Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_4_2016_10_28

МІЖРЕГІОНАЛЬНА ІНТЕГРАЦІЯ СВЄНТОКШИСЬКОГО ВОЄВОДСТВА ТА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ: ОСВІТНІЙ ВИМІР

Мельник Тетяна

викладач

Соя Валентина

викладач

Технологічно-промисловий коледж

Вінницького національного аграрного університету

м. Вінниця

 

МІЖРЕГІОНАЛЬНА ІНТЕГРАЦІЯ СВЄНТОКШИСЬКОГО ВОЄВОДСТВА  ТА  ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ: ОСВІТНІЙ ВИМІР

 

Впродовж останніх років ХХІ ст. на перший план у світових взаємовідносинах виходить регіональна міжнародна взаємодія, якою передбачаються багатовимірні зв’язки як у сфері торгівельно-фінансовій, політичній, так і в культурно-освітній. В цьому розумінні відносини Польщі з Україною у сучасних міжнародних вимірах  винятково важливі.

Зберігають кращі традиції побратимства Кельцька та Вінницька громади, які співпрацюють майже п’ятдесят років та характеризуються інтенсивністю міжрегіональної освітньої інтеграції на рівні місцевих адміністрацій у тісній співпраці з громадськими організаціями, міжрегіональними товариствами, навчальними закладами різних рівнів. Наслідком співпраці стало формування позитивних умов для добросусідства у формі значної правової бази, повної відкритості міжлюдських контактів завдяки налагодженого регіонального діалогу та безперервного обміну досвідом, а також впровадженням механізмів усіх рівнів культурної та освітньої взаємодії.

Події далекого і близького минулого навіки вкарбувались у сторінки історії міст-побратимів. 2 квітня 1958 р. Вінницький обласний комітет КПУ отримав лист від партійного комітету Польського об’єднання робітничої партії Кельцького воєводства з пропозицією встановлення постійних взаємовідносин для підвищення виробничих показників…»  4 серпня 1958 р. була прийнята постанова Вінницького обкому КП України «Про встановлення постійних дружніх зв’язків між Вінницькою областю і Кельцьким воєводством Польської народної республіки[1]. В грудні 1958 року було створено Вінницьке обласне відділення Товариства радянсько-польської дружби. Цим було закладено фундамент плідної співпраці міст Кельце -Вінниця.

1974 рік став відправною точкою у співпраці навчальних закладів Свєнтокшиського воєводства та Вінницької області. Саме з того часу Вінницький політехнічний інститут налагодив співпрацю з Кельцьким політехнічним інститутом та Свєнтокшиською вищою інженерною школою, Педагогічний інститут з Кельцькою педагогічною школою, Вінницька ЗОШ №1 з Тарнобжецькою середньою школою ім. Коперника [2].

У 2003 році відбулось підписання офіційної угоди про співпрацю Сташовського повіту та міста Вінниця. Результатом співпраці став обмін понад 150 учнями, особисті зустрічі і консультації вчителів шкіл різних рівнів; візити до Сташова мерів міст: Могилів-Подільський, Бар, Ямпіль, Хмільник, Шаргород, Жмеринка, Бершадь.

З 20 по 26 березня 2011 р. польська делегація з м. Кельце у складі 42 учнів та 6 вчителів відвідала навчальні заклади міста та області. «Я рада нашому візиту до Вінниці, - розповідає вчитель ліцею № 3 м. Кельце Любов Прокоп. - Я переконана, що та стежинка, яка прокладена між нашими містами, зможе стати широкою дорогою дружби та співпраці» [3].

Продовжуються дружні стосунки студентів і викладачів Вінницького кооперативного інституту з колегами університету «Вшехніца Свентокшинська» м. Кельце. Так 28 березня 2012 року у роботі 5-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Держави світу та Україна у нових реаліях: соціальні, економічні, екологічні та правові орієнтири розвитку», яка відбулась  у Вінницькому кооперативному інституті взяли участь науковці та студенти Кельцького університету [4].

