поза увагою держави

Оскільки частка тіньового сектора економіки в загальній величині за доходами є надзвичайно великою, під сумнів підпадають дані офіційної статистики, що характеризують національний добробут, наприклад, значення й динаміка ВВП, різноманітні показники економічного зростання і т.д. Тому необхідно вводити певні коригувальні коефіцієнти, на які будуть проводитися поправки при відповідних макроекономічних розрахунках та формуваннях стратегічних документів розвитку держави.

Що стосується оцінок урядових установ, упродовж І кварталу 2016 року, незважаючи на те, що економіка України знов пройшла стрес-тестування на стійкість до негативних змін (шоків), тенденція до скорочення рівня тіньової економіки, започаткована у другій половині 2015 року, збереглась. За попередніми розрахунками Мінекономрозвитку у І кварталі 2016 року рівень тіньової економіки склав 41% від офіційного ВВП, що на 5 в. п. менше порівняно з показником відповідного періоду 2015 року [2].

Дані значення закономірно викликають занепокоєння щодо ефективності діяльності контролюючих органів, адже є значно вищими, ніж допускається світовою спільнотою для визнання держави як інвестиційно привабливою та сприятливою для ведення бізнесу.

На даний час існує чимало досліджень щодо взаємозв’язку між «легальною», офіційною та тіньовою економікою. Спільним у цих всіх дослідженнях можна вказати тезу Предборського В.А.: «Існування автономної, тіньової держави за межами впливу, регулювання та контролю офіційної державної влади, замість зрощення її з провідними паразитарними сегментами влади, виведення з-під контролю суспільства, створення «автономної» тіньової держави – двійника офіційної, перетворює її на наймогутнішу частину сучасної тіньової діяльності, на основний активатор, репродуцент, каталізатор поширення паразитарної тінізації економічного життя через перекладання фіскального тягаря на плечі ординарної економіки» [3, с.11].

Крайнім випадком деструктивного впливу тіньовох економіки є заміщення державних інститутів нелегальними утвореннями або перейняття ними окремих державних функцій.

 

Список використаних джерел

  1. Біла, С. О. Детінізація економіки – передумова євроінтеграції України [Текст] // Ukraine – EU. Modern Technology, Business and Law: collection of international scientific papers: in 2 part. Part 1 «Modern Priorities of Economics. Engineering and Technologies». – Chernihiv : CNUT, 2016. – с. 67-70.
  2. Тенденції тіньової економіки в Україні у І кварталі 2016 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.me.gov.ua.
  3. Предборський, В. А. Сучасна форма вітчизняного тіньового парасуспільства [Текст] / В. А. Предборський // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. пр. Науково-дослідного економічного ін-ту Мін-ва економіки України. – К., 2016. – Вип.3. – с. 11-13.
Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 711 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0