Архів / Archive

Головна » Статті » 2015_10_30_KamPodilsk » Секція/Section_3_2015_10_30

ПРОБЛЕМА ВИКОРИСТАННЯ ПОНЯТТЯ „ПОТЕНЦІАЛ ПІДПРИЄМСТВА” В ІНОЗЕМНІЙ ЕКОНОМІЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ

Повержук У.-Ю.М., аспірант

Буковинський державний фінансово-економічний університет

м. Чернівці, Україна

 

ПРОБЛЕМА ВИКОРИСТАННЯ ПОНЯТТЯ „ПОТЕНЦІАЛ ПІДПРИЄМСТВА” В ІНОЗЕМНІЙ ЕКОНОМІЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ

 

Визначення поняття потенціалу підприємства має важливе наукове та практичне значення, оскільки уявлення про його зміст визначає певний підхід до його оцінки, вимірювання, планування та управління ним.

Дослідження показало, що при трактуванні змісту поняття “потенціал підприємства” українські та російські вчені найчастіше використовують такі поняття, як “можливості” (Герасимчук Г.В., Гавва В.Н., Добикіна О.К., Колена Н.В., Краснокутська Н.С., Отенко І.П., Россоха В.В., Тарасюк Г.М., Терещенко Е.Ю., Марченко С.В., Федонін О.С., Хомяков В.І.), “ресурси” та “засоби” (Абалкін О.І., Архангельський В.М., Бурлака О.В., Вейц В.І., Воронкова А.Е., Калінеску Т.В., Клейнер Г.Б., Лукінов І.І., Рєпіна І.М., Россоха В.В., Шумська С.С., Добикіна О.К., Догадайло Я.В., Хомяков В.І., Шинкаренко В.Г.) підприємства, що використовуються для досягнення максимально можливого обсягу виробництва матеріальних благ і послуг (Донець Ю.Ю., Лапін Є.В.).

Проблемою дослідження іноземних джерел виступає те, що зарубіжні вчені та науковці не використовують поняття “potential” в тому ж розумінні, що й українські та російські вчені. Розбіжність термінології створює проблеми для дослідження та впровадження іноземного досвіду в діяльність вітчизняних підприємств.

Булут З.А. зазначає, що планування потужності (потенціалу) підприємства розпочинається з моменту створення підприємства. Цей процес включає в себе: визначення поточного та оцінку майбутнього рівнів потужності (потенціалу); визначення факторів, які можуть вплинути на нього; оцінку фінансових, економічних і технологічних показників; вибір потужності, що відповідає цілям підприємства [4].

Здійснимо аналіз використання іноземних термінів в дослідженні поняття “потенціал підприємства” в табл. 1.

Таблиця 1

Аналіз зарубіжних джерел у визначенні поняття “потенціал”

Поняття іноземною мовою

Визначення

Capacity (потужність, здатність, потенціал)

 

Потенціал (потужність) підприємства являє собою певну кількість товарів, які здатне виробляти підприємство; кількість пасажирів, яку може перевезти паром; кількість годин роботи працівника; кількість одиниць продукції, вироблених устаткуванням тощо [2, c. 223].

Потенціал (потужність) підприємства є мірою виробничих можливостей компанії. Поняття може бути визначене як обсяг виробництва, який може бути досягнутий протягом певного періоду, або фактори виробництва, що використовуються підприємством [3].

Потенціал (потужність) – це максимальний обсяг продукції, що може виготовити підприємство чи економіка за допомогою свого обладнання, робітників, капіталу та інших ресурсів [1, с. 47].

Capabilities, Business Capability (можливості, особливості)

Бізнес-можливості – це вираження потужності підприємства, наявних матеріалів, яких потребує організація для виконання своїх основних функцій [5].

Бізнес-можливості визначають здатність організації успішно проводити унікальну бізнес-діяльність [4].

Бізнес-можливості – це фундаментальна абстракція для опису бізнес-вимог, а також можливостей процесів та / або систем. Бізнес-можливості описують те, що підприємство робить, а не те як воно це робить. Можливості забезпечують потенціал організації досягати бажаний результат [10].

Бізнес-можливості – це особлива здатність або можливість, якою може володіти підприємство з метою досягнення певного результату [9].

Potential (можливий, потенціальний, потенціал)

Можливість, потенція – приховані здібності, які можуть або не можуть бути використані; інвестиції, які мають потенціал до зростання [4].

Потенціал зазвичай використовується в трактуванні нереалізованих здібностей. Цей термін описує речі, які можуть бути змінені, починаючи від вивільнення енергії в об'єкті до реалізації здібностей людини [13].

Потенціал – це можливість, яка ще не існує. Це або вроджена здатність, або можливість для зростання, розвитку та майбутнього успіху. Це ймовірність події, що може трапитися в результаті певних умов [11].

