Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_12_19-20_KamPodilsk » Секція_6_2013_12_19-20

ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ
Федорчук Уляна
студент магістратури
Подільський державний аграрно-технічний університет
м. Камянець-Подільський
 
ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ
 
Загальновідомо, що основна функція засобів праці полягає в довгостроковій участі у виробничому процесі, значення якої взаємопов’язане із вчасним і повним отриманням результатів ведення господарської діяльності підприємства.
Питання обліку основних засобів розглядалось багатьма вченими. Особливо слід виділити роботи таких провідних економістів, як Г.В. Власюка [3], О.І. Зиміної, В.А. Замлинського [4], Т.С. Муріної [5], А.П. Панасенка [6], І.В. Петрової [7], Ю.О. Шуліки [8], О.Г. Лищенко та інших. Незважаючи на дослідження даного питання, кожне підприємство має свої особливості і потребує конкретних заходів щодо вдосконалення обліку основних засобів.
Вивчення теоретичних положень, опублікованих праць вітчизняних і зарубіжних вчених свідчать, що облік засобів в останній час дещо ускладнився, а ряд проблем негативно впливають на процес управління виробництвом, знижуючи ефективність використання основних засобів. До кола таких проблем можна віднести [6, с. 408]:
– різні підходи до термінології та визначення сутності основних засобів у фінансовому обліку й системі оподаткування;
– проблема оцінки основних засобів;
– проблеми підвищення інформативності первинних документів з обліку основних засобів;
– проблема інформаційного забезпечення управління матеріально-технічною базою.
Окремою групою є проблеми складності оцінки основних засобів, які полягають у виборі вартості, за якою слід їх вимірювати.
Згідно норм П(С)БО 7 «Основні засоби» підприємства можуть використовувати два види оцінки вартості основних засобів: за первісною або за справедливою вартістю [2]. Традиційним і найбільш методично розробленим способом оцінки в національній обліковій практиці є відображення основних засобів за первісною вартістю, яка складається з фактичних витрат на їх виробництво і придбання.
Проте при оцінці основних засобів в умовах інфляційних процесів застосування первісної вартості може привести до негативних наслідків.
Основними проблемами, на думку Г.В.Власюка, що виникають в процесі оцінки за справедливою вартістю основних засобів, є [3, с. 33]:
1. На сьогодні відсутні методичні основи обґрунтованого визначення вихідної оцінки основних засобів, що є досить важливим.
2. Використання поняття «справедлива вартість» в П(С)БО, оскільки ринкові ціни не можна назвати справедливими, так як вони не можуть бути одночасно справедливими для двох учасників ринку – продавця і покупця.
3. При виборі об’єктивного методу оцінки основних засобів необхідно мати на увазі, що не існує такої оцінки, яка б задовольняла вимоги всіх без винятку користувачів фінансової звітності.
Облік основних засобів повинен здійснюватися відповідно до умов чинного законодавства і складається з таких частин [4, с. 18]: введення в експлуатацію об’єктів основних засобів; поліпшення та ремонту об’єктів основних засобів; ліквідації об’єктів основних засобів; нарахування амортизації основних засобів.
При проведенні дослідження були виявлені наступні недоліки в обліку основних засобів :
– у первинних документах з обліку основних засобів не всі реквізити заповнені, значна кількість інвентарних карток мають тільки електронний вигляд;
– на більшості підприємств не використовується рахунок 286 згідно з законодавством переведення основних засобів до необоротних активів і груп вибуття при реалізації;
– внутрішнє переміщення об’єктів не завжди оформлюється Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів тощо;
– використовуються документи для обліку основних засобів які більшість підприємств використовує для обліку запасів (М-4 та ін.).
Структура документів і регістрів з обліку основних засобів показує, що, з одного боку, вони містять застарілі показники, які не формують підсумкової, узагальнюючої інформації, а з іншого – у них відсутні показники, необхідні для складання звітності в умовах застосування П(С)БО 7 «Основні засоби», тому носії інформації з обліку основних засобів потребують удосконалення як щодо складу, так і щодо змісту.
Одним з проблемних питань залишається порядок визначення ліквідаційної вартості основних засобів через складність оцінки активів у майбутньому. Завдяки централізованим нормам усереднених відсотків ліквідаційної вартості основних засобів по групах для усіх підприємств визначення вартості, яка амортизується, матиме більш об'єктивний характер, зникнуть розбіжності у сумі ліквідаційної вартості одних і тих же активів, спроститься порядок її визначення, що приведе до підвищення якості облікової інформації [6, с. 409].
Варто звернути увагу на зміни, насамперед, у частині підвищення оперативності та ефективності обліку основних засобів підприємств, що вимагає вирішення таких завдань [7, с. 416]:
 дослідження діючої методики нарахування амортизації й обліку зносу основних засобів та аналіз діючої організації;
 дослідження діючої методики нарахування амортизації й обліку зносу основних засобів;
 методики обліку основних засобів, впливу на них змін податкової політики та виявлення шляхів її вдосконалення.
Організацію обліку основних засобів потрібно будувати із урахуванням таких основних факторів: 1) довготривалого терміну використання об’єктів, протягом якого їх необхідно обліковувати; 2) технічно складної та багатокомпонентної будови, яку необхідно детально відображувати в облікових регістрах; 3) необхідність проведення ремонтів, реконструкції, модернізації основних засобів призводить до зміни їх первісних характеристик, які потрібно своєчасно відображувати у регістрах обліку; 4) коштовність об’єктів вимагає адекватної організації процесів їх приймання, списання, а також і обліку наявності, які б забезпечували їх цілісність і збереження у робочому стані [5, с. 389].
Реалізація вищенаведених дій дасть змогу удосконалити організацію та методику обліку та аналізу основних засобів, підвищити їх інформативність і прогнозувати ефективність їх використання на підприємстві.
 
