Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_10_28_KamPodilsk » Секція/Section_4_2016_10_28

МОБІНГ ЯК РІЗНОВИД ОРГАНІЗАЦІЙНОГО КОНФЛІКТУ

Драбчук Тетяна

старший викладач

Сумський національний аграрний університет

м. Суми

 

МОБІНГ ЯК РІЗНОВИД ОРГАНІЗАЦІЙНОГО КОНФЛІКТУ

 

На думку сучасних дослідників конфлікт в колективі забирає близько третини управлінського часу. Організація несе величезні збитки через невміле розв’язання конфліктів. Члени колективу найбільш гостро відчувають на собі негативний вплив нерозв’язаних міжособистісних конфліктів, особливо якщо вони приймають форми мобінгу. Він несе для організації професійний ризик, оскільки саме через мобінг знижується продуктивність праці, зростає плинність кадрів, має місце нездорова конкуренція, посадові обов’язки відсуваються на другий план, страждає репутація організації.

Сам термін «мобінг» походить від англійського іменника «mob» (натовп) та латинського виразу, який можна перекласти як «бунтуючий натовп».

Теоретико-методологічні засади мобінгу були сформовані у ХХ ст. К. Лоренцом, П. Хайнеманом, Х. Лейманом [1].

Поняття «мобінг» було введено в 1963 р К. Лоренцом. Він називав мобінгом феномен групового нападу кількох дрібних тварин на більшого противника. У сучасному значенні термін був вперше використаний Х. Лейманом, який вивчав на початку 80-х років XX століття особливості поведінки людей в трудовому колективі і охарактеризував мобінг як  «психологічний терор», який включає «систематично повторюване вороже і неетичне ставлення одного або декількох людей, спрямоване проти іншої людини» [2].

Лейман визначив майже півсотні варіацій поведінки, типових для мобінгу: приховування необхідної інформації, соціальна ізоляція, наклеп, безперервна критика, поширення необґрунтованих чуток, висміювання, крики та лайка, телефонний терор, усні і письмові погрози, посягання на якість професійної і життєвої ситуації (не доручають відповідальних завдань, доручають беззмістовні завдання або такі, які виходять за межі можливостей суб’єкта, доручають постійно нові або принизливі завдання, доручають завдання які виходять за межі кваліфікаційних можливостей суб’єкта), посягання на здоров’я (примушують до виконання шкідливої для здоров’я роботи, погрожують застосуванням фізичного насилля) і т.д. [1].

Жертві мобінгу перекривають інформаційні канали – навмисно приховують або «забувають» повідомити відомості, що стосуються роботи, занадто пізно надають потрібну інформацію, «забувають» запросити на нараду. Її успіхи ігнорують, на вклад у загальну справу не звертають ніякої уваги. Керівництво систематично залишає цю людину без винагород і без просування по службі. Крім того, її ізолюють від неформальних відносин в колективі – не запрошують на корпоративні вечірки, не кличуть з собою обідати, а часом навіть і не вітаються. Їй намагаються також зіпсувати і репутацію – розпускають плітки, які ганьблять гідність, крадуть зі столу потрібні папери. Іноді протистояння може перейти навіть в словесні образи, а часом і в фізичне насильство.

Основними видами мобінгу, що є характерними для управлінської діяльності, є наступні: мобінг серед колег (горизонтальний мобінг), мобінг „керівник проти підлеглого” (вертикальний згори мобінг) та мобінг підлеглих проти керівника (вертикальний знизу мобінг).

Найбільш частим є мобінг між колегами, адже для цього є безліч причин. Серед них: заздрість до більш успішного співробітника (особливо якщо він користується повагою керівництва або його збираються підвищити) або співробітника, якого нещодавно підвищили; конкуренція з новачком, який встиг проявити свої знання і вміння; неприйняття тих, хто відрізняється від інших (релігійні і політичні погляди, зовнішній вигляд, поведінка); гендерні відмінності; національні відмінності; свідома чи неусвідомлювана поведінка через певні комплекси неповноцінності; негативні групові настрої, негативний морально-психологічний клімат у колективі; індивідуально-психологічні якості (непорядність, слабкість, пасивність, амбітність, підозрілість, страх за своє існування, схильність до інтриг, боягузливість, пихатість, хвастощі, зарозумілість) [3].

