Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_3_2016_10_28

ВПЛИВ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ НА ФІНАНСОВИЙ СТАН ПІДПРИЄМСТВА

Коваль Анастасія

студентка

Науковий керівник: к.е.н., доцент Панасейко С. М.

Університет митної справи та фінансів

м. Дніпро

 

ВПЛИВ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ НА ФІНАНСОВИЙ СТАН ПІДПРИЄМСТВА

 

В у мовах кризи та гострої конкуренції перед кожним суб’єктом господарювання виникає загроза втрати фінансової стійкості та платоспроможності, що може призвести до банкрутства підприємства. Тому для запобігання негативним явищам підприємствам необхідно систематично здійснювати оцінку фінансового стану, що дозволить виявити реальні ризики та проблеми, а також спрогнозувати перспективи розвитку.

Одним з вагомих факторів, що впливає на платоспроможність підприємства, а, отже, і на його фінансовий стан в цілому, є стан управління дебіторською заборгованістю.

Дебіторська заборгованість – це сума боргів фізичних чи юридичних осіб, тобто дебіторів, на певну дату, що виникли внаслідок господарських взаємовідносин між ними та підприємством [1]. Як джерело майбутнього повернення коштів, дебіторська заборгованість потребує серйозної уваги та грамотного управління.

В умовах ринкової економіки наявність незначного обсягу дебіторської заборгованості на підприємстві є допустимим явищем. Основна причина зростання дебіторської заборгованості в підприємства є неспроможність покупця-контрагента виплатити одразу всю суму за отриманий товар. Для того, щоб збільшити обсяги реалізації продукції керівництво підприємства погоджується на надання комерційного кредиту, створюючи більш сприятливі умови для покупців.

Однак така політика може мати небажані наслідки для підприємства та призвести до неконтрольованого зростання дебіторської заборгованості, адже покупці не завжди зможуть виконати свої фінансові зобов’язання в повному обсязі та у визначений термін.

Зростання дебіторської заборгованості та її несвоєчасне повернення може призвести до зниження ліквідності активів підприємства, погіршення його фінансового стану, неспроможності відповідати за своїми фінансовими зобов’язаннями, а також до нестачі оборотних коштів, що негативно вплине на результати діяльності.

Проте збільшення суми дебіторської заборгованості не завжди є негативним явищем, свідченням зниження платоспроможності підприємства. Виділяють нормальну та прострочену дебіторську заборгованість. Загрозу для підприємства являє саме прострочена дебіторська заборгованість, адже вона може призвести до сповільнення обертання оборотних коштів, ускладнень з виплатою заробітної плати, придбанням матеріалів та запасів тощо [2].

Тож для підприємства важливо уміти правильно оцінювати стан дебіторської заборгованості. Це можна зробити шляхом розрахунку ряду показників: оборотності дебіторської заборгованості, частки сумнівної дебіторської заборгованості в загальному обсязі заборгованості тощо.

Для того, щоб досягти оптимальної величини дебіторської заборгованості та забезпечити своєчасне її погашення значну увагу слід приділяти попереджувальним заходам. Так, у розвинених країнах використовують метод надання знижок за дострокової оплати, адже, інколи, підприємству більш вигідно зробити знижку на реалізований товар за умови оплати рахунків у найкоротший термін, ніж понести втрати в результаті інфляції, вилучення коштів з обороту, або ж зовсім не отримати кошти.

З метою управління дебіторською заборгованістю, підприємство може створювати відповідні служби (кредитні контролери, служби безпеки тощо), або ж передавати управління заборгованістю на аутсорсинг, тобто доручити роботу із заборгованістю спеціальній організації. Аутсорсинг дозволить підприємству розв’язати ті проблеми, які самостійно вирішити дорого або неможливо через дефіцит ресурсів [3].

Важливим інструментом контролю дебіторської заборгованості є реєстр старіння дебіторської заборгованості, де висвітлена інформація про дебіторів підприємства, які згруповані відповідно до частки та термінів прострочення дебіторської заборгованості. Реєстр старіння дебіторської заборгованості дає змогу керівництву підприємства оцінити ефективність політики товарного кредиту та надання знижок покупцям, визначити, чи доцільним є витрачання ресурсів на проведення додаткових заходів для повернення боргів певним дебітором, надає інформацію для створення резерву сумнівних боргів.

Отже, грамотне управління дебіторською заборгованістю, ефективна система контролю за її рухом та своєчасністю інкасації  мають значний вплив на ліквідність підприємства, на зміцнення його фінансового стану в цілому, є необхідною умовою для успішної діяльності підприємства в майбутньому, створює передумови для швидкого зростання бізнесу і збільшення його фінансових можливостей.

 

Список використаних джерел

1. Гладких, Т. В. Проблема ідентифікації дебіторської заборгованості як об’єкта обліку у ринкових умовах [Текст] / Т.В. Гладких, Т. В. Гладун // Економічні науки. – 2015. – № 7. – С. 48-50.

2. Мараховська, Т. М. Управління дебіторською заборгованістю підприємств [Текст] / Т. М. Мараховська, О. С. Любенко // Економічні науки. – 2010. – № 9. – С. 34-38.

3. Потриваєва, Н. В. Місце дебіторської заборгованості у фінансових активах підприємства [Електронний ресурс] / Н. В. Потриваєва // Ефективна економіка. – 2015. – № 2. - Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/ ?n=2&y=2015.

Категорія: Секція/Section_3_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 3099 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0