Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

АУДИТ ПОДАТКОВОЇ ЗВІТНОСТІ: ОСНОВНІ ЕТАПИ
Міхайлова Світлана
студентка,
Здирко Наталія
асистент,
Вінницький національний аграрний університет,
м. Вінниця
 
АУДИТ ПОДАТКОВОЇ ЗВІТНОСТІ: ОСНОВНІ ЕТАПИ
 
Аудиторська перевірка податкової звітності здійснюється з метою підтвердження її повноти та достовірності, а також її відповідності чинному законодавству України. Процес аудиту зобов’язань за податками зборами варто розглядати як перевірку даних бухгалтерського обліку операцій з оподаткування, показників податкової та фінансової звітності, дотримання облікової та податкової політик підприємства з метою висловлення аудитором незалежної та об’єктивної думки про те, що звітність достовірна та відповідає вимогам податкового законодавства України.
Плануючи перевірку зобов’язань за податками і зборами, потрібно враховувати всі методичні основи бухгалтерського обліку та фінансової звітності. В результаті етапу планування аудитор складає два документа – план і програму. План аудиту визначає лише строки, обсяг та порядок проведення аудиторської перевірки. На відміну від плану, програма містить повну сукупність аудиторських процедур, за допомогою яких визначається стратегія подальшого здійснення перевірки заборгованості підприємства перед бюджетом. Тому великий практичний інтерес складає саме методика побудови програми аудиту зобов’язань за податками і зборами [2].
Відповідно до міжнародних стандартів аудиту 300 «Планування» аудитору для здійснення аудиту податкової звітності необхідно скласти і документально оформити загальний план аудиту, описавши в ньому передбачувані обсяг і порядок проведення аудиторської перевірки. Форма й зміст загального плану аудиту можуть змінюватись залежно від масштабу й специфіки діяльності клієнта, складності перевірки і конкретних методик, що застосовується аудитором.
Аудиторові необхідно скласти і документально оформити програму аудиту, яка визначає аудиторські процедури з точки зору їх: характеру, часових рамок, обсягу.
Програма аудиту може бути набором інструкцій для аудитора, що виконує перевірку, і одночасно засобом контролю й перевірки належного виконання роботи асистентам. У процесі підготовки програми аудитор зобов’язаний приймати до уваги:
·     отримані їм оцінки невід’ємного (властивого) ризику й ризику контролю;
·     необхідний рівень упевненості, який повинен бути забезпечений при процедурах перевірки по суті;
·     часові рамки тестів контролю й процедур перевірки по суті;
·     координацію будь-якої допомоги, залучення інших аудиторів.
Аудиторові слід документально оформити програму аудита, позначити номером або кодом кожну аудиторську процедуру, щоб у процесі роботи робити посилання на них у своїх робочих документах [1].
Крім загального плану аудиту податків, внесків, зборів, щоб отримати достатні аудиторські докази, аудиторові необхідно скласти також програму аудиту зобов’язань за податками і зборами, що включає:
1. Тестування господарських операцій:
·          тестування контрольних моментів системи внутрішнього контролю заборгованості за податками і зборами;
·          операції по суті щодо очікуваних помилок та викривлень в облікових документах.
2. Аналітичні процедури:
·          порівняння показників зобов’язань підприємства за податками і зборами із середніми показниками по галузі;
·          аналіз заборгованості за поточний та попередній періоди;
·          визначення тенденцій зростання боргів підприємства.
3. Тести окремих елементів сальдо:
·          оцінювання рівня суттєвості та внутрішньогосподарського ризику контролю зобов’язань;
·          тестування контрольних моментів та перевірка операцій по суті;
·          здійснення аналітичних процедур щодо сальдо рахунку зобов’язань за податками і зборами.
Наступним кроком складання програми аудиту заборгованості за податками і платежами є визначення переліку рахунків, на яких відображаються податки і збори. Відповідно до плану рахунків бухгалтерського обліку, активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій для обліку податків і зборів відведено рахунок 64 «Розрахунки за податками і платежами», який має такі субрахунки: 641 «Розрахунки за податками», 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами», 643 «Податкові зобов’язання», 644 «Податковий кредит». Підприємство може відкривати аналітичні рахунки у розрізі існуючих субрахунків, тому аудитору необхідно ознайомитись з робочим планом рахунків суб’єкта, що перевіряється, та перевірити правильність ведення обліку на відповідних рахунках [2].
Найважливішим етапом перевірки є визначення процедур щодо аудиту зобов’язань за податками і зборами. Аудиторські процедури мають встановлюватись відповідно до визначеної мети, поставлених завдань та прописуватись у програмі перевірки заборгованості. Аудитор може на власний розсуд, використовуючи свої знання та навички, коригувати їхній склад, враховуючи специфіку діяльності конкретного підприємства та організації облікового процесу. Це важливе питання варто враховувати також при розробці робочої документації аудиту розрахунків з бюджетом [1].
Використання програми аудиту зобов’язань допоможе вирішити існуючі проблем методичного, організаційного та технічного характеру, а також сприятиме підвищенню якості та достовірності аудиторського висновку, складеного за результатами перевірки.
 
Список використаних джерел
1.       Малишкін О. МСА 300 під податки // Аудитор України. – 2010. - № 3. – С. 41-45.
2.       Матвієнко Т. Програма аудиту  зобов’язань за податками і зборами // Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. - № 12. – С. 99-104.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 3531 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0