Крім вищеназваних, причинами мобінгу в трудових колективах є і недоліки в організації праці, плинність кадрів, часта зміна керівництва.  Конфлікти неминучі, коли відсутні чіткі посадові інструкції, не визначені обсяги відповідальності; обов’язки спеціалістів в одних випадках дублюються, а в інших – узагалі ні на кого формально не покладені; немає зрозумілої і прозорої системи кадрового просування та немає перспектив  кар’єрного зростання; в організації не налагоджені ефективні  комунікації, внаслідок чого деякі співробітники використовують інформацію як особливий вид впливу.

Мобінг на робочому місці вивчали А. Ваніорек, Л. Ваніорек («Коли робота стає пеклом»), Н. Девенпорт та Г. Елліот (Мобінг: емоційне насилля на робочих місцях в США),О. Демидович (емоційне насилля на роботі в Іспанії та країнах Європейського Союзу), О. Кірейчев (мобінг у сфері управління людськими ресурсами), К. Колодей (психотерор на робочому місці),О. Тищенко (мобінг у трудових правовідносинах), Д. Хорнштайн, Б. Уілсон [1].

 Німецька дослідниця мобінгу Б. Мешкустат зазначає, що в результаті мобінгу третина працівників змінюють роботу в межах свого підприємства, 35% звільняються, а 5% знижують на посаді [2].

Основними  наслідками мобінгу для працівника можуть стати:

  • швидкий розвиток психологічної нестабільності (вразливість, невпевненість, безпорадність, поява різноманітних фобій);
  • зниження рівня самооцінки;
  • стреси, депресії, загострення хронічних захворювань;
  • втрата концентрації уваги та зниження працездатності;
  • невмотивована агресія.

Тобто, здоров'я і психічний стан людини, яка зазнала мобінгу, сильно страждають, з'являються нервові захворювання і почуття соціальної неповноцінності. За даними американської дослідницької компанії The Workplace Bullying & Trauma Institute (WBTI), наслідком мобінгу може бути стрес (він з'являється в 76%), параноя (60%), головний біль (55%), почуття відстороненості (41%), сумніви, сором і почуття провини (38%). Крім того, цькування на роботі призводить до нічних кошмарів (у 49% людей), безсоння (71%) і неуважності (71%).  До того ж в 28% випадків пресинг на робочому місці провокує зловживання алкоголем, сигаретами та медикаментами. І, за оцінками німецьких психіатрів, найбільш трагічним наслідком мобінгу  є майже 10% самогубств в країні [4].

Таким чином, мобінг – це емоційне насильство, яке прямо або побічно здійснюється групою співробітників щодо будь-кого з працівників. Соціальні та економічні наслідки мобінгу досить складно підрахувати в кількісному вираженні. Керівництво організації повинне відігравати найважливішу роль в запобіганні цього явища шляхом  дотримання етичних норм спілкування на робочих місцях і створення атмосфери турботи про співробітників.

 

Список використаних джерел

  1. Корабльова, О. О. Характеристика стану дослідженості мобінгу як соціально-педагогічної проблеми [Текст] / О. О. Корабльова // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. праць. – 2012. – Вип. 16.
  2. Сердюк, О. І. Мобінг як деструктивне явище в креативному колективі, що гальмує інноваційний розвиток підприємства [Електронний ресурс] / О. І. Сердюк, І. М. Шупта. – Режим доступу : https://www.pdaa.edu.ua/sites/ default/nppdaa/6.2/269.pdf
  3. Сорока, О. В. Сутність, наслідки та профілактика мобінгу у трудових колективах [Електронний ресурс] / О. В. Сорока. – Режим доступу : http://www.sworld.com.ua/konfer30/1051.pdf
  4. Бунтовская, Л. Л. Использование методов психодиагностики для профилактики конфликтов в трудовом коллективе [Текст] / Л. Л. Бунтовская // Вісник Донецького національного університету. Серія Економіка і право. – 2012. – вип. 2.

 

Категорія: Секція/Section_4_2016_10_28 | Додав: clubsophus (2016-10-27)
Переглядів: 1029 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_10_28
Секція/Section_2_2016_10_28
Секція/Section_3_2016_10_28
Секція/Section_4_2016_10_28
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0