Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_12_14_KamPodilsk » Секція/Section_1_2016_12_14

УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ

Іванова Ірина

слухач магістратури

Науковий керівник: к.е.н., доцент Стендер С.В.

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Кам’янець-Подільський

 

УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ

 

У бухгалтерському обліку одним із елементів господарських засобів є засоби у сфері обігу, складовою частиною яких є грошові кошти. Облік грошових коштів ведеться у кожному підприємстві, ефективне функціонування якого залежить від правильної організації їх обліку.

Облік грошових коштів необхідно розглядати як сукупність взаємопов’язаних послідовних, організаційних, розрахункових операцій і процедур формування інформації щодо дебіторської та кредиторської заборгованості, розрахунків з оплати праці, з підзвітними особами, за податками й зборами, а також внесками до статутного капіталу. Таким чином дана тема є актуальною.

Результативна діяльність підприємства зумовлена багатьма чинниками, проте найважливішим є постійність операційного циклу підприємства. В свою чергу, важливою частиною операційного циклу є фінансовий цикл, який починається з моменту отримання грошових коштів за реалізацію своїх товарів чи послуг і триває до етапу їх використання на різноманітні цілі. Зниження тривалості фінансового циклу може привести до зниження ліквідності підприємства, а у випадку різноманітних затримок – навіть і до банкрутства підприємства. Облік має вестись відповідно до останніх змін у законодавстві й у відповідності до специфіки діяльності підприємства.

Крім того, варто зазначити, що різні підприємства використовують різні послуги банків. Всі розрахунки підприємства із зовнішніми контрагентами та державними органами здійснюються у безготівковій формі. Тому, бухгалтер щодня власноруч відвозить платіжні доручення у банк, що займає майже по 2 години щодня. Крім того, щоб дізнатися про стан рахунку, бухгалтеру необхідно дзвонити в банк, що також є не дуже зручним. Виплата заробітної плати на підприємстві та розрахунки з підзвітними особами здійснюються через касу підприємства. А в зв’язку з тим, що покупці розраховуються з підприємством лише у безготівковій формі, бухгалтеру-касиру потрібно часто знімати з поточного рахунку гроші для господарських потреб та виплати заробітної плати. У зв’язку з цим керівництву підприємства потрібно майже щодня забезпечувати бухгалтера-касира транспортним засобом для доставки грошових коштів у касу підприємства. Така процедура також займає багато часу як для самого бухгалтера, так і для особи, що її супроводжує. Крім того, транспортний засіб потребує додаткових витрат на заправку. Таким чином, з ціллю вдосконалення організації обліку грошових коштів на підприємстві запропоновано використовувати систему «Клієнт-Банк». Послуги з використанням системи «Клієнт-Банк» банки надають вже протягом 8 років. По оцінці самих банкірів, за цей час на таку систему перейшло вже близько 80 % клієнтів. Тому для підприємства вигідно мати систему «Клієн-Банк», адже вона заощадить витрати підприємства, час бухгалтера, а також вона дуже зручна для використання.

Іншим напрямком удосконалення організації обліку грошових коштів пропонується введення зарплатного проекту на підприємстві [3, с. 172]. Зарплатний проект представляє собою згоду між банком й підприємством про виплату заробітної плати, премій та інших платежів співробітникам підприємства на картки. Документальне оформлення банків з обов’язковою оплатою банківських послуг за рахунок роботодавців (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про оплату праці»). Але потрібна особиста згода працівника, у вигляді його письмової заяви. Далі видається наказ про впровадження зарплатного проекту, який підписує керівник підприємства. До наказу слід прикласти список працівників, які згодні отримувати заробітну плату таким чином. Підприємство для здійснення деяких видів виплат (заробітної плати, пенсій, соціальної допомоги и т.д.) має право відкрити поточні рахунки фізичним особам, склавши з банком договір про відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб згідно п. 6 Інструкції «Про порядок відкриття, використання й закриття рахунків у національній та іноземній валютах» і зарахувати заробітну плату на платіжні картки [6]. Вже після з’ясування організаційних питань, працівник банку перераховує потрібні суми грошових коштів на картки працівників підприємства. Згідно КЗпП при кожному перерахуванні грошових коштів на картку роботодавець зобов’язаний повідомляти свого працівника про загальну суму заробітної плати, розмірі утримань й підставах їх проведень, а також суму заробітної плати до виплати. Така процедура здійснюється шляхом надання працівнику розрахункового листа. У разі зміни будь-яких даних про співробітника (наприклад, фамілії), його відмова від користування карткою, а також звільнення співробітника підприємство повинно повідомити банк-емітента. Завдяки особистих електронних платіжних карток можна не тільки розраховуватись з працівниками по оплаті праці, але й видавати аванси для відрядження згідно п. 5 Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» [4].

Запропоновані заходи полегшать роботу бухгалтера та зекономлять його час, дозволять оптимізувати документообіг та удосконалити облікові роботи на підприємстві, значно зменшать витрати, пов'язані з транспортуванням, зберіганням готівки та утриманням каси, зникне необхідність використання касового апарату, його обслуговування, складання та надання звітності, удосконалить аналітичний облік з метою отримання детальної інформації щодо операцій з грошовими коштами та допоможуть виявити помилки у бухгалтерському та податковому обліку з грошовими коштами, і як наслідок посилить відповідальність серед працівників та дає можливість попередити фінансові санкцій з боку податкових органів. Але необхідно відмітити, що необхідність у касах залишиться, хоча і в невеликих обсягах.

 

Список використаних джерел

  1. Нижник, Т. Платежные карточки: на страже интересов предприятия [Текст] / Т. Нижник // Всё о бухгалтерском учёте. – 2014. – № 42-43. – С. 17-19.
  2. Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордоном. – Затв. Наказом № 59 від 13.03.1998 р. (зі змінами та доповненнями) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/.
  3. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України. [Текст] : Підручник для студ. екон. спец. вищ. навч. закл. / Н.М. Ткаченко. – [6-те вид.]. – Київ : А.С.К., 2010. – 784 с.
  4. Інструкція № 135 «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті». – Затв. 29.03.01 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/ show/z037704.
  5. Закон України «Про платіжні системи та перекази коштів в Україні» [Електронний ресурс] : станом на 05.06.01 р. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2346-14.
  6. Інструкція № 492 «Про порядок відкриття, використання й закриття рахунків у національній та іноземній валютах». Затв. 12.11.03 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z1172-03.
Категорія: Секція/Section_1_2016_12_14 | Додав: clubsophus (2016-12-13)
Переглядів: 570 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_12_14
Секція/Section_2_2016_12_14
Секція/Section_3_2016_12_14
Секція/Section_4_2016_12_14
Секція/Section_5_2016_12_14
Секція/Section_6_2016_12_14
Секція/Section_7_2016_12_14
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0