Ткачук Ірина
к.е.н., доцент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
ФОРМУЛА ІДЕАЛЬНОГО БУХГАЛТЕРА
Професія бухгалтера, не дивлячись ні на що, залишається і надалі однією з найпрестижніших. Адже, активна участь бухгалтера у процесі формування та обґрунтування управлінських рішень, у тому числі стратегічних, ставить його в ранг управлінського персоналу, перетворюючи в менеджера. Основний напрям діяльності даного менеджера – не просто фіксація результатів діяльності, а їх оцінка, діагностика і прогноз, тобто співставлення заходів направлених на збереження та зміцнення фінансового становища підприємства на перспективу.
Професію бухгалтера, без перебільшення, можна назвати однією з найбільш затребуваних: кожен суб’єкт господарювання має одного або декількох бухгалтерів. При цьому, на ринку праці достатньо пропозицій для того, щоб роботодавець міг вибирати ідеального бухгалтера. Яким вимогам необхідно відповідати бухгалтеру, щоб не загубитися серед претендентів на посаду?
Зарубіжні дослідники М.Р. Метьюс та М.Х. Перера виділили ряд особливостей, що має бухгалтерська професія [3]:
1) професія припускає дотримання певних правил і стандартів, які відносяться не тільки до професійних знань, вмінь і навиків, але й того, як практики забезпечують свою відповідність цим нормам;
2) компетентність повинна поєднуватися з професійною чесністю;
3) діяльність професіонала, що протікає у взаєминах з людьми, покладає на нього особливі обов’язки;
4) професія не ставить собі за мету отримання прибутку. У цьому контексті має значення рівень обслуговування та якість виконуваної роботи;
5) чим більше праця є професійною, тим більша відповідальність покладається на працівника;
6) з соціальної точки зору професія являє собою організовану групу, яка сформована в постійній взаємодії з суспільством; виконує соціально значимі функції за допомогою системи формальних і неформальних відносин; створює свою субкультуру, як передумову успіху в кар’єрі.
З точки зору Лайчук С.М., на сучасному етапі відмінності між різновидами облікових професій поступово втрачають своє першочергове значення, професія стає все більше універсальною. Сучасний бухгалтер повинен володіти навиками не тільки облікової роботи, але й достатнім обсягом знань для того, щоб виконувати обов’язки ревізора, фінансового аналітика та аудитора [2].
Варто зауважити, що ще на початку ХХ століття Ніколаєв І.Р. сформував три вимоги, яким має відповідати бухгалтер [1]:
- добре знати особливості підприємства, в якому працює;
- бути достатньо жорстким, щоб з успіхом протистояти тому тиску, який він постійно відчуває з боку «свого природного антагоніста – оперативника-господарника»;
- володіти здатністю швидко орієнтуватися в особливостях кожної угоди, щоб знати, що від кого вимагати, і не побоюватися за будь-які ускладнення в майбутньому, приступаючи до виконання угоди.
Інформаційним центром «Іскра» визначено 10 якостей сучасного бухгалтера: порядність; бухгалтер – людина з ангельським терпінням; досвід – основа основ; акуратність у всьому; бухгалтер має бути філософом; логіка і здатність до аналізу; сучасний бухгалтер – це «домоуправитель»; ініціативний, захоплений працівник з хорошим здоров’ям; вміння чітко організувати роботу; бухгалтер – це переговорник [2].
Погоджуємось з думкою Шелих Вікторії, яка лаконічно і найбільш ґрунтовно визначила, що формула ідеального бухгалтера виражена трьома якостями, якими він повинен володіти:
ІНІЦІАТИВНІСТЬ + ЗАХОПЛЕНІСТЬ СВОЄЮ СПРАВОЮ + ЗДОРОВ’Я
Без ініціативності бухгалтер не зможе зробити кар’єру «правої руки» керівника. Без захопленості професією неможливо сприймати нову інформацію і вдосконалюватися. Без здоров’я людина не зможе переносити стреси, властиві цій професії [5].
Узагальнюючи вище зазначене слід відмітити, що ідеальний бухгалтер повинен бути насамперед професіоналом у своїй справі, чітко знати свої обов’язки і розуміти, наскільки важлива і відповідальна його робота. Також, у сьогоденні, особливо важливими є позитивні людські якості бухгалтера (врівноваженість, посидючість, відповідальність, пунктуальність, стресостійкість, чесність, уважність), адже керівництво повинно повністю йому довіряти.
Список використаних джерел
- Иван Романович Николаев – скромный труженик и большой ученый http://gallery.economicus.ru/cgi-bin/frame_rightn.pl?type=ru&links=./ru/nikolaev/ biogr/nikolaev_b1.txt&name=nikolaev&img=brief.gif
- Кто он – бухгалтер, милый мой бухгалтер?! [Електроний ресурс]. – Режим доступу: https://ic-iskra.ru/news/2486
- Лайчук С.М. Яким бути бухгалтеру в Україні? / С.М. Лайчук // Міжнародний збірник наукових праць. – Випуск 3 [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://eztuir.ztu.edu.ua/3014/1/120.pdf
- Мэтьюс М.Р. Теория бухгалтерского учета: учебник / М.Р. Мэтьюс, М.Х.Б. Перера [Пер. с англ. под ред. Я.В. Соколова, И.А. Смирновой]. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1999. – 663 с.
- Шелих Виктория. Подбор бухгалтера от «А» до «Я» / Виктория Шелих [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://hrliga.com/index.php?module=profession&op=view&id=918
|