Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

ТРАНСАКЦІЙНІ ВИТРАТИ В СЬОГОДЕННІШНІЙ СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
Фурса Тетяна
к.е.н., доцент
Івано-Франківський інститут менеджменту ТНЕУ
м. Івано-Франківськ
 
ТРАНСАКЦІЙНІ ВИТРАТИ В СЬОГОДЕННІШНІЙ СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
 
Розвиток підприємства та його результативність залежить від ефективного процесу управління. На сучасному етапі розвитку економіки України, коли господарська діяльність підприємств відбувається в умовах конкуренції, невизначеності та ризику і пов'язана з пошуком ділових партнерів та інформації про них, укладанням та реалізацією угод, контролем за їх виконанням, окресленням і захистом прав власності є особливо актуальним питання формування трансакційних витрат.
Трансакційні витрати супроводжують діяльність підприємства від моменту дослідження потрібності його на ринку та реєстрації й аж до ліквідації. Оскільки трансакційні витрати є новим об'єктом управління методика формування та контролю даних витрат не розроблена, в тому числі і в обліку. Це призводить до неефективного управління витратами підприємства, збільшення собівартості продукції, зменшення прибутковості. А іноді дані витрати і є причиною банкрутства підприємства. Це й обумовлює необхідність розробки організації та методичних підходів до формування, аналізу та контролю даних витрат.
Дослідженню теоретичних, методологічних і методичних проблем управління трансакційними витратами присвячували свої праці багато вчених: С. І. Архієрєєв, Т. Білуха , О. Вільямсон, Г. Демсец, К. Ерроу, Р. І. Капелюшніков, Р. Коуз, Д. Норт та інші. Однак, чіткості визначенню ролі трансакційних витрат у системі управління не має.
Поняття трансакційних витрат було введено Р. Коузом у 1937 році в його статті "Природа фірми” для пояснення існування таких протилежних ринку ієрархічних структур, як фірми [1]. Робота Р.Коуза започаткувала цілком нову область економічних досліджень. На базі його теоретичної основи виникла низка концепцій, які розвивають ідеї трансакційного підходу і спрямовані на більш повне та глибоке осмислення феномена фірми[2] .
Внаслідок широти поняття трансакційних витрат існує цілий ряд їх класифікацій. У своїй більшості дослідники представляють класифікації трансакційних витрат виходячи з того, що трансакційні витрати розглядаються як витрати, що пов’язані з укладанням та обслуговуванням операцій з обміну[2]. Але незважаючи на єдність вихідного постулату, є деякі розбіжності у структурі трансакційних витрат.
Найбільш поширеною є така типологія, що включає п'ять типів трансакційних витрат:
-       витрати на дослідження та пошук інформації (витрати часу та ресурсів на одержання й опрацювання інформації про ціни, наявні товари, постачальників і споживачів);
-       витрати на проведення переговорів;
-       витрати на вимірювання кількості та якості товарів, що вступають в обмін і послуг;
-       витрати на специфікацію і захист прав власності (витрати на утримання органів державного управління, судів, арбітражу, а також витрати часу та ресурсів, необхідних для відновлення порушених прав і усунення негативних наслідків);
-       витрати опортуністичної поведінки, під якою розуміється несумлінна поведінка, що порушує умови угоди або спрямована на одержання односторонніх вигод.
Також можна згрупувати трансакційні витрати за певними ознаками.
За сутністю:
-       витрати з набуття прав власності;
-       витрати при обміні прав власності;
-       витрати на захист прав власності.
За організаційною формою трансакційні витрати поділяють на зовнішні витрати та внутрішні витрати.
За етапами виконання договору:
-       витрати, які виникають перед укладанням договору;
-       витрати, які виникають в процесі укладання договору;
-       витрати мають місце після укладання контракту.
За економічним змістом:
-       витрати дослідження і пошуку інформації;
-       витрати ведення переговорів;
-       витрати укладання контракту;
-       витрати моніторингу;
-       витрати специфікації та захисту прав;
-       витрати опортуністичної поведінки;
-       витрати захисту від третіх осіб.
За сферою виникнення:
-       витрати, що виникають у процесі закупівлі;
-       витрати, що виникають у процесі виробництва;
-       витрати, що виникають у процесі збуту продукції.
Оскільки трансакційні витрати є новою категорією ,а також бухгалтерська та статистична звітність не пристосована для оцінки таких витрат, то виникає проблема браку інформації для прийняття ефективних управлінських рішень. А розпорошеність обліку цих витрат між великою кількістю різних бухгалтерських рахунків призводить до викривлення інформації про трансакційні витрати.
Тому на сьогоднішній день перед кожним підприємством постає завдання систематизувати та розробити організаційно-методичне забезпечення трансакційних витрат, враховуючи специфіку його господарської діяльності. Воно повинно включати в себе такі складові: організація обліку; збір, накопичення та збереження інформації; розрахунок показників контролю та їх аналіз; розробка й обрання форм подання результатів оцінки; визначення напрямів використання результатів оцінки; контроль за оцінкою, а також на великих підприємствах слід розрахувати і затвердити стандарти розміру й поведінки витрат за кожним видом трансакційних витрат.
Ця систематизація, із врахуванням специфіки діяльності, і якісна побудова інформаційного забезпечення дозволить повсякчас аналізувати ситуацію та приймати виважені управлінські рішення.
 
Список використаних джерел
1.       Волоснікова Н.М. Модель оптимізації трансакційних витрат при створенні інноваційної продукції // Вісник Національного технічного університету "ХПІ”. Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ "ХПІ”, 2006. – №4. – С. 142–146.
2.       Литвиненко В.С. Класифікація трансакційних витрат для цілей побудови системи бухгалтерського обліку [Електронний ресурс] / В.С. Литвиненко – Режим доступу:
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 944 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 16
Гостей: 16
Користувачів: 0