Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_12_14_KamPodilsk » Секція/Section_1_2016_12_14

ТЕОРЕТИКО-ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ БАНКУ

Малахов Валерій

к.е.н., доцент

Григоренко Наталя

студентка

Харківський навчально-науковий інститут

ДВНЗ «Університет банківської справи»

м. Харків

 

ТЕОРЕТИКО-ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ БАНКУ

 

Діяльність комерційних банків нерозривно пов’язана з рухом грошових коштів у формі їх надходження або витрачання, що являється передумовою виникнення грошових потоків. Через це важливого значення набуває поняття «грошовий потік», яке привертає увагу багатьох науковців. Тому необхідним є дослідження і уточнення теоретичних аспектів визначення сутності грошових потоків.

Існує багато різних трактувань поняття «грошові потоки», але немає єдиного загальноприйнятого визначення. В науковій літературі можна знайти словосполучення «грошовий потік», «грошові потоки» та «рух грошових коштів». Крім того, також використовується для позначення банківських грошових потоків таке широке поняття як «фінансові потоки». Через це ускладняється сприйняття вищеназваних категорій та з’являється необхідність вирішення питання, яке з визначень грошового потоку є більш задовільним для використання.

Дослідимо, як з різних точок зору вчені-економісти трактують дефініцію «грошові потоки». Через наявність великої кількості підходів до визначення «грошового потоку» виникає необхідність деякої систематизації. В ході аналізу економічної літератури з даної проблематики було виявлено, що більшість науковців оперують поняттям «грошовий потік» у більш широкому розумінні. Різноманітність наукових підходів представлені в табл.1.

Таблиця 1

Систематизація наукових підходів до визначення поняття «грошовий потік»

Підходи

Автор

Зміст поняття

1

2

3

I

О.В. Коцюба [1]

цілеспрямований рух над­ходжень і виплат готівкових і безготівкових коштів, розподілених у часі, та які утворюються унаслідок проведення банківських операцій з обов’язковим документальним оформленням

М.А. Дерій [2]

налагоджений, послідовний процес надходження і вибуття грошових коштів в готівковій та безготівковій формі, що підлягає документальному оформленню (у прибуткових і видаткових касових ордерах, платіжних дорученнях, інших платіжних документів, Звіті про рух грошових коштів) і належному руху документів

Є.С. Сергєєва [3]

сукупність надходжень і виплат коштів у готівковій та безготівковій формах унаслідок фінансової діяльності банків, що розподілені у часі та є документально оформленими

II

Л.М. Єріс [4]

безперервний рух усіх грошових надходжень, а також виплат банку за певний період часу

Д.В. Пірог [5]

не тільки процес руху грошових коштів та їх еквівалентів з певною швидкістю, що розподіляється на зовнішній та внутрішній потік, а й вартісне збільшення по всьому складу активів і зобов'язань банку за певний період часу з врахуванням залишків як на кінець, так і на початок періоду

З.Н. Василь-ченко [6]

сукупність послідовно розподілених у часі подій, пов’язаних з відокремленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошових ресурсів через виконання зобов’язань між економічними агентами

Г.О. Крамаренко [7]

сукупність розподілених у часі надходжень і виплат коштів, що генеруються його діяльністю

Л.О. Птащенко [8]

сукупність розподілених у часі процесів надходження та вибуття грошових коштів, що генеруються суб’єктом господарювання в результаті здійснення його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності

А.М. Поддє-рьогін [9]

сукупність послідовно розподілених у часі подій, які пов’язані з відособленим та логічно завершеним фактором зміни власника грошових коштів у зв’язку з виконанням договірних зобов’язань між економічними агентами (суб’єктами господарювання, державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями)

Д.К. Киця [10]

рух грошових коштів та їх еквівалентів відносно банку, поданий у вигляді надходжень і витрат протягом періоду в грошовому вираженні

В.В. Гала-

сюк [11]

потоки об’єктів економічних відносин протягом визначеного періоду часу, виражені у грошовому еквіваленті

IIІ

Т.П. Середа [12]

внутрішнє джерело стабільності банку, що складається з сукупності надходжень і виплат грошових коштів та проявляється через збільшення вхідних та зменшення вихідних грошових ресурсів, які обертаються протягом деякого періоду часу

 

 

Прихильники першого підходу розуміють під грошовими потоками рух надходжень та вибуття грошових коштів в безготівковій та готівковій формах, які повинні бути в обов’язковому порядку документально оформлені.