З 19 травня 2012 р. угоду про співпрацю було підписано між Політехнікою Свєнтокшиською в Кєльце і Вінницьким національним технічним університетом, яка окреслює напрямки спільної діяльності в галузі науково-дидактичної співпраці. Серед основних напрямків співробітництва будуть: обмін студентами під час навчання та в межах студентських практик; обмін науково-дидактичними працівниками; проведення спільних наукових досліджень; участь в практичних і наукових семінарах; обмін науковими матеріалами та публікаціями.

Також угоду про співпрацю було підписано між Вінницьким державним педагогічним університетом ім. М. Коцюбинського і університетом ім. Яна Кохановського у м. Кельце. Вона окреслює засади співпраці між сторонами у трьох напрямках: наукові дослідження, дидактика (обмін досвідом, вдосконалення викладачів та навчання студентів, а також студентський обмін) та культурно-освітня діяльність (обмін творчих колективів вузів).

Наміри про партнерство і співпрацю угодою було скріплено і між Вищою школою економіки та права (м. Кельце) та Вінницьким торговельно-економічним інститутом Київського національного торговельно-економічного університету. Виші планують обмінюватись студентами, аспірантами, викладачами, та науковими матеріалами, проводити спільні дослідження та зустрічі, організовувати конференції.

Інтенсифікація освітніх зв’язків пов’язана з діяльністю міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина», яке здійснює поширення інформації про стипендіальні освітні програми та правила оформлення документів на вступ до польських і німецьких вузів. Організовуються ознайомчі навчальні візити до закордонних ВНЗ. У 2010 році була започаткована співпраця на освітянській ниві, завдяки якій поїхали перші 7 студентів на навчання до Польщі. У наступному році змогли поїхати 27 осіб. У 2012 році за програмою «Доступна європейська освіта» 9 студентів потрапили на безкоштовне навчання за програмами Шльонського університету, Лодзької політехніки та Краківського економічного університету [5].

В березні 2015 року в рамках офіційного візиту української делегації до м. Кельце,  у складі якої перебували заступник директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації А. Лисак та директор Торгівельно-економічного інституту Н. Замкова. Результатом співпраці стало підписання чотирьох партнерських угод. Окрім того було обговорено план реалізації угоди про співпрацю в галузі освіти. Згідно підписаного документу сфера співробітництва буде охоплювати програми підвищення кваліфікації та професійної підготовки педагогічних працівників та керівників освітньої сфери, програми модернізації шкіл та професійно-технічних навчальних закладів сучасним обладнанням та навчально-методичними посібниками для підвищення якості освіти, створення умов для обміну викладачами, майстрами виробничого навчання Вінницької області з країнами Європейського Союзу, а також розвиток безперервної освіти серед дорослого населення Вінниччини.

 

Список використаних джерел

  1. ДАВО – Ф.П. – 136. Оп 77. – Спр. 3.1. – арк. 3
  2. Петренко, В. І. Дружба перевірена часом [Текст] / В. І. Петренко // Вінниччина. – 2008. – 14 травня. – С. 3.
  3. Упродовж тижня у Вінниці гостюватиме більше сорока дітей з міста-побратима Кельце [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: // www.vmr.gov.ua/news.aspx (дата звернення 08. 10.2016 р.).
  4. Петренко, В. Генеза українсько-польських відносин на Вінниччини в останні десятиріччя [Текст] / В. Петренко // Україна і Польща: історичне сусідство : Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції, (м. Вінниця, 17 – 18 травня 2012 року) / за ред. Ю. Зінько. – Вінниця : «Нілан-ЛТД», 2012. – С. 570-578.
  5. Неприцький, А. О. Співпраця місцевих громад Вінницької області та Свєнтокшиського воєводства [Текст] / А. О. Неприцький // Вінниччина : минуле та сьогодення. Краєзнавчі дослідження: Збірник матеріалів ХХV Всеукраїнської краєзнавчої конференції. 11-12.10.2013 р. (м. Вінниця). – Вінниця, 2013. – С. 565-569.
Категорія: Секція/Section_4_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 498 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0