Архів / Archive

Головна » Статті » 2016_12_14_KamPodilsk » Секція/Section_1_2016_12_14

ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ДОХОДІВ НА ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Кордоба Роман

магістр

Должанський Андрій

к.е.н., доц. кафедри

Львівський торговельно-економічний університет

м. Львів

 

ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ДОХОДІВ НА ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

 

Зростання ефективності керівництва діяльністю підприємств торгівлі неможливе без удосконалення системи управління доходами. В свою чергу, організація обліку та контролю у підприємствах торгівлі є також передумовою здійснення оподаткування їх діяльності. При цьому доцільно організувати облік таким чином, щоб облікова аналітична інформація щодо доходів могла бути отримана в будь-який час, за будь якими напрямками управління продажем товарів.

В ході проведеного дослідження вітчизняних вчених та нормативно-правової бази з питання обліку та контролю реалізації товарів у торгівлі, можна прийти до висновку, що існуючі пропозиції за даною ділянкою обліку потребують подальшого вдосконалення. Вважаємо, що невирішеними залишаються проблеми належного аналітичного забезпечення управління для прийняття обґрунтованих та ефективних управлінських рішень.

Відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку №1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, доходи діяльності поділяються на окремі види [1,2].

Так, зокрема, П(С)БО 15 «Дохід» визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності. При цьому, система класифікації доходів для потреб бухгалтерського обліку за П(С)БО 15 досить обмежена, оскільки тісно пов'язана з класифікацією витрат і призначена переважно для потреб складання фінансової звітності [3].

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації товарів і вирахування із цих доходів використовують рахунки класу 7 «Доходи і результати діяльності». Синтетичний облік доходу від реалізації товарів ведуть на відокремленому рахунку 70 «Доходи від реалізації», який призначений для пооб'єктного обліку за окремими групами. Для цього відкривають субрахунки 702 «Дохід від реалізації товарів».

Торгові підприємства можуть надавати послуги, які за їх призначенням можна розділити на три групи:

- послуги виробництву (інформація про попит, реалізація вироблених товарів, їх зберігання і транспортування до місць споживання та ін.);

- послуги іншим галузям народного господарства (продаж установам, закладам, організаціям і підприємствам продовольчих товарів для обслуговування ними окремих контингентів населення і непродовольчих товарів для їх поточних господарських потреб);

- послуги безпосередньо покупцям.

Крім того, торгові підприємства реалізують продовольчі та промислові товари.

Оскільки підприємство самостійно приймає рішення щодо ведення аналітичного обліку та відкриття рахунків третього та нижчих порядків, з метою деталізації інформації вважаємо, що доцільно ввести до рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів» рахунки третього порядку – субрахунки та аналітичні рахунки внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.

Так, зокрема до синтетичного рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»

запропоновані наступні субрахунки:

7021 «Дохід від реалізації товарів промислових товарів»;

7022 «Дохід від реалізації товарів продовольчих товарів».

Пропонуємо на субрахунку 7021 «Дохід від реалізації товарів промислових товарів», застосовувати наступні аналітичні рахунки внутрішньогосподарського (управлінського) обліку:

70211 «Дохід від реалізації промислових товарів за готівку»;

70212 «Дохід від реалізації промислових товарів по перерахунку»;

70213 «Дохід від реалізації промислових товарів за дисконтними картками»;

70214 «Дохід від реалізації промислових товарів зі знижками»;

70215 «Дохід від реалізації промислових товарів у період розпродажу»;

70216 «Дохід від реалізації промислових товарів через інтернет-магазин»;

70217 «Дохід від реалізації промислових товарів за іншими заходами впливу на обсяги продажу».

А на субрахунку 7022 «Дохід від реалізації товарів продовольчих товарів», в свою чергу, аналітичні рахунки внутрішньогосподарського (управлінського) обліку матимуть наступну структуру:

70211 «Дохід від реалізації продовольчих товарів за готівку»;

70212 «Дохід від реалізації продовольчих товарів по перерахунку»;

70213 «Дохід від реалізації продовольчих товарів за дисконтними картками»;

70214 «Дохід від реалізації продовольчих товарів зі знижками»;

70215 «Дохід від реалізації продовольчих товарів у період розпродажу»;

70216 «Дохід від реалізації продовольчих товарів через інтернет-магазин»;

70217 «Дохід від реалізації продовольчих товарів за іншими заходами впливу на обсяги продажу».

На нашу думку, за допомогою розроблених рівнів аналітичного обліку з'являється можливість виділити з усього доходу торговельного підприємства дохід від реалізації товарів за різними методами групами товарів (промислові, продовольчі) та проводити поглиблений аналіз основних напрямів продажів, вирішувати питання доцільності застосування того чи іншого маркетингового інструмента. Це сприятиме прийняттю ефективніших управлінських рішень у процесі формування чистого доходу підприємства.

Вважаємо, необхідно організувати облік на торговельних підприємствах з подальшим формуванням обліково-аналітичної інформації щодо доходів, яка могла б бути отримана в будь-який час, за всіма групами товарних запасів.

 

Список використаних джерел

 

  1. Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» : наказ Міністерства фінансів України від 31.12.1999 N 318 [Електронний ресурс] . – Режим доступу : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0336-13
  2. Інструкція про застосування Плану рахунків фінансового обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій: наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291 [Електронний ресурс] . – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main. cgi?nreg= z0893-99.
  3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Дохід» : наказ Міністерства фінансів України від 31.12.1999 N 318 [Електронний ресурс] . – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0860-99

 

 

Категорія: Секція/Section_1_2016_12_14 | Додав: clubsophus (2016-12-13)
Переглядів: 752 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2016_12_14
Секція/Section_2_2016_12_14
Секція/Section_3_2016_12_14
Секція/Section_4_2016_12_14
Секція/Section_5_2016_12_14
Секція/Section_6_2016_12_14
Секція/Section_7_2016_12_14
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0