Список використаних джерел
 
1.       Податковий кодекс України : офіц. текст : за станом на 13.11.2013 р. [Електронний ресурс] : Верховна Рада України; Кодекс України, Закон, Кодекс від 02.12.2010 № 2755-VI. — Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 (дата звернення 15.12.2013 р.). — Назва з екрана.
2.       Про затвердження Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 : Мінфін України; Наказ, Положення від 27.04.2000 № 92. : за станом на 09.08.2013 р. [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0288-00 (дата звернення 15.12.2013 р.). — Назва з екрана.
3.       Власюк, Г.В., Шляхи вдосконалення обліку основних засобів / Г.В. Власюк, О.І. Зиміна // Держава та регіони. — 2008. — №4. — С. 32—36.
4.       Замлинський, В.А. Облік основних засобів: переосмислення принципів та завдань [Текст] / В.А. Замлинський // Облік і фінанси АПК. — 2010. — № 1. — С. 18—23.
5.       Муріна, Т.С. Шляхи ефективності використання основних засобів на промисловому підприємстві [Текст] / Т.С. Муріна // Держава та регіони. — 2009. — № 6. — С.387—390.
6.       Панасенко, А.П. Проблеми основних засобів у бухгалтерському обліку / А.П. Панасенко // Держава та регіони. — 2008. — №3. — С.407—410.
7.       Петрова, І.В. Удосконалення обліку амортизації основних засобів як складової витрат підприємства [Текст] / І.В. Петрова // Держава та регіони. — 2009. — №3. — С.414—417.
8.       Шуліка, Ю.О. Удосконалення обліку й аудиту основних засобів на прикладі ДП «Гірник» [Текст] / Ю.О. Шуліка, О.Г. Лищенко // Держава та регіони : Економіка та підприємництво. — 2010. — №4. — С. 201—205.
Категорія: Секція_6_2013_12_19-20 | Додав: clubsophus (2013-12-17)
Переглядів: 5324 | Рейтинг: 3.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_12_19-20
Секція_2_2013_12_19-20
Секція_3_2013_12_19-20
Секція_4_2013_12_19-20
Секція_5_2013_12_19-20
Секція_6_2013_12_19-20
Секція_7_2013_12_19-20
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0