Архів / Archive

Головна » Статті » 2011_11_15-16_KamPodilsk » Секція_6_2011_11_15-16

ТРАНСФОРМАЦІЯ КОНЦЕПТУАЛЬНОГО ПІДХОДУ ДО ФОРМУВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
Лозовицька Дарія
к.е.н.,
Лозовицький Сергій
к.е.н., доцент,
Львівська комерційна академія,
м. Львів
 
ТРАНСФОРМАЦІЯ КОНЦЕПТУАЛЬНОГО ПІДХОДУ ДО ФОРМУВАННЯ управлінського обліку операційної діяльності підприємств
 
Сьогодні діяльність підприємств значно ускладнилась. Задоволення потреб користувачів у актуальній та якісній інформації про стан підприємства у поточному і майбутньому періодах на (за) будь-яку дату (період) для прийняття управлінських рішень є головною метою управлінського обліку. Тому у процесі життєвого циклу компанії облік як основна інформаційна система повинен постійно змінюватись відповідно до потреб управління. Як зазначають науковці у своїх останніх дослідженнях, традиційний інститут обліку повинен враховувати і технологічний прогрес постіндустріального інформаційного суспільства. Особливо актуальним завданням стає забезпечення обліково-аналітичної інформації  про стан бізнес-процесів діяльності підприємства, які забезпечують його виживання і розвиток в умовах ринкової конкуренції.  
Якісна інформація стає фактором виробництва, який забезпечує  прийняття ефективних оперативних управлінських рішень. Однак, щоб ефективно управляти і прогнозувати, приймати рішення стратегічного характеру необхідно управляти  знаннями, вміти побачити діяльність, що створює цінну унікальну додану вартість. Як відомо, дослідження будь-якої діяльності підприємств, зокрема операційної, з надання послуг чи виробництва продукції, потребує застосування діалектичного методу пізнання. Економічна природа бізнесу є загальновідомою: гроші за ресурси і фактори виробництва (вхід) перетворюються в товар (послугу) – процес, товар (послуга) у гроші штрих (вихід). Тобто, грошовий потік на виході повинен бути позитивний і перевищувати початковий грошовий потік. Переважною метою існування підприємств є отримання максимального прибутку та збільшення вартості вкладеного власного капіталу. Сучасні суспільно-економічні відносини спонукають підприємства активно використовувати різні фінансові інструменти та управлінські технології для широкого залучення вільного капіталу, розкриття і переливу вільних резервів у більш прибуткові проекти, виробництва чи обслуговування клієнтів.
Ринкова економіка поставила перед підприємствами необхідність постійного врівноваження оптимальної багатофакторної рівності, а саме між якістю, ціною, вартістю власного робочого капіталу, утриманням певної частки ринку і створенням корисної доданої вартості. Інформація про бізнес-процеси компанії стає наріжним каменем для ухвалення управлінських рішень. Будь-який процес в компанії повинен створювати вартість, що стане складовою доданої вартості для клієнта. Іманентність бізнес-процесів показує, що за своєю суттю це є поєднання логічних дій (операцій), що характеризуються єдністю та взаємодоповнюваністю, для досягнення певної цілі чи виконання завдання. Будь-який бізнес-процес має вартість, що вимірюється у грошах.  Грошові потоки у середині підприємства проходять як невід’ємна частина бізнес-процесів підприємства. Тому, управлінський облік за бізнес-процесами, через процесно-орієнтований облік і бюджетування (activity based costing and budgeting), є основним постачальником якісної інформації про грошові потоки компанії у різних процесах.
Управління грошовими потоками логічно доповнює  концепцію процесно-орієнтованого управління (activity-based managementABM). Сучасні управлінці та інвестори компаній все частіше почали акцентувати свою увагу не на поточному чи чистому прибутку, а на управлінні грошовими потоками. Грошовий потік є більш інформативним критерієм порівняно з прибутком, оскільки він менш схильній до впливу управлінських маніпуляцій, ніж бухгалтерський прибуток. Важливою є здатність підприємства протягом визначеного певного терміну генерувати грошові потоки, а також можливість у майбутньому отримувати доходи від продажу своєї частки капіталу компанії [1].