Economic potential (економічний потенціал)

Економічний потенціал визначається кількістю трудових ресурсів та якістю їх професійної підготовки; обсягом виробничих потужностей промислових і будівельних організацій; виробничих потужностей сільського господарства, транспортних засобів; розвитком галузей невиробничої сфери; досягненнями в галузі науки і техніки; розвіданими родовищами корисних копалин; іншими словами, елементами, які у своїй сукупності становлять продуктивні сили суспільства [7].

 

Бачимо, що в іноземній літературі поняття “потенціал” тісно переплетене з поняттям “потужність” підприємства та “бізнес-можливість”.

В той же час, поняття економічного потенціалу вживається у значенні наявності в держави факторів, що призведуть до її економічного зростання та не застосовується для господарюючих суб’єктів. 

Згідно з дослідженнями Махмуда Текіна, підприємство повинне досягнути такого рівня потенціалу (потужності), щоб бути здатним реагувати на зміни таких факторів господарської діяльності, як попит, фінансові ресурси, місце розташування підприємства, технічні засоби та устаткування, кількість відпрацьованих годин, управління підприємством, витрати і технології. Вибір оптимального потенціалу може бути здійснений за допомогою наступних кроків [2, c. 250]:

  • визначення економічного потенціалу;
  • визначення кількості економічних зрушень;
  • визначення виробничої потужності устаткування;
  • визначення обсягу використання ресурсів, напівфабрикатів, витратних матеріалів, які були придбані з метою виробництва готової продукції;
  • підготовка плану зростання потенціалу відповідно до впровадження нових технологічних розробок з метою запобігання надзвичайних ситуацій.

Також науковці розглядають поняття виробничої потужності (потенціалу) підприємства в розумінні обсягу виробництва, що підприємство здатне реалізувати, раціонально використовуючи доступні виробничі фактори протягом певного періоду часу [7].

Отже, відповідно до основних підходів українських та російських вчених термін “потенціал підприємства” розглядається як наявні ресурси якими володіє підприємство, максимальний обсяг виробництва, а також як сукупність можливостей для досягнення певної мети. В іноземній літературі єдиного поняття немає і воно розглядається як узагальнене поняття “бізнес-можливість” та “потужність” підприємства.

 

Список використаних джерел

  1. Bishop, Matthew (2009), The Economist: Economics: An A-Z Guide (Economist a-Z Guide), Profile Books Ltd, London, 278 p.
  2. Tekin, M. (2012), Üretim Yönetimi, Konya, Günay Ofset, S.223-253.
  3. Üreten, Sevinç (1999), Üretim/İşlemler Yönetimi (Stratejik Kararlar ve Karar Modelleri), Ankara, s. 287.
  4. Bulut, Zeki Atıl (2004). “İşletmeler Açısından Kapasite Planlaması ve Kapasite Planlamasına Etki Eden Faktörler”, Mevzuat Dergisi, Sayı: 80, Ağustos, available at:  http://www.mevzuatdergisi.com/2004/08a/06.htm.
  5. Denman, James (2011), Business Capability Definition, available at:  http://searchsoa.techtarget.com/definition/business-capability.
  6. Dictionary, available at:  http://dictionary.reference.com/browse/potential
  7. Güneçıkan, Ö. (2008) Kapasite Planlaması ve Optimim Stok Kontrolü Yönetimi, Kahramanmaraş Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yayımlanmamış Yüksek Lisans Tezi, Kahramanmaraş, available at: http://kutuphane.ksu.edu.tr/e-tez/sbe/T00834/Okkes_gunecikan_proje.pdf.
  8. Farlex, The Free Dictionary, available at: http://encyclopedia2. thefreedictionary.com/Economic+Potential.
  9. Homann, Ulrich (2006), A Business-Oriented Foundation for Service Orientation, available at:  https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa479368.aspx.
  10. Rosen, Mike (2006), Business Processes Start with Capabilities, available at:  http://www.bptrends.com/publicationfiles/12-07-10-COL-BPM%20&%20SOA--BusProcesses%20begin%20with%20Capabilities%201003%20v01--Rosen.pdf.
  11. The Free Dictionary, available at: http://thefreedictionary.com/ potential
  12. Ulrich Kalex (2011), Business Capability Management: Your Key to the Business Board Room, available at:  http://www.opengroup.org/johannesburg2011/ Ulrich%20Kalex%20-%20Business%20Capability%20Management.pdf.
  13. Onasanya, D. Making most of your currently unrealized ability to achieve the best result, available at: http://www.academia.edu/11672739/making_most _of_your_currently_unrealized_ ability_to.
Категорія: Секція/Section_3_2015_10_30 | Додав: clubsophus (2015-10-30)
Переглядів: 549 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція/Section_1_2015_10_30
Секція/Section_2_2015_10_30
Секція/Section_3_2015_10_30
Секція/Section_4_2015_10_30
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 9
Гостей: 9
Користувачів: 0