Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_3_2013_04_18-19

ЩОДО ПИТАННЯ КЛАСИФІКАЦІЇ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВ
Шаровська Тамара
к.е.н., старший викладач
Юданова Ірина
студентка
Одеський національний економічний університет
м. Одеса
 
ЩОДО ПИТАННЯ КЛАСИФІКАЦІЇ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВ
 
Постійне зростання суми та питомої ваги витрат обумовлює необхідність пошуку оптимальних методик їх обліку та контролю. Класифікація витрат є важливим елементом управління витратами, основним принципом організації управлінського обліку, методом обробки і контролю інформації. З огляду на це дослідження проблем класифікації витрат на прикладному рівні з метою їх наукового обґрунтування та практичної апробації завжди залишаються актуальними.
Облікові аспекти класифікації витрат розглядали у працях такі вітчизняні науковці, як Ф. Ф. Бутинець, Б. І. Валуєв, С. Ф. Голов, З. В. Гуцайлюк, З. В. Задорожний, Г. Г. Кірейцев, М. В. Кужельний, А. М. Кузьмінський, Б. М. Литвин, М. С. Пушкар, В.В. Сопко та інші.
Метою є дослідження сучасного стану та проблем класифікації витрат підприємства та розробка пропозицій щодо її удосконалення.
Категорія витрат характерна для всіх суб’єктів господарювання незалежно від їхнього виду діяльності, форми власності, розміру. Під витратами варто розуміти явні (фактичні, розрахункові) витрати підприємства, а під затратами – зменшення засобів підприємства або збільшення його боргових зобов’язань у процесі господарської діяльності [1]. Витрати впливають прямо й опосередковано практично на всі площини функціонування фірми, визначаючи її політику ціноутворення, обсяги виробництва, розмір прибутку, показники фінансового стану, конкурентоспроможність продукції та підприємства в цілому, ефективність управління компанією та ін.
Витрати, у зв’язку з їх важливим значенням в діяльності будь-якого підприємства у забезпеченні виробничих процесів, є способом віднесення на вартість новоствореного продукту, потребують класифікації за різними ознаками для більш детального вивчення їх складу і характеру. Класифікація витрат за економічними елементами передбачає укрупнене групування витрат з метою визначення загального розміру використаних на здійснення господарської діяльності підприємства матеріальних, трудових та фінансових ресурсів без урахування місця виникнення та цільової спрямованості витрат. Проте зауважимо, що в міжнародній обліковій практиці не існує єдиного підходу до виокремлення економічних елементів витрат, оскільки їх перелік і склад значною мірою залежать від ступеня державного регулювання бухгалтерського обліку та національних пріоритетів конкретної країни. Класифікація витрат виробництва, за словами П.С.Безруких, - це зведення за певними ознаками всієї різноманітності витрат на виробництво і збут продукції в економічно обґрунтовані групи, які включали би витрати, однорідні за своїм змістом або подібні між собою [2, с.159]. Її використання, на думку В.Є. Керімова, допоможе не тільки краще планувати і обліковувати витрати, але і точніше їх аналізувати, а також виявляти певні співвідношення між окремими видами витрат та розраховувати cтупінь їх впливу на рівень собівартості і рентабельності виробництва [3].
Дослідивши існуючі у вітчизняній [4] і зарубіжній економічній літературі класифікації витрат, можна запропонувати таку класифікацію витрат за різними класифікаційними ознаками: за місцем виникнення витрат на виробництво продукції; за способом перенесення вартості на продукцію; за видами продукції; за доцільністю використання; за ступенем впливу обсягу виробництва на рівень витрат; за календарним періодом; за видами витрат; за ступенем реалізації проекту чи виконання процесу.
 
Отже, класифікаційних ознак може бути безліч, відповідно до цього і видів витрат. Запропонована класифікація витрат ґрунтується на:
– по-перше, поєднанні багатьох класифікаційних ознак;
– по-друге, містить відомості про використання групування витрат за цими ознаками.
Отже, запропонована класифікація витрат за принципом «різні витрати для різних цілей» дає змогу здійснювати управління витратами для забезпечення ефективного процесу виробництва і реалізації продукції, а також досягати поставленої мети діяльності підприємства, надає змогу більш детального аналізу витрат та їх контролю.
 
Список використаних джерел
1. Пенькова А. А. Витрати як базовий елемент господарської діяльності / А. А. Пенькова // Економічний простір: Збірник наукових праць. Вінницький національний технічний університет. – 2011. – № 13. – С. 298-303.
2. Чижишин О.В. Проблемні аспекти класифікації витрат/ О.В. Чижишин// Економічний аналіз: збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. – 2010. – Вип.№6. - С.349-352.
3. Бутинець Ф.Ф. Витрати виробництва та їх класифікація для потреб управління / Ф.Ф. Бутинець // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу: міжнар. зб. наук. праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. – 2012. – № 1 (22). – С. 11-18.
4. Когут У.І. Критерії класифікації витрат підприємства / У.І. Когут // Вісник Національного університету "Львівська політехніка”. – 2008. – № 624. – С. 43 49. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/ Vnulp/Menegment/2008_624/08.pdf.
Категорія: Секція_3_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 2013 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 35
Гостей: 35
Користувачів: 0