Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

ТРАНСФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У РОЗВИТКУ ТВАРИННИЦТВА

Лаврук Віталій

к.е.н., доцент

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Кам’янець-Подільський

Лаврук Олександр

к.е.н., асистент

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

м. Чернівці

 

ТРАНСФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У РОЗВИТКУ ТВАРИННИЦТВА

 

Аграрна політика України, яка стосується регіональних секторів громадського тваринництва і селянських господарств населення, повинна враховувати рівень продовольчої безпеки і задоволення населення у продукції тваринництва; стан екологічної рівноваги стосовно ліквідації забруднення природного середовища тваринницькими фермами і комплексами; існування соціально-економічної безпеки (наявність безробіття сільського населення) та економічної безпеки (становлення ринкових і товарних відносин, попередження банкрутства). У результаті «…на відміну від очікувань економічного піднесення та швидкого зростання ситуація змінилася на кризову» [2, с. 229].

Трансформаційні зміни, які відбулися у сільськогосподарському виробництві призвели в основному до подрібнення та ліквідації великих господарств, руйнування оправданих себе тваринницьких комплексів і порушення інтеграційних зв’язків між товаровиробниками і переробниками тваринницької продукції. Зазвичай аграрні трансформації, що здійснюються спонтанно, не завжди досягають бажаних і вмотивованих результатів, у більшості випадків вони руйнують організаційну, матеріально-виробничу структуру підприємств, не спонукають до проведення модернізації їхніх галузей, не створюють можливості для відтворення і розвитку виробничого потенціалу.

Такі зміни відбувалися внаслідок недосконалості аграрної політики і недосконалої організації її здійснення [3], але в основному за рахунок того, що на початку трансформаційного періоду чітко не були визначені мета та завдання такого роду перетворень. У результаті поведінка підприємств певний час направлялася в основному на виживання і очікування чергових змін у сільськогосподарському виробництві. У цьому контексті важливе значення має розробка системи наукового забезпечення і обґрунтування подальшого розвитку реформаційних та трансформаційних процесів, оптимальне поєднання і визначення пріоритетності їхніх спільних параметрів, що безпосередньо впливають на ефективність функціональних змін у тваринництві.

Тут же слід зазначити, що трансформація характеризується розвитком підприємств виробничо-підприємницького спрямування і посередницького типу з орієнтацією їх на формування ринкової інфраструктури. Вона є наслідком якісних перетворень у системі функціонування і управління галузями тваринництва під впливом чинників (виробництво, розподіл, споживання продукції; налагодження виробничих відносин між виробниками і споживачами продукції; формування ринкових господарських зв’язків) зовнішнього середовища.

На нашу думку, трансформацію слід розуміти як напрям здійснення процесів реформування організаційно-правових форм господарювання досліджуваних об’єктів з метою забезпечення зростання обсягів конкурентоспроможної тваринницької продукції та підвищення ефективності її виробництва. Трансформація передбачає «…поетапну переорієнтацію економічної структури регіональних господарських систем і всього економічного простору» [4, с. 41].

Розвиток трансформаційних процесів у тваринництві у даний час не супроводжується їх механічною ліквідацією, а полягає у перетворенні галузей (систем) і існуючих тут економічних взаємовідносин у нові за змістом і з орієнтацією на ринок. У таких умовах значна роль відводиться ринковій трансформації (визначається регіональними факторами і передумовами розвитку ринкових відносин), яка спрямована на економічну модернізацію, структурну перебудову виробництва, забезпечення високого рівня конкурентоспроможності продукції, особливо тваринницької, на зовнішніх ринках та задоволення продовольчих потреб усіх верств населення. Ринкова трансформація аграрного сектора обумовлюється особливостями, що характеризуються неоднорідністю структури сільськогосподарського виробництва, вільною ринковою конкуренцією, значним числом продавців і покупців сільськогосподарської продукції та використання ними різних каналів її реалізації.

Водночас трансформаційні процеси у сільськогосподарському виробництві потребують обґрунтування принципово нових напрямів розвитку тваринництва, в основу яких покладено підвищення ефективності виробництва тваринницької продукції і її переробки та покращення продовольчого забезпечення населення країни. На жаль у даний час в Україні спостерігається негативна тенденція стосовно споживання продуктів харчування тваринницького походження, оскільки споживається значно менше продуктів, ніж цього потребує мінімальна норма харчування.

Стверджується, що розмір споживання основних продуктів харчування у розрахунку на одну особу значно менший від раціональних науково-обґрунтованих норм: молока – на 42%, м’яса – на 34, рибної продукції – на 30%. Спостерігається недостатність обсягів виготовлення  високобілкових консервованих продуктів на основі м’яса та риби, а також продуктів для лікувально-профілактичного харчування дітей з поширеними у країні захворюваннями [1].

Вважаємо, що в перспективі при ускладненні умов ринкових трансформацій буде спостерігатися ситуація загострення конкуренції функціонуючих підприємств тваринницького спрямування, що спонукатиме їх активізувати процес консолідації своєї виробничої діяльності з метою підвищення її ефективності. Здебільшого у цей час основні завдання аграрних підприємств у галузі тваринництва полягатимуть у тому, щоб забезпечити раціональне використання виробничого потенціалу, залучення різних видів інвестицій з метою збільшення обсягів виробництва і реалізації тваринницької продукції, підвищення її якості та екологічної безпеки.

 

Список використаних джерел

1. Концепція Державної цільової програми розвитку аграрного сектору економіки на період до 2020 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://minagro.gov.ua/apk?nid=16822

2. Лопатинський, Ю. М. Трансформація сільського господарства та села: ювілейний збірник наукових статей [Текст] /за ред. Ю. Е. Губені. – Л.: ЛНАУ. – 2010. – 420 с.

3. Онищенко, О. М. Сільське господарство, село і селянство України у дзеркалі пострадянської аграрної політики [Текст] / О. М. Онищенко, В. В. Юрчишин // Економіка України. – 2006. – № 1. – С. 4-14.

4. Пепа, Т. В. Регіональна динаміка і трансформація економічного простору України : монографія [Текст] / Т. В. Пепа. – Черкаси : Брама-Україна, 2006. – 440 с.

Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 601 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0