Представники другого підходу визначають грошовий потік як сукупність розподілених у часі надходжень і виплат грошових коштів, що були одержані внаслідок здійснення певної діяльності.

Отже, проаналізувавши існуючі підходи стосовно розуміння визначення «грошовий потік», можна висловити власну думку щодо трактування даного поняття. Грошовий потік – це сукупність розподілених протягом певного періодучасу та зафіксованих документально надходжень і витрат грошових коштів банку в безготівковій та готівковій формах, які утворюються в ході його діяльності.

 

Список використаних джерел

  1. Коцюба, О. В. Конкретизація економічної сутності грошових потоків банків: теоретичний та прикладний аспекти [Текст] / О. В. Коцюба // Науковий вісник Херсонського державного університету. – 2015. – № 13.– С. 122-128.
  2. Дерій, М. Дефініції “грошові кошти” і “грошові потоки” : відмінності та взаємозв’язок [Текст] / М. Дерій // Економічний аналіз. – 2010. – № 6. – С. 60-64.
  3. Сергєєва, О. С. Управління грошовими потоками банків [Текст] : автореф. дис. … к.е.н. : спец. : 08.00.08 «Гроші, фінанси і кредит» / О. С. Сергєєва. – Одеса, 2015. – 20 с.
  4. Єріс, Л. М. Теоретичні засади управління грошовими потоками банку в сучасних умовах розвитку банківського бізнесу [Текст] / Л. М. Єріс // Глобальні та національні проблеми економіки. – 2014. – № 2. – С. 1062-1066.
  5. Пірог, Д. В. Грошові потоки банку як самостійний об'єкт стратегічного обліку і аналізу [Текст] / Д. В. Пірог // Економiка та держава. – 2011. – № 7. – С. 86-89.
  6. Васильченко, З. Н. Теоретичні основи управління грошовими потоками банку [Текст] / З. Н. Васильченко, Д. В. Пірог // Економіка. Проблеми економічного становлення. – 2010. – № 1. – С. 44-48.
  7. Крамаренко, Г. О. Фінансовий менеджмент: підручник [Текст] / Г. О. Крамаренко, О. Є. Чорна; Дніпропетровський ун-т економіки та права. – К. : ЦНЛ, 2006. – 520 с.
  8. Птащенко, Л. О. Управління корпоративними фінансами [Текст] / Л. О. Птащенко. – К. : ЦУЛ, 2008. – 296 с.
  9. Поддєрьогін, А. М. Ефективність управління грошовими потоками підприємства [Текст] / А. М. Поддєрьогін, Я. І. Невмержицький // Фінанси України. – 2007. – № 11. – С. 119-127.
  10.  Киця, Д. К. Механізм управління грошовими потоками банку [Текст] / Д. К. Киця // Управління розвитком. – 2014. – № 2. – С. 137-141.
  11.  Галасюк, В. В. О необходимости использования понятия «условный денежный поток» [Текст] / В. В. Галасюк // Фондовый рынок. – 2000. –№ 18. – C. 18-21.
  12.  Середа, Т. П. Науково-методичні підходи до управління грошовими потоками банку [Текст] / Т. П. Середа // Молодіжний науковий вісник УАБС НБУ, Серія: Економічні науки. – 2013. – № 3. – С. 125-135.
Категорія: Секція/Section_1_2016_12_14 | Додав: clubsophus (2016-12-13)
Переглядів: 844 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_12_14
Секція/Section_2_2016_12_14
Секція/Section_3_2016_12_14
Секція/Section_4_2016_12_14
Секція/Section_5_2016_12_14
Секція/Section_6_2016_12_14
Секція/Section_7_2016_12_14
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0