Сучасний етап еволюції методу АВС як технології інформаційного забезпечення управління підприємством загалом  відображається у процесно-орієнтованому бюджетуванні (бюджетування на основі видів діяльності – АВВ), процесно-орієнтованому аналізі рентабельності (АВРА), процесно-орієнтованому ціноутворенні (ABP), стратегічному управлінні витратами та доходами,  управлінні трудовими ресурсами на основі бізнес-процесів [2]. Сучасне використання ABC як невід'ємного компоненту нового покоління бізнес-рішень пов’язане з управлінням прибутковістю (ВРМ). Ці нові рішення включають в себе управління рентабельністю, управління змінами, фінансове управління і управління людським капіталом [2]. Порівняння ключових бізнес-процесів з конкурентними та найкращими світовими аналогами – "бенчмаркінг”, дозволяє виявити можливості підвищення ефективності операцій та їх взаємодії через впровадження інноваційних систем управління – системи JIT, гнучких автоматизованих і синхронізованих схем виробництва, систем комплексного контролю якості тощо [3, 4]. Дослідження свідчать, що ефективність застосування АВС/М зростає, якщо воно супроводжується ін­новаціями у сферах торгівлі, виробництва і логістики. З огляду на вище викладене можна сказати, що сучасний процесно-орієнтована система управлінського обліку, яка складається АВС, АВВ, АВРА, АВР у поєднанні із системою збалансованих показників (BSC) і ланцюгом створення вартості дають змогу забезпечити менеджмент підприємства важливою якісною інформацією  про:
-            проходження і визначення суми грошових потоків за бізнес-процесами і результатами операційної діяльності для поточних і перспективних рішень – АВС, АВВ, АВР;  
-            встановлення актуальних параметрів та індикаторів проблем і можливостей, які виникають у відносинах із клієнтами, якості роботи трудового колективу, управління ними – АВВ, АВРА, BSC;
-            можливість отримання обґрунтованих розрахунків та бачення майбутніх результатів операційної діяльності – АВС, АВВ, АВРА, АВР, BSC;
-            можливість встановлення повної та справедливої вартості грошових потоків за бізнес-процесами, кінцевими продуктами (послугами) – АВС, АВВ, АВРА;
-            можливість відсіювання рентабельних процесів  та тих, що створюють додану вартість (value added process), від нерентабельних процесів, та тих, що не створюють вартість (not value added process) – ABC, ABPA;
-            можливість виокремлення вартості та здійснення оцінки довготривалих програм з дослідження та розробок на основі  вартості майбутніх грошових потоків від їх впровадження – АВС, АВРА, АВВ;
-            можливість проводити інтелектуальний аналіз даних та статистичний аналіз, знаходити резерви збільшення рентабельності на основі оптимізації бізнес-процесів – АВС, АВРА, АВВ, BSC.
Отже, сучасна  концепція управлінського обліку операційної діяльності ґрунтується на вартісному підходу і процесно-орієнтованому управлінні, забезпеченні інформації про рух грошових та негрошових потоків підприємства.
 
Список використаних джерел
1.  Чумаченко М. Сучасний підхід до розвитку фінансової звітності відповідно до основних напрямів інституціональних теорій / М. Чумаченко, Т. Кучеренко // Бухгалтерський облік і аудит – 2011. – № 8 – С. 12 – 19.
2.  The pricing for profitably / John L. Daly . – John Wiley & Sons, Inc. : NY, 2002.
3.  Cokins G. Activity-Based Cost Management. An Executive’s Guide / Gary Cokins . JohnWiley & Sons, 2001 – 385 p.
4.  Пушкар М. С. Сучасні проблеми розвитку системи обліку в Україні:  Монографія / М. С. Пушкар. – Тернопіль : Економічна думка, 2010.  – 268 с.
Категорія: Секція_6_2011_11_15-16 | Додав: clubsophus (2011-11-13)
Переглядів: 892 | Рейтинг: 4.0/3
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2011_11_15-16
Секція_2_2011_11_15-16
Секція_3_2011_11_15-16
Секція_4_2011_11_15-16
Секція_5_2011_11_15-16
Секція_6_2011_11_15-16
Секція_7_2011_11_15-16
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0