Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_12_14_KamPodilsk » Секція/Section_1_2016_12_14

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ЦІЛЬОВОГО ФІНАНСУВАННЯ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ

Завитій Ольга

к.е.н., доцент

Тернопільський національний економічний університет

м. Тернопіль

 

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ЦІЛЬОВОГО ФІНАНСУВАННЯ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ

 

Особливості функціонування установ бюджетної сфери зумовлюють необхідність дослідження нових методологічних і організаційних підходів доведення бухгалтерського обліку, оскільки специфіка їх діяльності висуває особливі вимоги до формування інформації щодо формування бюджету, необхідної для облікових та контрольних цілей, цільового використання бюджетних і позабюджетних коштів.

Питання модернізації бухгалтерського обліку в державному секторі висвітлено у працях Н. Сушко, С. Левицької, Л. Литвиненко. Проте, вітчизняний бухгалтерський облік у бюджетній сфері не є ідеальним і вимагає удосконалення, що зумовлює актуальність питання та вказує на необхідність подальших досліджень.

Реалізація функцій і завдань бухгалтерського обліку в бюджетних установах, вимагає формування нових підходів, які виникають в сучасних умовах. По-перше, це розвиток міжнародних зв’язків і необхідність впровадження міжнародних стандартів в державному секторі. По-друге, проведені дослідження свідчать, що необхідна розробка інтегрованого плану рахунків бюджетного обліку. По-третє, розвиток бюджетної системи і розширення сфер діяльності бюджетних установ вимагає відповідного удосконалення вітчизняної облікової термінології.

Сьогодні проблеми удосконалення організації обліку у бюджетних установах стали предметом уваги уряду та законодавців. Основний документ, що нині визначає мету, завдання, основні напрями та заходи з реалізації реформи бухгалтерського обліку та фінансової звітності, – це Стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі , яка передбачає передусім адаптацію законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності діяльності органів державного сектора до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку для державного сектору [6]. Одним з її ключових напрямків є удосконалення системи бухгалтерського обліку через розроблення національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі. Вказаний напрям є особливо важливим в умовах членства країни в СОТ, що потребує підвищення рівня прозорості та відкритості ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності.

Основними напрямками удосконалення бухгалтерського обліку в державному секторі є перехід до міжнародних стандартів та створення нової нормативної бази бухгалтерського обліку.

Слід зазначити, що міжнародні стандарти бухгалтерського обліку для державного сектора містять єдині методологічні підходи до оцінки та розкриття інформації, концептуальні положення міжнародних стандартів, і, як правило, стають основою для розробки країною власних стандартів бухгалтерського обліку, які доповнюють відповідні стандарти з урахуванням соціально-економічного розвитку певної країни [6]. Фінансова звітність суб’єктів державного сектора, яка складається відповідно до міжнародних стандартів, має надавати інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та грошові потоки суб’єкта, а також відображати ефективність використання та цільове призначення виділених йому ресурсів.

Не можна залишити без уваги й удосконалення плану рахунків бюджетних установ, як основного елементу супроводження операцій з надходження та використання бюджетних коштів. Єдиний план рахунків має бути гармонізований з бюджетною класифікацією, базуватися на методі нарахувань і забезпечувати формування національних рахунків. Крім того, передбачається, що всі об’єкти, які є предметом бухгалтерського обліку, повинні бути охоплені можливими бухгалтерськими проведеннями через кореспонденцію рахунків окремо з обліку виконання бюджетів, кошторисів розпорядників та кошторисів державних цільових фондів. Усі операції будуть відображатися методом подвійного запису [5].

