Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
Пожарська Людмила
аспірантка,
Київський національний торговельно-економічний університет,
м. Київ
 
ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
 
Тенденції розвитку світової економіки та економіки України свідчать про активне залучання до господарського обігу таких довгострокових економічних ресурсів, як нематеріальні активи, що пов’язано з їх здатністю приносити значні прибутки за умов ефективного використання. Використання нематеріальних активів сприяє підвищенню конкурентоспроможності продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках, і, як наслідок, розширенню виробництва продукції, робіт, послуг, створенню робочих місць. Разом з тим,  ще не всі до кінця розуміють значення того внеску, який дають нематеріальні активи у процесі їх використання. Унікальні об'єкти нематеріальних активів часто не враховуються у балансі, або їхня облікова вартість набагато нижче ринкової вартості, що приводить до заниження майнового стану підприємств. Причиною такої ситуації є, насамперед, відсутність стандартів оцінки вартості нематеріальних активів.
Дослідження теоретичних положень і діючої практики бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів дозволяє визначити ще низку  невирішених проблем. Серед них: недостатнє дослідження економічної сутності нематеріальних активів, розбіжність категоріально-понятійного апарату, недостатня розробленість наукової класифікації, відсутність методики обліку окремих операцій з нематеріальними активами, невирішеність питань організації носіїв інформації, забалансового обліку, амортизаційної політики. Практично відсутні методики аудиту нематеріальних активів.
Вагомий внесок у вирішення і розробку теоретичних і практичних положень бухгалтерського обліку та аналізу нематеріальних активів внесли відомі вітчизняні та зарубіжні вчені-економісти: С.Ф. Голов, Ф.Ф. Бутинець, Коричок О.В., В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, М.В. Кужельний, О.Б. Бутнік–Сіверський, В.С. Рудницький, А.П. Грінько, І.А. Бігдан, В.В. Сатовський, С.Й. Сажинець, В.В. Пастушкова, Г.В. Савицька, А.Д. Шеремет,  А. Велш Глен, Г. Шорт Деніел, Б. Нідлз, Д. Колдуел та інші.
Але, в той же час, дослідження питань амортизації та зносу нематеріальних активів виявили недостатню увагу до них збоку науковців. У більшості джерел ці поняття ототожнюються, а природа амортизації та зносу саме нематеріальних активів розкрита поверхово. Адже, величина зносу може співпадати, а може й відрізнятися від суми амортизаційних відрахувань, бо у складі нематеріальних активів можуть використовуватися об'єкти, яким знос не притаманний (право на фірмове найменування, права на товарні знаки, інші). Поряд з моральним зносом нематеріальні активи можуть відчувати вплив ринкових чинників (зміну діючого законодавства, зниження попиту на ліцензійну продукцію, насиченість ринку подібними активами). Також, потребує удосконалення що методика списання нематеріальних активів до їх повного зносу.
Нематеріальні активи як облікова категорія та економічний об’єкт є не до кінця розробленою, а відсутність методики їх обліку не забезпечує ефективного управління цими об’єктами та проведення досягнення інноваційної діяльності підприємствами.
Для успішного використання нематеріальних активів необхідні принципово нові способи управління ними, що вимагає правильного розуміння їх економічної сутності, характерних рис, розробки науково обґрунтованої класифікації, яка повинна включати вичерпний перелік видів прав. Однак, ні П(С)БО 8 «Нематеріальні активи», ні чинні Цивільний та Господарський кодекси його не містять чіткого визначення та класифікації таких нематеріальних активів, як права інтелектуальної власності, що на практиці призводить до неоднозначного трактування та відображення в обліку окремих видів прав. Це унеможливлює реальну оцінку складу та структури нематеріальних активів.
Необхідно зробити висновок, що розробка науково обґрунтованих методичних рекомендацій щодо бухгалтерського обліку та аналізу різних видів  нематеріальних активів дозволить підприємствам різних галузей економіки раціонально організовувати документообіг; самостійно обґрунтовувати та розробляти облікову політику; підвищувати аналітичність та достовірність облікових даних; своєчасно формувати інформацію, необхідну для управління нематеріальними активами та визначення резервів підвищення ефективності їх використання.
 
Список використаних джерел
1.       Криштопа І.І. Оцінка нематеріальних активів: проблемні питання та напрямки їх вирішення. / Криштопа І.І. : Галицький економічний вісник №1, 2010. - с.169-176.
2.       Котенко Л.М.  Облік, аудит і аналіз нематеріальних активів: сучасний стан, проблеми, тенденції розвитку: монографія. / Котенко Л.М., Польова Т.В. : Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі, 2008. - с.175.
3.       Левченко Н.М. Удосконалення методики аудиту нематеріальних активів з метою систематизації результатів аудиторських процедур. / Левченко Н.М., Понікарова Н.С. : Вісник Хмельницького національного університету №2, 2011. - с.118-121.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 1248 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0