Певного удосконалення потребує й меморіально-ордерна форма обліку, що застосовується в бюджетних установах, яка має суттєві недоліки, основними з яких є трудомісткість, недостатня пристосованість облікових регістрів до системи звітних показників. Це зумовлює необхідність у додаткових вибірках, розрахунках і групуваннях при складанні звітності та розрахованість її переважно на обробку інформації вручну. Прогресивність форми бухгалтерського обліку повинна характеризуватися достовірністю, оперативністю, високим рівнем контрольних функцій обліку в раціональному та доцільному використанні ресурсів, оперативністю механізму формування показників виконання кошторису доходів і видатків бюджетної установи.

Необхідною умовою є впровадження системи управління бюджетним обліком та звітністю, що побудована за методом нарахування. Принцип нарахування ґрунтується на відображені витрат у міру їх виникнення, а не в міру фактичного отримання або виплати грошових коштів. Це дозволить контролювати не лише правильність використання бюджетних коштів, а й результативність їх використання по кожному року і загалом при завершенні програми, а також дасть можливість об’єктивно оцінити активи та зобов’язання органів державної влади [4, с. 34-39].

Потребує підтримки і розвиток професійних організацій бухгалтерів в Україні. Через реальну необхідність мати стійкі джерела інформації про всі зміни, які вносяться в діючі міжнародні стандарти і про нові стандарти, що приймаються, існує потреба у пошуку форм співпраці з Міжнародною Федерацією бухгалтерів, Радою з міжнародних стандартів фінансової звітності.

У контексті модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі необхідно підвищувати кваліфікацію практичних працівників, які братимуть участь в реалізації положень модернізації. У зв’язку з цим необхідно розробити національну програму професійної підготовки фахівців, в основу якої має бути покладений систематичний підхід, тобто підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації.

Отже, перелічені напрямки удосконалення обліку в бюджетних установах дозволять забезпечити реальність планових показників бюджету та їх виконання, визначити пріоритети бюджетного фінансування, концентрацію бюджетних коштів на найважливіших соціально-економічних програмах, забезпечити ефективне використання фінансових ресурсів, удосконалення практики використання коштів загального та спеціального фондів; створити інтегровану інформаційно-аналітичну систему управління державними фінансами.

 

Список використаних джерел

  1. Василенко, Л. І. Місцеві фінанси та фінансова незалежність [Текст] / Л. І. Василенко, П. С. Бабич // Фінанси України. – 2008. – №8. – С.112-117.
  2. Все про бухгалтерський облік [Текст]. – 2013. – № 8.
  3. Голов, С. Ф. Бухгалтерський облік в Україні: аналіз стану та перспективи розвитку [Текст] : монографія /  С. Ф. Голов. – К. : ЦУЛ, 2007. – 522 с.
  4. Левицька, С. О. Окремі питання реформування бюджетного обліку: стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в держаному секторі [Текст] / С. О. Левицька // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 6.
  5. Лінник, В. Г. Організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах [Текст] : Навч. посібник. – К. : КНЕУ, 2003. – 380 с.
  6. Панкевич, Л. В. Бухгалтерський облік у бюджетних установах : [Текст] навч. посібник / Л. В. Панкевич, М. А. Зварич, Р. С. Бойко, Л. М. Лучечко. – Львів : «Аверс», 2012 – 316 с.
  7. Фінанси. Бюджетна система України [Текст] / С. О. Булгакова, Л. І. Василенко, Л. В. Єрмоленко, В. Т. Александров, С. М. Недбаєва. – Київ : НВП «АВТ», 2014. – Том 1.
  8. Шара, Є. Ю. Бухгалтерський облік у бюджетних установах і організаціях [Текст] / Є. Ю. Шара, О. М. Андрієнко, Л. І. Жидеєва. – К. : Центр учбової літератури, 2011. – 440 с.
Категорія: Секція/Section_1_2016_12_14 | Додав: clubsophus (2016-12-13)
Переглядів: 951 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_12_14
Секція/Section_2_2016_12_14
Секція/Section_3_2016_12_14
Секція/Section_4_2016_12_14
Секція/Section_5_2016_12_14
Секція/Section_6_2016_12_14
Секція/Section_7_2016_12_14
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0